škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 150 ACT Prestige , 1.6. TDI Style ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Abstraction

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Passat Türkiye forumunda görmüştüm, araç 1.4 tsi B8 ACT 150 hp, ortalama hız 26 km, tüketim 8.0 litre, uzun süreli genel ortalama, aynı ortalama hızda, 1.6 tdi octavia aracım 5.5 6 litre arası yakıyor, aradaki 2 litrelik fark, performansı ve bir üst sınıf olmasınıda hesaba katarsak bence gayet makul.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dizelin 2.elde buraz daha pahalliya satildigi gercek. Ancak soz konusu araclar arasinda paket farki var. 2. Elde prestige de style a gore pahalliya satilir.

Bu nedenle bence tsi prestige pkt guzel secim

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Act denemek lazim, gercekten az yakiyorsa o performansa gecmeye deger.

Gecen ay bi leon arkamda belirdi, gazlayim diyene kadar adam onume zipladi hemen. Tahmin ettigim gibi FR yaziyordu arkada, cok atik cok.

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İmkan varsa her zaman dizel araç alınmalı ülkemizde. Pahalı alınıp ucuza satılmıyor bu araçlar neticede. Pahasını koruyor. Benzinli araç her ne kadar az yakarsa yaksın hiç bir zaman bir dizel olamayacaktır. Yakıtı hesap etme gibi bir düşünceniz varsa uzak durun. Çevremde 1.2 tsi dan tutun 1.4 tsi-150/140/122/160 bg kullanan insanalr hepsi de daha da kapıdan benzinli sokmam diyor kolay kolay 7.5 litreleri de göremiyorlar. Hiç bir benzin ekonomik değildir kendimizi kandırmaya gerek yok. 2. El değeri de düşünülerek ben oyumu tdi almanız için kullanıyorum

Çevrimdışı mühendis06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;528955
İmkan varsa her zaman dizel araç alınmalı ülkemizde. Pahalı alınıp ucuza satılmıyor bu araçlar neticede. Pahasını koruyor. Benzinli araç her ne kadar az yakarsa yaksın hiç bir zaman bir dizel olamayacaktır. Yakıtı hesap etme gibi bir düşünceniz varsa uzak durun. Çevremde 1.2 tsi dan tutun 1.4 tsi-150/140/122/160 bg kullanan insanalr hepsi de daha da kapıdan benzinli sokmam diyor kolay kolay 7.5 litreleri de göremiyorlar. Hiç bir benzin ekonomik değildir kendimizi kandırmaya gerek yok. 2. El değeri de düşünülerek ben oyumu tdi almanız için kullanıyorum

TSİ bana fazla geldi yakıt olarak. Daha önce kısa sürelerde beetle kullandım birkaç günlük. 1.4 TSİ 160 beygir dsg idi. Yol bilgisayarında ankara içi sakin kullanımda 8 litreden aşağı düşmedi. Uzun süre kullanılacaksa imkanda el veriyorsa bence dizel daha mantıklı

Çevrimdışı pharnakia

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Değerli yorumlarınız için teşekkürler bende aslında Style paket tdi düşünüyorum, aksesuarlar(Led xenon far,ACC,Sunroof) eklendiğinde fiyatı çok tuzlu oluyor ama şartları zorlamaya çalışacağım

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
5 yıl 94.000 kilometredir TSI (tabii eski nesil) kullanıcısıyım. Herşey bir yana sırf psikolojik etkisi nedeniyle dahi TDI tercih sebebidir.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar TDI konusunda hepiniz tek tek haklısınız ancak şöyle bir durum var,

Karşılaştırılan 2 araçtan birisi Style diğeri Presitge pkt. İkisi de prestige olup da TDI mı TSI mı denseydi ben de TDI derdim.

Evet TDI kullanırken tüketime bakmıyorsunuz, yüksek hızlarda ve seri kullanımlarda TSI kadar çok tüketmiyor. Altınızda benzinli varsa psikolojik olarak az km yapmaya çalışıyorsunuz, ama dizelde acımıyorsunuz. Bunun yanında 2. elde dizel daha çok tenrcih ediliyor.

Ancak TSI da performans, ilk alırken ucuza alma, daha sesiz olma gibi avantajları var. Bu sayede TSI her zaman bir üst donanımda alma imkanınız oluyor.

TSI ların abartıldığı kadar tüketim sağlamadığını savunan birisiyim. ancak bu dediğim ACT olmayanlar için geçerli. 2 Haftadır ş.içi ve dışı olmak üzere ACT 150 hp TSI kullanıyorum ve cidden ekonomik. Tabii ki bir TDI değil ama aralarındaki fark da inanın çok az. Benim kullanım stilimde TDI ve TSI arası max tüketim farkı 1.5lt.

