škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

10w40 yağ

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yağı değiştirirken yağ filtresini de muhakkak değiştirin çünkü mevcut yağ filtresinde de 10w40 yağ var yaklaşık 200 ml kadar. Arkadaşların önerdiği gibi 5w30, en kötü ihtimalle 5w40 yağ kullanın. Geçmiş olsun.

Çevrimdışı Buhar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Servis 90ooo bakımında  5 30 castrol koymuştu yazın ,büyük ihtimal edge  idi , ama 7 bin km de 70 ml eksiltmiş ,ben de edge aldım ekledim .
Benden önceki sahibi 10 40 koymuş 70ooo e kadar .
5 30 koyarsam mobil 'in tam sentetiğini koydurcam bu sefer ,yağ eksiltmeme konusunda bayağı övülüyor

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Buhar;537661
Servis 90ooo bakımında 5 30 castrol koymuştu yazın ,büyük ihtimal edge idi , ama 7 bin km de 70 ml eksiltmiş ,ben de edge aldım ekledim .
Benden önceki sahibi 10 40 koymuş 70ooo e kadar .
5 30 koyarsam mobil 'in tam sentetiğini koydurcam bu sefer ,yağ eksiltmeme konusunda bayağı övülüyor

Doğrudur. Ben Mobil1 ESP 5w30 kullanıyorum uzun yıllardır. Kesinlikle diğer yağlara göre özellikle Total.e göre daha az yağ eksilttiğine şahit oldum. Nitekim Castrol 5w40 Edge yağı da 1.6 HDI aracımda kullanmıştım. Ondan yana da bir sıkıntı yaşamamıştım ama Mobil1 ESP bence en iyisi.

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bütün bakımlar için istinasız tüm filtre ve yağı kendim alırım ve ustama sadece işçilik öderim. Ustam genç olduğu için yeniliklere açıktır fakat babası eski bir tamirci ve kendi doğruları olan birisi. İlk fabiamı götürdüğümde mobil1 esp formula 5-30 almıştım. Ustamın babası yağı gördü "Bu yağ bu arabaya dökülür mü yazık, biz bunu passata kullanıyoruz" dedi :):):)

Yılı geldiği için km gelmediği halde triger bakımını yaptırdım. Yine ustanın babası gördü "daha kaç km yaptında triger değiştiriyorsun 90000 oldumu" diye soruyor.

Benim usta diyor ki "senin gibi kıl bir müşterim daha yok. Bakım için parçaları kendi tedarik eden tek müşterimsin" :):):) Ayrıca bakım yapılırken aracın başında beklerim.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ustalar böyleyken en sağlıklısı "kıl müşteri" olmak Ahmet Bey.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı trio

• Fabia I Combi Elegance
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ahmet4283;537807
Bütün bakımlar için istinasız tüm filtre ve yağı kendim alırım ve ustama sadece işçilik öderim. Ustam genç olduğu için yeniliklere açıktır fakat babası eski bir tamirci ve kendi doğruları olan birisi. İlk fabiamı götürdüğümde mobil1 esp formula 5-30 almıştım. Ustamın babası yağı gördü "Bu yağ bu arabaya dökülür mü yazık, biz bunu passata kullanıyoruz" dedi :):):)

Yılı geldiği için km gelmediği halde triger bakımını yaptırdım. Yine ustanın babası gördü "daha kaç km yaptında triger değiştiriyorsun 90000 oldumu" diye soruyor.

Benim usta diyor ki "senin gibi kıl bir müşterim daha yok. Bakım için parçaları kendi tedarik eden tek müşterimsin" :):):) Ayrıca bakım yapılırken aracın başında beklerim.

Böyle ustaların sayesinde insan kıl oluyor işte, Herkesin malı kendine kıymetlidir passat ile fabia 2 arasındaki fiyat farkı ne kadar ki en fazla 10 15 bin tl ayrıca işte bu zihniyete sinir oluyorum yıkamaya araba götürüyorsun fabia mesela adam bmv mercedesle aynı ihtimamı göstermiyor ama ödediğin para aynı insan psikolojisinde incelenmesi gereken bir konu gerçekten o zaman senin yaşında yediğin kebaba da yazık zenginler yesin sen yeme.
« Son Düzenleme: 17 Ekim 2015, 11:00:06 Gönderen: trio »

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: trio;537868
Böyle ustaların sayesinde insan kıl oluyor işte, Herkesin malı kendine kıymetlidir passat ile fabia 2 arasındaki fiyat farkı ne kadar ki en fazla 10 15 bin tl ayrıca işte bu zihniyete sinir oluyorum yıkamaya araba götürüyorsun fabia mesela adam bmv mercedesle aynı ihtimamı göstermiyor ama ödediğin para aynı insan psikolojisinde incelenmesi gereken bir konu gerçekten o zaman senin yaşında yediğin kebaba da yazık zenginler yesin sen yeme.
Hayır fabrikası bu motora 5W30 yağ koy demiş. Sen hangi akılla bu Fabia değmez 5W30 koymaya deyip de 10W40 koyuyorsun değil mi?
Memlekette herkes devlet adamı, herkes teknik direktör, herkes eleştrimen zaten.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı GNC75

