škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda yeti Dsg

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yeti16

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkdşlar Merhaba.Ben bugün skoda yeti 1.6 tdı dsg yeti test ettim muhteşem bir araba 1-2 hafta içinde Allah izin verirse alıcam Bütün suvları test ettim kararı bunda kılıcam inş.Ama Size Bir sorum var arkadaşlar Bu dsg hakkında 2014ten sonraki dsgler sorun cıkarmıyor deniliyor bilmiyorum daha önce hiç dsgli araç kullanmadım ama İnternette dolaşılan yorumlar vs.3000 5000 km den sonra şanzımandan örneğin cukura girdiğinde şırıltı, Bazı yerlerde vuruntu sesleri,bazen ise Titreme ve sıkışık trafikte şanzımanın ısınması bile dsgnin sorun cıkarması,balata yemesi vs.Bunlar gerçekten varmı? Yoksa bu sorunlar tamamen 2014ten sonra kalktımı ya da balatayı yememesi için sıkışık trafikte önlem falan almamız gerekiyormu? Son 2 tane araba kalmış dahada Dizel otm yeti gelmiycekmiş 2016 ya kadar o yüzden biraz aceleci davranıyorum.Cevap Verirseniz sevinirim arkadaşlar İyi Günler Dilerim....

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tamamen kalktı denilemez.   Sorun yaşama ihtimaliniz her araçta olduğu kadar var.  Uzatılmış garanti ile alır,  bakımlarını serviste yaptırır,  keyfini yaşarsınız..  Sorun olursa da servis çözer..

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Gönül rahatlığı ile alıp kullanacağınız bir modeldir. Aynı aracı 7000 km 1 yıl'a yakındır kullanıyorum bende sizin gibi kararsız kalmış ve korkuyla yaklaşmıştım ama bahsedilen hiç bir sorunu yaşamadım aracım ilk günkü gibidir bu biraz sizin kullanımızla da alakalı her araçta ve ya manuel bir şanzımanda arıza riski hangi oranda ise DSG ile de aynı orandadır. Şöyle ki sıkışık trafikte kesinlikle manuel modunda kullanın aracın ağırlığını direk şanzımana yüklemeyin düz vitesli, bir araçta nasıl aracı yarım debriyaj yapmamak gerekli ise DSG ile de aynıdır. Durduğunuzda fren pedalına tam basın. Bunun dışında aracın kullanımına her anlamda motor ve ya şanzıman olarak özen gösterirseniz bir sorun yaşanacağını düşünmüyorum. Kesinlikle tavsiye edeceğim bir model konfor yol tutuş güvenlik ve diğer özellikler bakımından sınıfında fiyat ve performans olarak da bence ilk tercih edilecek bir modeldir. Alınız ve DSG ile yakıtın ekonomikliğini ve vites değişimlerindeki konforunu performansını birlikte yaşayın. DSG konusunda sormak istediğiniz aklınıza takılanlar olursa ve ya kullanımı vs yardımcı olmaya çalışırım.

Çevrimdışı Yeti16

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet zaten alırken Garantisiz almam ek Garanti ekleticem.Benim internete duyduklarıma göre yorumlara göre yorumların yalancısıyım yani :D Araba dururken vs. araba sürekli hazırda bekliyor bu da yarım debriyaja yöneltiyor yani örn 1000 devirde bekletiyor Bunun içinde Frene tam basılıp aracın balatasının aşınması önleniyor.Bu cevabı almıştım ben Birde sıkışık trafikte N al dediler ama n alırsam sürekli şanzımanın yağlaması ile ilgili Bir sıkıntı olabilir en iyisi dediğiniz gibi manuele alıp sürekli vites değişmesini önlemek daha İyi bir seçenek.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Anladığım kadarı ile DSG'nin nasıl kullanılması konusunda gerekli bilgi ve donanıma şimdiden sahip olmuşsunuz bile:gut: Sıkışık ve dur kalk bir trafikte manuel kullanmanın amacını sizde açıklamışsınız şanzımanın sık vites değiştirerek aşırı ısınmasını önlemek buradaki amaçtır. N moduna almanız konusu ise ışıklarda beklerken alabilirsiniz ama çok elzem değil almazsanız da bir şey olmaz çünkü fren pedalına tam bastığınızda araç 1000 devirde değil 800 devirde bekler ve kavrama yoktur ama ayağınızı frenden kaldırdığınızda devir 1000 olur ve kavrama başlar araç ileri ve ya geri gaz vermeseniz bile hareket eder. Park ederken dikkat etmeniz gereken bilhassa rampalı yerlerde ve her zaman araç durduktan sonra önce N alıp el frenini çekip ayak frenini bırakıyoruz aracın ağırlığını el frenine yükleyip sonra frene basıp P konumuna alıp araçtan inebilirsiniz. Bunlar zamanla kendiliğinden alışkanlık haline geliyorlar zaten. Biraz dikkat ve özenli olduktan sonra sorun yaşama riski en aza indirilebilir. Ben şu ana kadar en küçük bir titreme vurma sesli vites değişimi bozuk yollarda  şangırtı vs vs hiç ama hiç bir şey yaşamadım vites değişimlerini kesinlikle hissedemezsiniz ve şu ana kadar S modunda kullanmaya hiç ihtiyacım olmadı (bir kaç deneme amaçlı kullanım dışında) normal sürüş anında güç istediğiniz de ve  kick down yaptığınızda ve ya kalkıştan itibaren gaza korkmadan bastığınızda altınızdaki 250 nm torku size hissettirip D modunda da sonuna kadar yaşatıyor DSG sizin sürüş karakterinizi sürekli kayıt ediyor. Bu konfor ve gücün yanında ekonomik yakıt tüketimi de sizi şaşırtıyor. Sakin kullanımda 100 km'de 4.6 lt ortalamayı görmüşümdür.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Durduğunuzda Frene az basmayın,  tam basın.  Az basarsanız yarım debriyajda bekler.  Sıkışık trafik,  uzun süreli yavaş hızlarda (sürekli 1-2 vites)   değişiminin olduğu kullanımda manuel kullanın..