Şiimdi aradaki tüketim farkı bu kadar azken, yıllık yaptığım km sayısı 20bin km nin altındayken sırf 2. elde biraz daha karlı satıcam diye niçin  xenon'u olmayan, deri koltuğu olmayan, multimedia ekranı küçük olan bir araca para vereyim ki. Daha ucuzuna full pkt almak varken. Ki eğer uzun süre bineceksem bindiğim arabanın konfor, performans ve görünüm olarak beni tatmin etmesini isterim ki çabucak sıkılıp daha iyisini ve daha yenisini aramayiim, uzun süre bineyim.

Bana göre yıllık yapacağınız km 20bin ise TDI'ın size kara geçireceği süre min 4-4.5 yıl sonrası oluyor. Eğer bu km nin altında yol yapıyorsanız da süre git gide uzuyor. Şimdi sırf ben ikinci elde biraz daha iyi fiyata satarım diye niçin beni tam olarak tatmin edemeyecek bir araç alıp bunu yıllarca kullanayım ki? Üstelik dediğim gibi tercihim TDI ve dolayısı ile bir düşük paket olduğu için satış fiyatı bir üst paket TSI ın ikinci eline denk gelecek.

Demek istediğim, sizin durumunuzda eğer yıllık km niz çok fazla değil ise TSI almak size tüketim olarak çok şey kaybettirmez. Ama TDI almak birçok güzel donanım ve bunların sağlayacağı etkileri kaybettirir.

Kısacası 2 araçta prestige pkt olsaydı tercih TDI olabilirdi, ancak Style ve Prestige pkt söz konusu olunca prestige pkt dolaysıya da TSI seçilmeli. Sonuçta TDI ve TSI arasındaki tüketim farkı %50 lerde değil :)

Size tavsiyem passat forumlarını bir araştırın, orada bol bol TSI ACT ve TDI tüketim paylaşımları var. Sizin için çok daha yararlı olacaktır

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ya da kırın benim gibi kafayı tsi+lpdi kafasına girin herkes mutlu olsun[emoji23]

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;528983
Ya da kırın benim gibi kafayı tsi+lpdi kafasına girin herkes mutlu olsun[emoji23]

ACT ve lpdi işini netleştiremedik ama.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;528984
ACT ve lpdi işini netleştiremedik ama.

İvet dimi o vardı. Bana reyiz gibi açılın bişi denicem diyen bi usta lazım[emoji23]

Çevrimdışı pharnakia

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;528985
İvet dimi o vardı. Bana reyiz gibi açılın bişi denicem diyen bi usta lazım[emoji23]

:) ÖYle usta zor yaw 100 bin liralık araçta birşey denenir mi abi :D önce başka yerde denesin sonra biz bakalım tadına

Çevrimdışı bilalduzenli

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Geldiğinde yeni kasa superb dsg+prestij alma niyetindeyim. Son yıllarda üretilen yüksek teknolojili benzinli motorlar dizel tutkunları için "dizel almasam mı" sorusunu daha çok sorduruyor doğrusu. :wax:

Ben kendi gerçeklerim (İstanbul şartları, yıllık km, konfor/performans vb. beklentisi) açısından yaptığım çalışmayı ve görüşlerimi paylaşmak isterim. :ok:

Aşağıdaki çalışmada son bir yılın yakıt fiyat ortalamalarını baz aldım. Şehir içi saydığım İstanbul trafiğinin fabrika verilerini %30 daha artırdığını varsaydım. Buna göre 6,3 olan benzin tüketimi 8,2 oldu. Sonra benzin ve dizel motorlar için şehir içi/dışı ayrımına bakarak bir yıllık fiyat farkını buldum. Nihai olarak bu farkın yıllar itibariyle toplamını hesapladım. Dizel motora +10000 TL veriliyor. Bu rakam 5,2 yıl gibi bir sürede başabaş noktasına geliyor. Sonrasında ise dizel avantajlı hale geliyor. :D

Konfor kriterleri olarak ise dizel motor sesi ve benzinliye göre daha baygın olmasını çok sorun etmiyorum. Aracı 7-8 sene kullanma niyetim var. Bütçe tarafında ise biraz zorlayıp dizel alabiliyorum. Tüm bu bilgiler/yorumlar ışığında ibrenin halen dizel tarafında olduğunu söyleyebilirim. :)

Farklı görüş ve önerilere açığım. :)

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arabayı keyifle ve zevkle kullanmak keşke bu özellikte olsaydı demek istemiyorsanız benzinli alın varsın biraz fazla yaksın, opsiyon önemli değilse dizel.

Çevrimdışı hkaydin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Yahu arkadaşlar hep ucuz kısmına bakıyorsunuz.. Bilmem kaç senedir dizel kullanıyorum.. Şimdi motor kullandığım için km azaldı.. Dolayısıyla TSI alacağım.. Ama sadece km azaldığı için değil.. Yahu dizel sesinden sıkıldım.. Biraz daha sessiz olsun araba.. onun için TSI alıyorum.
Evet yıllık 25km gibi bir rakam yaparsanız farkı çıkarıyor ama 25bin km kullanılan araçları da 4 yıl sonra kimse almıyor..