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia 1.4 arabama Castrol 10-40 yağ koymuştüm sıkıntı olmaz bin git 1.2 ve 1.4 lere konulabilir servis kitabında yazar sanırım vw kodu 504 00 idi. Galiba tsi olanlar 5W30 istiyor oda vw 502 00 galiba

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: GNC75;538532
Fabia 1.4 arabama Castrol 10-40 yağ koymuştüm sıkıntı olmaz bin git 1.2 ve 1.4 lere konulabilir servis kitabında yazar sanırım vw kodu 504 00 idi. Galiba tsi olanlar 5W30 istiyor oda vw 502 00 galiba

tam tersi

Çevrimdışı cmdrsn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
başıma şöyle bişey geldi örnek olsun arkadaşlar;
normalde hep 5w-30 kullanıyorum,bakıma götrdüm adam 10w-40 koyalım senin araban çok kilometre yapmış dedi ben hep 5w-30 koyuyorum dedim aynı arkadaş gibi bişey olmaz dedi,iyi peki dedim.bu zamana kadar hiç yağ eksiltmemişti araç.10w-40 koyduktan sonra çalıştırırken eksozdan beyaz duman atmaya başladı ilk neyse tabi bakımı uzun yola çıkıcam diye yaptırdım.gebzeden ankaraya gidicemtam ankaraya geldim yağ lambasını yakıp ses yapmaya başladı.allahahha dedim çektim benzinliğe bi bakarım yağ yok arabada.yağ kaçırdı herhalde dedim tapasına baktım bişey yok motordan baktım bir gram yağ yok,adamı aradım telefonu kapalıydı.neyse yapacak bişey yok dedim benzinlikten bu sefer 5w-30 yağ aldım koydum.o yağla ankara-nevşehir-izmir yaptım izmirde birdaha baktım 1 litre yağ eksiltmiş ekledim yine   o zaman ekledikten sonra bidahada eksiltmedi.şimdi burda 10w-40 yağdamı sorun yoksa usta eksik yağmı koydu? o aklımda hep bir muamma ama 5w-30dan şaşmamak lazım :)

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Hangover;537553
Merhaba degerli forum üyeleri bi sorum olucakti aracim 1.2 fabia 34500de dun periyodik bakimini yaptirdim bosch servisine ben 5w30 yag koyuldugunu soyledim ancak castrol10w40 kullanilmis sikinti olmaz dediler bi tanidik vasitasiyla gitmistim tekrar bosalttirip 5w30 koydurmak istemedim ayip olmasin diye aracim icin bi sikinti yaratir mi sanki biraz performans dusuklugu var gibi yagdan dolayi olabilir mi ?
2005 de sıfır aldığım 1,2 HTP arabanın yetkili servis tarafında önerilen ve kaput altına koydukları etiket yağı shell 10W40 idi, 7-8 yıl bu şekilde kullandım, sonrasında 5w30 ve 5w40 kullandım, hiçbirinde hiç bir sorun, değişiklik vs. olmadı..yani ikisinin viskozitesinin de motor çalışmasına olumsuz bir etkisi yok.
Eksiltme olayı 10w40 da hiç olmaz, çünkü 5w30/40 dan daha kalındır.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı GNC75

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı timbaz

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;538551
Eksiltme olayı 10w40 da hiç olmaz, çünkü 5w30/40 dan daha kalındır.

10w40, 5w30 dan kalindir..

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;538551
...Eksiltme olayı 10w40 da hiç olmaz, çünkü 5w30/40 dan daha kalındır.
Alıntı yapılan: timbaz;538560
10w40, 5w30 dan kalindir..
Aynı şeyi demişsiniz zaten.:wnk:
Alıntı yapılan: GNC75;538559
Yağın markasıda önemli tabi?
Markasından da önce yağın parlama derecesi önemli. Aynı marka yağın parlama derecesi düşük modelini koyarsak motora yağı yakarak eksiltme daha yoğun olarak görülebilir.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı timbaz

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

загрузить картинку

хостинг изображений gif

хостинг изображений gif

Gerci burada 10w40 5w30 bir arada  yok ama.. fikir versin istedim...
Motor calisma sicakligina ulastiginda cogunyag ayni degere geliyor aslinda..
 isinasiya kadar ki donem kritiktir...

5w30/40 kisminda  5w30, 40 tan kalindir gibi anladim, pardon...
Eksiltme olmaz  kalin yag da.. ama 5w30 kullanan saglikli bir motorun da zamanla yag yakmasina neden olabilir..
 Kis sezonu 5w30 yerine 0w30 tercih edenler var mesela...
Burda bazen 10w40 gibi yaglar kis sezonunda iyi indirime giriyor.. bazi servislerin yaz sonu kapmanya fiyatinda 10w40 kullanirlar.. veya sizi ikna etmeye calisrlar...vs
Pek mecbur kalmadikca yagin degerlerini yukseltmek iyi degil gibi geliyor bana..