Çevrimdışı Yeti16

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Evet dediğiniz işlemleri yapıcam Arabayı park ederkende  ilk n sonra el freni sonra p bu işlemde önlemli Yük binme açısından.Bu bilgileride internetten öğrendim.Yeti test sürüşü haricinde dsgli araç kullanmadım.O da dediğiniz gibi D modunda bile gerçekten etkileyici Ben sakin hiç kullanmam D modunda bile gerçekten süperdi ki test ederken 12 ıt yaktırdım tanıdık cıktı 15 km kullandım arabanın anası ağladı genede helal olsun sürüş dinamiklerine hasta oldum öyle böyle değil araba bildiğin eğlence makinası Bir Gtı ayarında yol tutuş var gerçekten Bilerek virajlı yolda test ettim cünkü bütün testlerde Arabanın yol tutuşu cok beğeniliyor bende test ettim gerçekten Cok dengeli bir şasisi var arabaya keyif arabası ve buna rağmen konforuda hatrı sayılır seviyede

Çevrimdışı MURATE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Yeti16

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar Peki Bu rodaj durumu Hakkında Bilginiz varmı yani arabayı aldığımızda belirli Bir km ye kadar performanslı kullanmayın falan Yetidede o olay varmı ona göre hareket edicemde

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Yeti16;519530
...Birde sıkışık trafikte N al dediler ama n alırsam sürekli şanzımanın yağlaması ile ilgili Bir sıkıntı olabilir...

Vites D' de ayak fren de beklemek demek, manuelde vites 1' de takılı debriyaj basılı beklemek demektir. Bu durumda şanzıman dönmeyecek ve wash-up yöntemle yağlanan dişliler yağlanmayacak demektir. N' ye alırsanız vites boşta ve debriyaj bırakılmış şekilde bekler. Bu konumda araç ilerlememesine rağmen şanzımanın içindeki tüm dişliler dönerek wash-up yöntemiyle yağlanmış olacaktır.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Yeti16

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Tam bilmiyorum o olaylarıda Genellikle bugüne kadar Gittiğim servislerdede N moduna almayı önermediler sıkışık Trafikte o yüzden öyle söyledim

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Yeti16;519555
Tam bilmiyorum o olaylarıda Genellikle bugüne kadar Gittiğim servislerdede N moduna almayı önermediler sıkışık Trafikte o yüzden öyle söyledim
Niye diye sorsanız verecek cevapları yok bence.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Yeti16

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
(N) konumunda şanzuman yağlaması yavaşladığından ileriki zamanlarda aracın şanzumanının ilk hareket emrini vermesi gecikecek ve daha sonrada hareket ettirmeyecektir. Bir yerden bu cevabı almıştım Ayrıca N konumunda basınç düşüktür... yağlama da düşüktür çünkü bu konumda vites kutusu motora bağlı değildir.N konumunun fonksiyonu aracı N konumunda rölanti durumunda beklemeniz gerektiğinde mesela kırmızı ışıkta vites kutusunun dinlenmesini sağlamaktır.istenirse araç motoru çalıştırılırken de N konumu kullanılabilir.ama bunların dışında N konumunun kullanımı sakıncalıdır.özellikle de hareket halinde iken N ya almak veya yokuş aşağı inerken N ye almak hatalıdır...
Birde bu cevabı aldım 1si Cıtroen servis öbürüsü ise Honda Serviste çalışan arkdşlar bu cevabı vermişlerdi

