škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Arka silecek su borusu kırılmış - onardım

lrfan · 29 · 18263

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Tam körüğün içindeki kısmı kırılmış, neyseki kolay bir yerde idi, biraz uğraşınca yerini buldum.

Silikon hortumla manşon yaptım, sıkı sıkıya girdi kırık boruların üzerine, biraz da silikon sıktım ki sızdırmazlık versin diye, şimdilik çalışıyor :)

Çevrimdışı mariachi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Eline sağlık abi:clap: silikon hortum senin fikrinmiydi yoksa öncekde ona benzer bişemiydi?  

Birde irfan abi benim arka silecek motorumu bozuldu acaba.   silecek kolunu çalıştırıyorum, silecek 180 derece dönüyor plakanın orda duruyor :++:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Horon61;47834
Eline sağlık abi:clap: silikon hortum senin fikrinmiydi yoksa öncekde ona benzer bişemiydi?

Birde irfan abi benim arka silecek motorumu bozuldu acaba. silecek kolunu çalıştırıyorum, silecek 180 derece dönüyor plakanın orda duruyor :++:

Silikon hortum benim fikrimdi, iş yerinde benzer uygulamaları yapıyoruz, su filtre sistemlerinin boruları kırılınca silikon hortumla manşon yapıyorduk, burada da işe yaradı. Hortum kimbilir nerelerden geçiyor, tamamını değiştireyim desem çok iş çıkardı.

Senin motor tırt olmuş bence de, yine de bir baktır servise, diş atlamış falan olabilir.

Çevrimdışı mariachi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;47835
Silikon hortum benim fikrimdi, iş yerinde benzer uygulamaları yapıyoruz, su filtre sistemlerinin boruları kırılınca silikon hortumla manşon yapıyorduk, burada da işe yaradı. Hortum kimbilir nerelerden geçiyor, tamamını değiştireyim desem çok iş çıkardı.

Senin motor tırt olmuş bence de, yine de bir baktır servise, diş atlamış falan olabilir.

Bravo abi gerçektende çok zekice :)

Bende sanayiye gitmeden önce,   bir umutla  bilirsiniz diye yazdım ama olmadı :D  Dediğiniz gibi diş falan atlamış olabilir, tık tık tık tık diye boşa dönme  yapıyordu.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Konuyla alakasaız ama fotolardaki boncuklara dikkat, su temas eden, elimin girdiği her yere wax sürüyorum...

Özellikle kapı eşikleri, kapının alt ve yan kısımlarını da ihmal etmem. Daha az kir toz tutuyor :wax:

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Güzel fikir gerçekten. Eski hortum tırtıklı olduğu için sızdırma yapmaz ama hereket ettikçe hortum ek yerinden çıkabilir belki, küçük kablo bağları ile bağlansa daha sağlam olabilir mi?

Çevrimdışı mariachi

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;47837
Konuyla alakasaız ama fotolardaki boncuklara dikkat, su temas eden, elimin girdiği her yere wax sürüyorum...

Özellikle kapı eşikleri, kapının alt ve yan kısımlarını da ihmal etmem. Daha az kir toz tutuyor :wax:

benimde  gözüme çarpmıştı su damlacıkları.  Sorması ayıp kaputun iç kısmınada wax sürüyormusun abi:)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: agasarca;47838
Güzel fikir gerçekten. Eski hortum tırtıklı olduğu için sızdırma yapmaz ama hereket ettikçe hortum ek yerinden çıkabilir belki, küçük kablo bağları ile bağlansa daha sağlam olabilir mi?

Aslında her 2 ucuna da klips attım, ama foto çekmedim, pil bitti  :D

Evdeki küçük Nikonu almıştım yanıma  :)

Çevrimdışı seyyah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eline sağlık güzel uygulama.:ok: Ticari araçlarda bu tür küçük sorunlar çıkabiliyor. :kiki:

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Horon61;47839
benimde gözüme çarpmıştı su damlacıkları. Sorması ayıp kaputun iç kısmınada wax sürüyormusun abi:)

Su temas eden boyalı her yüzeye sürüyorum  :)

Alıntı yapılan: seyyah;47846
.:ok: Ticari araçlarda bu tür küçük sorunlar çıkabiliyor. :kiki:

Neyseki hafif ticari  :D

Derdi de hafif oluyor  :hanz:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ellerine sağlık irfan abi..Güzel çalışma..

Peki bu hortum bu kadar bakımlı arabada nasıl kırılır :++:

Şaka bir yana orda kullanılan gırtlaklı hortum kötü bir kalitede..Eskilerdeki gibi hortum kullanılsa çok uzun süre giderdi.

Peki hortumun kırık olduğunu nasıl anladınız?
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mygokhan;47849
Ellerine sağlık irfan abi..Güzel çalışma..

Peki bu hortum bu kadar bakımlı arabada nasıl kırılır :++:

Şaka bir yana orda kullanılan gırtlaklı hortum kötü bir kalitede..Eskilerdeki gibi hortum kullanılsa çok uzun süre giderdi.

Peki hortumun kırık olduğunu nasıl anladınız?

Tam körükte, o yüzden kırılma potansiyeli yüksek. B.ktan sert bir plastik...

Arka cama su sıkmıyordu, sıktığım su paçalardan akıyordu :++:

Önce silecek motoru döşemesini söktüm, baktım oradan akan yok.

Körüğü açmak aklıma geldi, zaten yapacak başka şey yoktu...

Gerçi arka cama su sıktığımı hatırlamam ama geçen kontrol edeyim dedim, normalde kullanmadam, yağmurda su-çamur geldiğinde zaten ıslak oluyor cam, sadece sileceği açmak yetiyor.

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Eline sağlık Hocam, hakkaten ilginç hem hareket etmeyen hemde bu denli bakımlı bi araçta olması...

Muhtemelen üretimdeki küçük farklardan olmuş olabilir.Hareketli bi yermiş galiba, anlayabildiğim kadarıyla. Hatta köprü yaptığın borucuğunda atmaması için elektrik bandıyla her iki ucundan etraflarından geçerek tam sabitlik sağlayabilirsin. Zira koyduğun boruda esnek gözüküyor. Aç-kapalarda kıvırır :)

Çevrimdışı AhmetH

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
o malzeme tırtıklı makaron diye geçiyor sanırım bulursam benimde niyetim var  bir iki noktada  kullanacağım.

bu arada  hyundai nin  yeni  i  serilerinde  o kısımlar(cilaladığınız iç kısımlar)  mat  adamlar  clear coat kullanmamış bile :eekk:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: AhmetH;47882
o malzeme tırtıklı makaron diye geçiyor sanırım bulursam benimde niyetim var  bir iki noktada  kullanacağım.

bu arada  hyundai nin  yeni  i  serilerinde  o kısımlar(cilaladığınız iç kısımlar)  mat  adamlar  clear coat kullanmamış bile :eekk:

İşte maliyet düşürmenin bir yoluda o :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI