škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

SmartLink ve SmartGate

CemG · 26 · 22546

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CemG

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar merhaba, aracın bilgi eğlence sistemini biraz kurcaladıktan sonra epey hayal kırıklığına uğradım.

Benim aracımda SmartLink başlığı altında MirrorLink™, Apple CarPlay ve Android Auto seçenekleri mevcut. Bağlantıyı MirrorLink ile sağlamak için cihazın uyumlu olması gerekiyor ve şuan için sayılı cihazı desteklediği için birçoğumuz için bir anlamı yok. Ben HTC One M7 kullanıyorum, desteklemiyor. Android Auto ise henüz Türkiye'de kullanılamıyor. Yani telefonumu bağlamak için MirrorLink'in desteklemesini ya da Android Auto'nun ülkemizde kullanılabilmesini beklemek durumundayım. Umarım Android Auto'yu çok beklemeyiz çünkü tek tek cihaz desteklemesi gereken ve geleceği belli olmayan MirrorLink'ten çok daha mantıklı bir seçenek. Apple kullananlarda durum nasıl bilmiyorum.

SmartGate olayında ise direkt hayal kırıklığı çünkü araçta yokmuş bile! Skoda aksesuarları arasında buldum aslında (http://eshop.skoda-auto.com/cz/en/b2c/music-and-communication/smartgate-fabia-iii-6v0063218x--1/0/1/24/43/1001) ama Türkiye'de alıp taktırabiliyormuyuz sormadım. Bütün o uygulamaları indirmiştim birde :(

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: CemG;527858
Arkadaşlar merhaba, aracın bilgi eğlence sistemini biraz kurcaladıktan sonra epey hayal kırıklığına uğradım.

Benim aracımda SmartLink başlığı altında MirrorLink™, Apple CarPlay ve Android Auto seçenekleri mevcut. Bağlantıyı MirrorLink ile sağlamak için cihazın uyumlu olması gerekiyor ve şuan için sayılı cihazı desteklediği için birçoğumuz için bir anlamı yok. Ben HTC One M7 kullanıyorum, desteklemiyor. Android Auto ise henüz Türkiye'de kullanılamıyor. Yani telefonumu bağlamak için MirrorLink'in desteklemesini ya da Android Auto'nun ülkemizde kullanılabilmesini beklemek durumundayım. Umarım Android Auto'yu çok beklemeyiz çünkü tek tek cihaz desteklemesi gereken ve geleceği belli olmayan MirrorLink'ten çok daha mantıklı bir seçenek. Apple kullananlarda durum nasıl bilmiyorum.

SmartGate olayında ise direkt hayal kırıklığı çünkü araçta yokmuş bile! Skoda aksesuarları arasında buldum aslında (http://eshop.skoda-auto.com/cz/en/b2c/music-and-communication/smartgate-fabia-iii-6v0063218x--1/0/1/24/43/1001) ama Türkiye'de alıp taktırabiliyormuyuz sormadım. Bütün o uygulamaları indirmiştim birde :(

Cem kardeşim öncelikle hiç uğraşma çünkü türkiyedeki araçlarla olmuyor doğru düzgün hiç birşey servisler çok bilgisiz.Bende çok hevesliydim smartgate olayını görüştüm parça getirmek için servis kesinlikle montaj yapmayız dedi.

İkinci olarak bende iphone 6 var şu an o yüzden bluetooth kullanabiliyorum sadece.O da benim işimi fazlasıyla görüyor. Bu arada htc one m7 android sürümü kaç ? Çünkü android 5.0 üzeri olması gerekiyor mirrorlink için ve htc en uyumlu cihazlar içinde sony ve htc özellikle.

Çevrimdışı smaug

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Android Auto uygulamasını Play Store yerine direk google'da "android auto apk" şeklinde aratarak indirip kurabilirsiniz. Belki öyle çalışır.