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Yeti16;519558
(N) konumunda şanzuman yağlaması yavaşladığından ileriki zamanlarda aracın şanzumanının ilk hareket emrini vermesi gecikecek ve daha sonrada hareket ettirmeyecektir. Bir yerden bu cevabı almıştım Ayrıca N konumunda basınç düşüktür... yağlama da düşüktür çünkü bu konumda vites kutusu motora bağlı değildir.N konumunun fonksiyonu aracı N konumunda rölanti durumunda beklemeniz gerektiğinde mesela kırmızı ışıkta vites kutusunun dinlenmesini sağlamaktır.istenirse araç motoru çalıştırılırken de N konumu kullanılabilir.ama bunların dışında N konumunun kullanımı sakıncalıdır.özellikle de hareket halinde iken N ya almak veya yokuş aşağı inerken N ye almak hatalıdır...
Birde bu cevabı aldım 1si Cıtroen servis öbürüsü ise Honda Serviste çalışan arkdşlar bu cevabı vermişlerdi

DSG de yağ basıncı sadece mekatroniğin çalışması için gerekli bu tam otomatik bir şanzıman değil ki yağ basıncı ile çalışsın.
Boşta beklemek manüel vites için ne kadar sakıncalı ise DSG için de o kadar sakıncalı.
Asıl viteste beklerken yağlama olayı durur N de grup dişlileri yağın içinde döndüğü için yağlanır.
Benim aracım da DSG li ve 15000 km oldu ben sürekli boşta gidenlerdenim ve şimdiye kadar herhangi bir sıkıntı yaşamadım ve düzgün kullandıktan sonra da sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum ama yinede sonuçta kul yapısı hiç arıza yapmayacak diye bir kaide de yok manüel vitesler'de tamamen sıkıntısız değil o yüzden DSG ye iyi bakarsanız sorunsuz gönül rahatlığı ile istediğiniz gibi kullanırsınız,

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Yeti16;519558
Birde bu cevabı aldım birisi Cıtroen servis öbürüsü ise Honda Serviste çalışan arkdşlar bu cevabı vermişlerdi
Manuel vitesli bir aracı lifte kaldırın, motoru çalıştırın ve vitesi boşta bırakın tekerlekler dönmeye başlayacaktır. Bu demektir ki vites boşta da olsa şanzımanın içindeki dişliler dönmeye devam ediyorlardır. Yalnız ana dişliler, millere kilitlenmemiş olduğundan çok çok hafif tutarlar milleri, yani sadece havadaki tekerlekleri döndürebilecek kadar. Bu demektir ki N' de de (DSG' den bahsediyorum, tork konvertörlü otomatik vitesten değil), yağlama devam edecektir. Aynı konumda debriyaja basarsanız, tekerleklerin durduğunu göreceksiniz. bu demektir ki şanzımanla motoru ayırdınız.:wnk: DSG' de D konumunda ve ayak frende beklendiğinde de manuel vites araçta vites takılı ve debriyaj basılı halde beklemeyle aynıdır.

Bir başka yağlama pompası vs. yoktur, manuel şanzımanlar da DSG de, Easytronic de, EDC de, DCT de wash-up yöntemiyle yağlama yapar.
Manuel olsun, DSG, Easytronic, vs. olsun yokuş aşağı giderken N' ye almanın sakıncası videoda 00:50' de anlatılıyor:
[YOUTUBE]ahkuhIHKq9o[/YOUTUBE]
https://www.youtube.com/watch?v=ahkuhIHKq9o

Dikkat ederseniz videoya göre sol taraftan şanzımana hareket verdiğinde şanzımanın en altında yer alan dişliler dönmüyor. İşte bu durum boş viteste yokuş inişi temsil ediyor. Yani dişliler tekerlekler tarafından döndürülüyor; ancak altta ve yağın içerisinde kalan dişliler dönemediği için yağı üst kısımdaki dişlilere iletemiyor. N' de veya boşta yokuş inerken motor da çalışacağından şanzıman yüne dönecek ancak (örneğin) tekerlekler marifetiyle saatte 80km/s hızla dönecek ancak motor tarafından sadce rölanti seviyesinde dönecek. Yani az yağ atılacak ama yapılan iş çok olacak. Bu durumda şanzıman yağsız tabii ki kalmayacak ancak yeterli yağlama olmayacak. Rampa bitip vitese takıp gazlayınca rölanti seviyesinde yağlanan şanzıman birden daha yüksek hızlarda dönecek.:wnk: Bu da orta ve uzun vadede problemlere yol açacaktır.