škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Dijital Radyo - DAB desteği

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı telepinu

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Selamlar,
Bugünler dijital radyo konusu baya haber oldu.
Bizim radyolar destekliyordur diye düşünüyorum. Bilginiz var mı?

Gerçi 2 senedir dijital karasaal yayın konuşuluyor fakat bir türlü geçemedik.
Ne dersiniz geçer miyiz seneye?

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/12/04/20-milyon-arac-sahibine-uyari

Çevrimdışı gbektas

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Bolero kullanım kılavuzunda DAB diye dijital radyo bilgileri yazıyor ama benim boleroda göremedim o ifadeyi. Umarım vardır ben de merakla cevap bekliyorum.

Çevrimdışı telepinu

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gbektas;545757
Bolero kullanım kılavuzunda DAB diye dijital radyo bilgileri yazıyor ama benim boleroda göremedim o ifadeyi. Umarım vardır ben de merakla cevap bekliyorum.

Kullanım kılavuzunda DAB ile ilgili bir bölüm var,
Sisteme pilot olarak Ankara'da geçilirse daha iyi anlarız durumu.

Malum ortada para olunca milletin iştahı kabarıyor,
Herkes değiştirecek falan moduna girilmiş.

Çevrimdışı mkose

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2014 skoda optimal bolero larda dab menüsü yok güncelleme olacakmı bizlere yeni sistem radyo için

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
DAB radyolarda genelde donanımsal değişiklikler oluyor. Bir önceki nesilde DAB bir modül olarak satılıyordu. Yeni nesil cihazlarda ise entegre oluyor: sorun şu acaba Türkiye'dekilerde yazılımsal olarak mı kapalı. Yoksa ucuz üretilsin diye DAB olmadan mı üretilmiş. Bence ikinci olasılık Skoda cephesinde çok daha güçlü.

Çevrimdışı mkose

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni yilla birlikte fm tarih olacak deniliyor ve dab sistemi kullanilmaya baslanacakmis simdi bizlerin araclari cokta eski degil 2014 8.ay uretimi skoda octavia optimal bolero güncellemesi  bekliyoruz yokmudur bir yetkili bu isin gercek yuzunu aciklayacak

Çevrimdışı mkose

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Skoda bolero kitapcigina bugun baktim kitapda dab menusu var fakat bolero da fm ve am var bu yeni yazilimla dab gelecek anlamina mi geliyor  arac 2014 8. Ay uretimi optimal paket

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar bu DAB ile ilgili forumda birden fazla başlık var.
bunlardan birinde de yazdım. RTÜK'te çalışan mühendis arkadaşım haberlerin yalan olduğunu böyle bir planlama olmadığını söyledi.
panik yok...

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı haberci

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar RTÜK'ün konuya dair açıklaması, internette denk geldim;

Sayısal ve Karasal Radyo Yayıncılığı teknolojisinin belirlenmesine ilişkin duyuru
Ülkemizde ki FM radyo yayıncılığının mevcut durumunun incelenmesi ve FM radyo yayıncılığının dünyadaki mevcut kullanımı ile gelecekteki kullanımına ilişkin ülke kararlarının incelenmesi, sayısal karasal radyo yayıncılığında dünyada kullanılan yayın teknolojilerinin incelenmesi, ülkemizde sayısal radyo yayıncılığında tercih edilecek teknolojinin belirlenmesi ve sayısal radyo yayıncılığına geçişte izlenecek yolun belirlenmesi hususlarında bir komisyon kurulmuş ve söz konusu komisyon FM radyo yayıncılığının mevcut ve gelecekte kullanımı ile sayısal karasal radyo yayıncılığı hususlarında çalışmasını tamamlamak üzeredir.
Bu nedenle, sayısal karasal radyo yayıncılığı konusuyla ilgili henüz Üst Kurulumuz tarafından herhangi bir teknoloji benimsenmemiştir. Ayrıca, ülkemizde sayısal karasal radyo yayıncılığının başlatılması tarihi ve analog FM radyo yayınlarının kapatılması tarihi de belirlenmemiştir. Bu konu ve dünyadaki en yaygın sayısal karasal radyo teknolojileri olan DAB+, DRM+ ve HD Radio vs. hakkındaki komisyon raporunun Üst Kurul’da değerlendirilmesinden sonra Üst Kurul Kararı kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bununla birlikte, vatandaşların araba radyolarını şu an için değiştirmelerine gerek yoktur.
Kamuoyuna saygıyla sunulur.

Çevrimdışı rumiexile

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu başlığı okuyunca deneme yayınları var mı diye DAB taraması yaptım, (Almanya menşei DAB desteği olan üçüncü parti bi Navigasyon cihazı takılı aracımda.) Henüz bir hareket, test yayını vs. görünmüyor.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bir hevesti gecti yani anlasilan.

Bir de bu resmi kurumlar lafi neden bu kadar uzatir anlamam. Cikip da "beyler bahin hele bi mihtariniz gonusuyo. Baktik biz bu dijital analog olayina. Vericiler falan daha tam uygun degil. Arkadaslar arastiriyo calisiyolar. Net tarihler ortada henuz yok. Bildiginiz gibi devam edin" demek cok mu zor? :D

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
2000 yılıydı...kablo tv, 77 kanallı, digital platform haline gelecekti, öyle de bir reklam yaptılar ki...sonra analog uydu antenleri varken "aman digital recevier almayın, sistem değişiyor, digital karasal yayın başlayacak" dediler, hala bir vok yok... Laf devam.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)