Çevrimdışı CemG

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;527874
Cem kardeşim öncelikle hiç uğraşma çünkü türkiyedeki araçlarla olmuyor doğru düzgün hiç birşey servisler çok bilgisiz.Bende çok hevesliydim smartgate olayını görüştüm parça getirmek için servis kesinlikle montaj yapmayız dedi.

İkinci olarak bende iphone 6 var şu an o yüzden bluetooth kullanabiliyorum sadece.O da benim işimi fazlasıyla görüyor. Bu arada htc one m7 android sürümü kaç ? Çünkü android 5.0 üzeri olması gerekiyor mirrorlink için ve htc en uyumlu cihazlar içinde sony ve htc özellikle.

Küçücük Wi-Fi aparatı yav :( İlerde imkan olur belki biz alırken yedek parçaları vs. bile yeni geldi diyorlardı. Yeni Superb'de olacak diye biliyorum, servislerde mecburen öğrenir heralde. Hayır madem yok, burda niye var: http://www.skoda.com.tr/models/yeni-fabia/fabia-multimedya opsiyon değildi sonuçta?

Apple CarPlay'demi kullanılamıyor yani? M7 sürüm 5.0.2, M8 ve M9'a destek var M7'ye yok :/

Çevrimdışı CemG

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: smaug;527895
Android Auto uygulamasını Play Store yerine direk google'da "android auto apk" şeklinde aratarak indirip kurabilirsiniz. Belki öyle çalışır.

Evet çalışır belki ama açıkçası temiz temiz Play Store'dan indirmek istiyorum.

Birde usb ile bağlayınca bağlantı kurmaya çalışıyor sonra cihaz bağlantısı kesildi diyor, telefonda son uygulamalara bakınca android auto yazıyor bir şekilde temeli var heralde telefonda.

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: CemG;527926
Küçücük Wi-Fi aparatı yav :( İlerde imkan olur belki biz alırken yedek parçaları vs. bile yeni geldi diyorlardı. Yeni Superb'de olacak diye biliyorum, servislerde mecburen öğrenir heralde. Hayır madem yok, burda niye var: http://www.skoda.com.tr/models/yeni-fabia/fabia-multimedya opsiyon değildi sonuçta?

Apple CarPlay'demi kullanılamıyor yani? M7 sürüm 5.0.2, M8 ve M9'a destek var M7'ye yok :/

Htc m9 çok sağlam çalışıyor mirrorlink ile fakat mirrorlink android smartlink apple için olanı fakat 22.hafta üretim sonrası araçlar smartlink destekliyor benim araç 22.hafta öncesi üretimden dolayı maalesef bu durum çok kötü skoda aracı alır almaz bir darbe attı bana siz daha şanslısınız :)

Çevrimdışı CemG

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;528018
Htc m9 çok sağlam çalışıyor mirrorlink ile fakat mirrorlink android smartlink apple için olanı fakat 22.hafta üretim sonrası araçlar smartlink destekliyor benim araç 22.hafta öncesi üretimden dolayı maalesef bu durum çok kötü skoda aracı alır almaz bir darbe attı bana siz daha şanslısınız :)

O iş kötüymüş, bir çözüm bulunur umarım.

Bu arada bağlantı tipleri SmartLink başlığı altında MirrorLink, Apple CarPlay ve Android Auto arayüzleri.

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: CemG;528099
O iş kötüymüş, bir çözüm bulunur umarım.

Bu arada bağlantı tipleri SmartLink başlığı altında MirrorLink, Apple CarPlay ve Android Auto arayüzleri.

Evet doğrudur bende araştırdım komple yazılım değişikliği ve donanımsal değişliklikler yapıldı.

Skodanın benim araç için daha doğrusu 22.hafta öncesi araçlar için hiç bir şekilde çözüm bulacağını sanmam oralı değiller işin açıkçası bende çok üstüne varmadım.

Bence artık telefon değiştirdiğiniz zaman kullanırsınız boşuna masraf etmeyin :)

Çevrimdışı CemG

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: suleyman90;528207
Evet doğrudur bende araştırdım komple yazılım değişikliği ve donanımsal değişliklikler yapıldı.

