škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motordan Gelen Garip Ses ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 44cihan44

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Konuyu hortlatacagim ama bu ses benim2016 model  rapid 1.2 tsi de de var 2014 model rapid 1.2 tsi de kullandim bu ses yoktu bu arabada goeunce ben de ilk basta korktum ama fabialarda da yogun goruldugune gore normal bir durum mu demeliyiz bununla ilgili net bir bilgi ogrenen oldu mu acaba

Çevrimdışı bekomach

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Audi A4 ve A6 2.0TDI motorundan çıkan ses bence daha rahatsız edici,. Gerçi onlar içeri yansıtmıyor ama dışardan çok net duyuyorsunuz.

Bizim Fabiaların yalıtımının bir tık daha iyileştirilmesi lazım, onuda 1.5-2 seneye hallederler sanırım.

Çevrimdışı WeReWoLF

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Benim aracımda sabahları çalışırken hatta her çalıştırmamda (2-3 saat dinlendikten sonra) rolanti halindeyken ıslık sesi alıyorum. Güzelcene ıslık çalıyor :) bununla ilgili fikri olan var mı? 1.2 TSI 90 Hp

E5603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: WeReWoLF;592754
Benim aracımda sabahları çalışırken hatta her çalıştırmamda (2-3 saat dinlendikten sonra) rolanti halindeyken ıslık sesi alıyorum. Güzelcene ıslık çalıyor :) bununla ilgili fikri olan var mı? 1.2 TSI 90 Hp

Islık=Turbo :). Hele buna sıcak havada actıgın klimayı ekle arabanın ılk 5-10 dakikasını ac kaputu dinle şenlik var içeride:). Ben yazın otoparktan cıkarken görevli dayı arac çalıştıktan sonra kapıyı acıyordu ben gelinceye kadar:))

Çevrimdışı jackalcarlos_18

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bi de arkadaşlar bu ses bu serinin hepsinde var gidin dinleyin 1.2 TSI Polo dsg VE manualde de mevcut maalesef. Ben gaza basınca gelen sese bakarım aga bildiğin turbo sesi geliyor içeri çok hoşuma gidiyor rolantide bekleyen arabadan birsey olmaz zaten start stop ile ısıkta kapıyor sahane bır sessızlık:)). Ayrıca bu sese Timing Chain dedıklerı motor atesleme zamanlayıcısının neden oldugunu 2 servis soyledı. Bunun için sanırım birşeyler yapılabiliyormuş ama değmez abi dediler.

Çevrimdışı Eray Güler

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: jackalcarlos_18;592772
Islık=Turbo :). Hele buna sıcak havada actıgın klimayı ekle arabanın ılk 5-10 dakikasını ac kaputu dinle şenlik var içeride:). Ben yazın otoparktan cıkarken görevli dayı arac çalıştıktan sonra kapıyı acıyordu ben gelinceye kadar:))

Turbo sesi çok belirgin bir sestir ve araç devri arttıkça da artar sonradan kesilmez, aracın ısınmasıyla alakası yoktur ve herşeyden öte rölantideyken duyulmaz aksine turbonun pik noktası 1400 devirde duymaya başlarsınız. Turbo sesi değildir o diye tahmin ediyorum. Daha önce turbo bozdum turbodan duyacağınız tek ses (sağlıklı çalışan ve vgt olmayan) o da çok çok dikkatli dinlerseniz ıslıktan çok fön makinesinin rüzgar sesine benzeyen bir ses olacaktır(1400 devirden önce de duyamazsınız zaten) Islık sesine benzeyen ne olabilir diye düşünüyorum. Aracı ilk çalıştırmada Klimayı da açtığınızda bu ses artıyor ise "v" kayışından ya da v kayışının gerdirme rulmanından kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum ya da rulman yağsız kalmış olabilir. V kayışı fazla gerdirilmişse motor ısınıp kayış biraz gevşeyene kadar ıslığa benzer bir ses çıkarabilir. Eğer bu konudan hiç anlamıyorsam ve ses te turbodan geliyorsa da bir an evvel servise götürüp turbo değişimi isteyin turbodan ıslık duymak turbo pervanesinin balansının bozulduğu anlamına gelir ve turboyu parçalama yolunda atılmış ilk adımdır.

Bozuk turbonun çıkardığı sesi linkte çok net bir şekilde duyabilirsiniz :)

https://youtu.be/K3I8I_i8Syw

Çevrimdışı WeReWoLF

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Tahminen turbo gibi geliyor ama giderken sesini kesiyor onu da motor sesinden anlayamıyorum içeri hiç ses gelmiyor. Neyse servise gösterdim. Bir sıkıntı yok dedi. Ben de kafama takmayacağım

Çevrimdışı SERDAR68

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
o vızırtı bende de vardı cır cır böceği gibi  .. Klima kompresörü değişince ses kesildi.

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar bendede 1.0 mpi motor olan fabia var 2016 model. Dediğiniz sesi test ediyim ama ben şimdiye kadar öyle bir ses hiç işitmedim. parkdan geri vites çıkarken direksiyonu kırıncamı oluyor ?

Tam tarif ederseniz bi deniyim.  Sorum şu lastik ebatınız orjinal ebatmı ? yoksa değiştirilmişmi ?

Çevrimdışı FabiaYarışMavisi

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: SinirliSürücü;593143
Arkadaşlar bendede 1.0 mpi motor olan fabia var 2016 model. Dediğiniz sesi test ediyim ama ben şimdiye kadar öyle bir ses hiç işitmedim. parkdan geri vites çıkarken direksiyonu kırıncamı oluyor ?

Tam tarif ederseniz bi deniyim.  Sorum şu lastik ebatınız orjinal ebatmı ? yoksa değiştirilmişmi ?

Arabayı çalıştırın radyo her şey kapalı olsum. Kulağınızı ön göğüse doğru yaklaştırabilirsiniz vızz vızz vızz şeklinde bir ses. Ama önemli değil herkeste var

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FabiaYarışMavisi;593169
Arabayı çalıştırın radyo her şey kapalı olsum. Kulağınızı ön göğüse doğru yaklaştırabilirsiniz vızz vızz vızz şeklinde bir ses. Ama önemli değil herkeste var

Normaldir arkadaşlar yoksa ancak parçaların birbirine sürtmesi falan lazım öyle sesler için.

Yani tamam arabalarımız güzelde abi bir ferrari değilki o kadar sesler olur :D

Nazarlık kalsın :D:D

Çevrimdışı WeReWoLF

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hangi ses için konuşuyoruz ben gerçekten anlamadım. Islık sesi gibi sesten bahsediyorum ben. Vız vız diye gelen sesten bahsediyorsanız ben hiç duymadım

Çevrimdışı SinirliSürücü

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Islık sesi -> turbonun sesi 1.2 tsi larda var mesela 1.0 larda yok öyle bir ses.

Çevrimdışı WeReWoLF

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bahsettiğim ses şu arkadaşlar

https://youtu.be/LujE1GBLMeY

Islık sesini duyabilirsiniz sanırım

Çevrimdışı kaan22

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FabiaYarışMavisi;593169

Önemli olabilir
« Son Düzenleme: 26 Mart 2018, 22:31:58 Gönderen: kaan22 »