škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

fabia 1.0 frenler hakkında..

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmetniyazi61

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
fabia 1.0 kullanan arkadaşlar frenleri nasıl buluyorsunuz ben birkaç kez şehir içinde ışıkta kavşakta zor durduğum oldu hemen kızaklamaya başlıyor ve zor duruyor sanki birgün durmayacak gibi hissettiriyor ve bugün en kötüsü oldu bir araca yandan vuruyordum zor durdu hızım en fazla 40-50km mesafe bayaa vardı.. neyseki durdu.  

sizlerin frenler hakkında deneyimleriniz nedir ?

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kızaklama lastikten kaynaklanır. Fabrikasyon ne gönderdiler acaba. Frenle ilgili beğenilmeme tarzı yorumlar okudum ama kızaklayıp durmaması frenlerin suçu değil. Geçmiş olsun bilirim o hissi :)

Çevrimdışı ahmet4283

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Iyi günler.

2011 fabia2 aracımda aynı durumdan şikayetçiyim.  Ilk sahibinden aldım ve üzerinde bitik contiler vardı. Bende forumdaki arkadaşların tavsiyesi üzerine Petlas pt741 aldım. Bitik contiler nasıl kızaklıyorsa aynen yeni Lastiklerde kızaklıyor. Fren hidroligi balatalar değişti yine aynı yine aynı sürekli abs açıyor kızaklıyor. Korkudan 60 km üzerinde çıkamıyorum. Çaresini bulamadık. Başkasında kızaklamayan lastik bende kızaklıyor.

Çevrimdışı Ewarrr

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba,

Benim sorunum arka frenlerin 2 günden beridir sert bastığımda uğultulu ses çıkarması.kampana oldugundn dolyı mı yoksa baltalarım bitmiş oldugundan mı ötmeye başladı..
Aracım 9500km oldu.ama 10.000km de balatamı biter kardeşim demeden de duramıyorum???
Servis garantisinde de değişmez gibi geliyor bana . 15000km bakımına kadar da değiştirmeyi düşünmüyorum, sonucta şirket aracı ...
Sizce ne yapmalımıyım? servisten randevu alıp baktırmalı mı 15,000km yi bekleyip bakım da balataların değişimini mi talep edeyim???

Çevrimdışı mart

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia III 1.2 TSI DSG sahibiyim. Frenden ilk başlarda bende sikayetciydim fakat  km yaptıkca duzeldi. şuan araç 4500KM de.

Fakat ilk başlarda ABS sanki erken giriyormuş gibi hissettiyorama frene basınca sanki durmayacakmış gibi bir his vermedi açıkcası.

Lastiklerin etkisi olacağı kesin fakat bendeki lastikler bridgestone potenza 215/40R/17.

Ama fabia III de fren ayarı problemi var bence...

Çevrimdışı blacksea28

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Km yaptıkça ve siz o frene alıştıkça sorun bitiyor arkadaşlar, ilk 1000 km de abs çalıştırıyor hemen diye şikayetçiydim, şu an 4500 km de ve sorun bitti diyebilirim, birincisi diskler, balatalar alıştı, ikincisi vites 3 te ben boşa atarak durduruyordum ama artık 5-4-3-2 diye düşürüyorum ve çok iyi duruyor + yakıt tüketimi düşüyor böyle yapınca(hissedilir derecede), aracım 1.2 tsı 90 hp ambition(arkalar kampana), lastikler dunlop...
Ha birde frenler kuvvet istiyor, çok yumuşak değil
« Son Düzenleme: 29 Ağustos 2015, 09:17:22 Gönderen: blacksea28 »

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mart;530266
Fabia III 1.2 TSI DSG sahibiyim. Frenden ilk başlarda bende sikayetciydim fakat  km yaptıkca duzeldi. şuan araç 4500KM de.

Fakat ilk başlarda ABS sanki erken giriyormuş gibi hissettiyorama frene basınca sanki durmayacakmış gibi bir his vermedi açıkcası.

Lastiklerin etkisi olacağı kesin fakat bendeki lastikler bridgestone potenza 215/40R/17.

Ama fabia III de fren ayarı problemi var bence...

benimde 6.500 km oldu fakat frenlerde herhangi bir düzelme yok

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 09fabia;530248
Kızaklama lastikten kaynaklanır. Fabrikasyon ne gönderdiler acaba. Frenle ilgili beğenilmeme tarzı yorumlar okudum ama kızaklayıp durmaması frenlerin suçu değil. Geçmiş olsun bilirim o hissi :)

nexen diye bir lastik var

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
balatalar o kadar erken bitmez normal şartlar altında en kötü 30-40 binleri görmesi lazım farklı bir durumdur.