Skodanın benim araç için daha doğrusu 22.hafta öncesi araçlar için hiç bir şekilde çözüm bulacağını sanmam oralı değiller işin açıkçası bende çok üstüne varmadım.

Bence artık telefon değiştirdiğiniz zaman kullanırsınız boşuna masraf etmeyin :)

Aynen hocam masraf etmeye değecek birşey değil, bluetooth var sonuçta. Google haritalar ve yandex navigasyonu ekrandan kullanma derdindeydim, telefondan devam edicez artık :(

Çevrimdışı suleyman90

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: CemG;528299
Aynen hocam masraf etmeye değecek birşey değil, bluetooth var sonuçta. Google haritalar ve yandex navigasyonu ekrandan kullanma derdindeydim, telefondan devam edicez artık :(

Zaten sadece sygic kullanılabiliyor mirrorlink lisanslı tek o var diğerleri çalışmıyor bile haraket halinde sırf yazılım satılsın para kazanılsın diye bir tuzak adeta.

Google haritalar ve yandex in lisansı yok mirrorlink için.O Yüzden problemler bitmez.Sistem daha çok yeni vw grubu çok acele etmiş bu konuda daha 40 fırın ekmek yemesi lazım :)

Çevrimdışı Stepne

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Android Auto programını internette herhangi bir yerden indirip telefona kurdum; bağlantıyı usb ile yapınca boleronun menüsündeki smartlink logosu Android Auto logosu oldu. Telefondan Android Auto yu açtığımda da bu uygulamayı kullanmak için yukarıdaki uygulamaları indirmeniz gerekli dedi. (Dedim olacak herhalde). Kabul et dediğimde google play store 'a yönlendirdi. Ekrana tekrar aynı yazı çıktı "Bu uygulama ülkenizde kullanılamaz". İndirmek istediği uygulamalrda Google ın her android telefonda olan uygulamaları. Yani zaten olan uygulamalar (google music, google map vs.)

Uygulama neden Türkiye de kullanılamıyor? la ilgili bilgisi olan var mı?

Çevrimdışı r.a.i.f.

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.qreatif.net
Aşağıda detayı verilen koşulların sağlanması ve gerekli yüklemelerin yapılması halinde araç hareket halinde iken "google maps" Bolero ekranında gözlemlendiği teyit edilmiştir.

Hedef Telefon
Sony Z3 Compact
Android Sürümü : 5.1.1

Android Auto:
4 Kasım 2015 güncellemesi
Android Auto 1.4.096052 (2386982-release)

İndirme Linki
http://www.apkmirror.com/apk/google-...-apk-download/

Telefonuz minimum Android 5.0+ (Lollipop, API 21) sürümüne sahip olmalı.
Settings->About Phone | Android Version
Ayarlar-> Telefon Hakkında | Android Sürümü kısmından öğrenebilirsiniz.

Telefonuza apk dosyasını indirdikten sonra.
Kurulum için gerekli izinleri verin
Settings->Security->Unknown Sources (Allow Installation)
Muhtemelen Türkçe olanlar için
Ayarlar-> Güvenlik->Bilinmeyen Kaynaklar (İzin Ver)

Telefonu kendi orjinal kablosu üzerinden araca bağlayın. (Bazi usb  kabloları sadece şarj özelliğine sahip data aktarımımı yapamamaktadır.)

Araç içindeki "smartlink" menüsünden bağlantı tipini "AndroidAuto"ya çevirin.

Telefon ekrani üzerindeki yönergeleri izleyiniz.

Android auto ile beraber;
Gmaps
Google Music
Telefon
uygulaması aktif olmaktadır.

Çevrimdışı ersanozcan

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Smartgate için Yüce Auto ya attığım mail. Siz değerli Fabia kullanıcılarının da konu hakkında baskı kurmanızı rica ederim. Sonuç olarak Katalog vb kitapçıklarda OPSİYONEL olarak sunulan bir özellik değil. Olumsuz bir dönüş olduğu taktirde gerekli kanıtlar ile Rekabet kurumuna da şikayetimi ileteceğim.

Merhaba,
25 Aralık 2015 Teslim Tarihli Skoda Fabia III 1.2 DSG 110 HP Style donanımlı aracımı aldım. Satın almadan önce piyasada detaylı araştırma yaptım ve hasta Peugeot kullanıcısı olmama rağmen sunulan özellikler dahilinde Fabia da karar kıldım. Fabia ve Style paket seçmemdeki en büyük etkende daha Türkiye de yaygın olarak kullanılmayan Mirrorlink ve Smartgate özelliği idi. Mirrorlink özelliğini aktif olarak kullanabiliyorum fakat Katalog , Kullanım Klavuzu ve vb kitapçıklarda OPSİYONEL olarak sunulmayan Smartgate özelliğini kullanamıyorum. Çağrı merkezini geçen hafta aradığımda teknik destek veren arkadaşın bizim araçlarda smartgate özelliğinin bulunmadığını fakat servis ile randevu alınarak görüşülmesini belirtti. Opsiyonel olarak sunulmayan bir özelliğin bu kadar gizli,servise gelinecek kadar zor olabileceğini zannetmiyorum ki sonuç olarak Wi-fi ve Wi-fi Direct özellikleri ile cihaza bağlanıyor.
Eğer ki Smartgate özelliği bu araçlarda yok ise çok büyük bir hayal kırıklığına uğradığımı belirtir ve gerekli mercilere bu konu hakkında şikayetlerimi ileteceğim.Sonuç olarak müşteriyi dolandırma ve yanıltma söz konusudur. Konu hakkında detaylı bilgi verilmesini rica ederim.

FİRMA TARAFINDAN GÖNDERİLEN CEVAP[/U]

Ersan Bey,
Öncelikle bildiriminiz için teşekkür ederiz.
Belirttiğiniz smartgate donanımı ile ilgili olarak üreticimizden tarafımıza ulaşan bir bilgilendirme olmamakla birlikte, araçlarımız bu donanım içerek şekilde ithal edilmemiştir.
Tabii olarak düşündüğünüz üzere software yazılımlar ile bu donanımın aktive edilmesi yazılım teknolojileri dahilinde mümkün olabilir. Ancak sizlerin de takdir edeceği üzere bu türlü araç bilgi ve database ini içeren donanımların lisanslı olması ve özellikle araç teknik veri ve donanımlarına müdahale edilemeyecek şekilde lisanslı olması günümüzün güvenlik önceliklerinin başında gelmektedir.
Bu ve bu türlü donanım güncellemeleri üreticimiz tarafından gerekli güvenlik önlemleri lisanslı olarak sağlandıktan sonra zaman içerisinde siz değerli dostlarımız ile paylaşılmaktadır.
Örnek olarak superb araçlarımızda standart olarak sunulan smartlink donanımı kısa bir süre içerisinde ücret mukabili olarak octavia ve yeti model araçlarımızda makul bir ücret karşılığında araca sonradan eklenen opsiyonel donanım olması vesilesiyle değerli dostlarımız ile paylaşılacaktır. Ancak smartgate donanımı için henüz bu türlü bir gelişme olmamakla birlikte, üreticimiz tarafından bizlere iletilen resmi bir takvim bulunmamaktadır.
Markamıza göstermiş olduğunuz ilgi ve bildiriminiz için bir kez daha teşekkürlerimizi sunar, skoda ailemize hoşgeldiniz der ve aracınızla keyifli ve güvenli sürüşler dileriz.
Saygılarımızla
Yunus Çorak
Skoda Yüce Auto A.Ş
Müşteri İlişkileri Yetkilisi
« Son Düzenleme: 19 Ocak 2016, 23:03:10 Gönderen: ersanozcan »