Çevrimdışı gurkantoksoy

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bana da ilk başta güven vermedi sert basmak gerekiyodu frenlere ama ayağım alıştıkça dengeyi tutturdum kızaklama hiç yaşamadım benim lastiklerde nexen hd blue araştırdım farklı testlerde farklı sıralamaları var ortalama 150tl değerinde bir lastik ama kötü bi olayda yaşamadım

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mehmetniyazi61;530273
nexen diye bir lastik var

Muhtemelen n blue hd dir bende de onlar var. Daha 20. Km de ani fren yaptım direkt abs çalıştı ki arabayı durdurmaktan vaz geçmeme rağmen yani beklemediğim bir tepki aldım. Lastik rodajını tamamlasın fren testi yapacağım. Normal şartlarda dozajını çok beğeniyorum rapid in ama bu lastikleri mecbur çekeceğiz. Bayide diğerleri dunlop tu daha önce dunlop u beğenmediğim için lastikleri değişebilir miyiz demedim meğer bu dunloplar çok iyiymiş sonradan öğrendim.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
205 taban nexen n8000 kullanıyorum, abs kesinlikle devreye girmiyor, şimdiye kadar en sert frende 10 cm kayma bile yapmadı... Sert veya bitik lastikte kayma yapar illaki.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı **SEMİH**

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;530285
205 taban nexen n8000 kullanıyorum, abs kesinlikle devreye girmiyor, şimdiye kadar en sert frende 10 cm kayma bile yapmadı... Sert veya bitik lastikte kayma yapar illaki.

Daha önce dunlop kullandım. Kışlıklarım goodyear ultragrip 9 du gram abs devreye girmezken. Diş derinliği gayet iyi olan 2. Sezonunu yaşayan dunloplar sürekli kızaklama halindeydi. Bu bağlamda dunlop istemezdim fakat nexen de çok farklı gelmedi. Normalde n blue hd plus tır orjinal ekipman ve araştırdığımda tatmin olduğum bir lastikti 180 tl civarı fiyatı vardı. Fakat bizdekiler plus değil veya plus yazmıyor. Nexen in sitesinde eco ve plus diye iki farklı model var. Rapid ve fabia orj ekipmanı plus diye geçsede lastiklerde plus yazmıyor. Herşeye rağmen benimkiler daha rodajda olduğundan sağlıklı yorum olmaz ama ilk frenim ve ilk izlenimim bu lastikler sıkıntılı gibi.

Çevrimdışı Ewarrr

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ewarrr;530264
Arkadaşlar merhaba,

Benim sorunum arka frenlerin 2 günden beridir sert bastığımda uğultulu ses çıkarması.kampana oldugundn dolyı mı yoksa baltalarım bitmiş oldugundan mı ötmeye başladı..
Aracım 9500km oldu.ama 10.000km de balatamı biter kardeşim demeden de duramıyorum???
Servis garantisinde de değişmez gibi geliyor bana . 15000km bakımına kadar da değiştirmeyi düşünmüyorum, sonucta şirket aracı ...
Sizce ne yapmaşı mıyım.servisten randevu alıp baktırmalı mı 15,000km yi bekleyip bakım da balataların değişimini mi talep edeyim???

Evet arkadaşlar bugün sokda efe plaza/Ankara ya gidip sorunumu skoda servis müşter hizmetine bikdirdim.müşteri temsilcisi muhtemelen baltalar ücrete tabii oldugunu soylemesi üzerine delirdim.Biraz veryansın ettikten sonra skoda servis müdürü Aydın Bey sağolsun masasına davet edip sorunumu dinledi.Aracım ile tur atıp soruna bizzat kendiside şhir oldu hemen ilgilenip servise aldırdı.Ancak işlemlerin öğlen arasına ve 1-2 saat süreceğini öğrenince haftaiçi sabah 8.30 için anlştık.mağlum haftasonu araç lazım oldugından dolayı elletmedim....
Buradan Aydın Bey e ilgisinden dolyı teşekkürlerimi ilettim ve satış/pazarlama daki ilgisizliğide aktarmadan edemedim.:D
Ayrıca plaza da birde füme Yeni Süper B vardı incelemeden edemedim.muhteşem araç olmuş arkadaşlar.tasarım harika....

Buyrun foto:

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mart;530266
Fabia III 1.2 TSI DSG sahibiyim. Frenden ilk başlarda bende sikayetciydim fakat  km yaptıkca duzeldi. şuan araç 4500KM de...
Alıntı yapılan: blacksea28;530270
Km yaptıkça ve siz o frene alıştıkça sorun  bitiyor arkadaşlar, ilk 1000 km de abs çalıştırıyor hemen diye  şikayetçiydim, şu an 4500 km de ve sorun bitti diyebilirim...
Sonuçta lastiğin de bir rodajı var. Gidin kalitesi kötü olmayan yepyeni lastik alın takın yine o fren tutmayacakmış hissini alacaksınız zira lastikler kalıptan kolay çıksın diye sürülen kimyasalın kullanıma başlayan lastiğin tabanından çıkıp gitmesi için 500 ilâ 1000km kadar bir zamana ihtiyacı oluyor.:wnk:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!