škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

2. Vitesten 3. Vitese Geçişte Titreme-DSG

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
selam arkadaşlar,

forumda daha önce başka konunun altında yazmıştım birazdan yazacaklarımı ama arada kaynadı gitti. benim problemi yurtdışı forumlarda da araştırdım ve benimkiyle aynı sorun onlarda da olmuş. gelelim meseleye.

bir süredir araç 2. vitesten 3. vitese geçerken titriyor. bu her zaman olmadığı gibi hafif yokuşlarda daha belirgin oluyor. hatta bazen öylesine titriyor ki resmen düz vites arabalarda yokuşta vites büyük gelir de araba sallanmaya başlar ya aynen öyle bir titreme oluyor.

genellikle kalkışta araç güzel güzel hızlanırken olmuyor ama yoğun trafikte 3 ten 2 ye geçip araba 1250 ile 1500 devir arasındayken bariz titreme yaşanıyor. bir tespit daha; araç soğukken pek olmuyor. yani 10-15 km filan gittikten sonra olmaya başlıyor.

servise gitmekten başka çarem olmadığını da biliyorum ama şimdi servise gidince de aracı alıkoyacaklar, bir şeyleri yaptık ettik diyecekler, en kötü senaryoda da FB1907 arkadaşımızın yaşadığı gibi (onun düz şansızmanı yamultmuşlardı) DSG'yi patlatıp elimize verecekler.

yurtdışında ise DSG komple değişen bile olmuş.

sizlerden bu sorunu hisseden oldu mu? sizce ne yapılmalı?

özellikle de belirtmek isterim bu bir Skoda sorunu değil 7 ileri DSG şanzıman sorunudur.

NOT: araç 39 bine yakın bu arada

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sorununuzu çözecek servis.  Önyargılı olmayın.  Kavrama değişimi,  yazılım güncelleme vb.  Sorun süreç içinde yaşanabilir,  nihayetinde çözülecek..

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Büyük ihtimalle kavrama ömrünü dolduruyordur.Servise gidip derdinizi anlatın eğer umursamazlarsa tepelerine binin derim.Eğer garantiniz bitmedi ise bu durumun iyice artmasını bekleyip servise gitmeniz daha yararlı olabilir

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;518646
Büyük ihtimalle kavrama ömrünü dolduruyordur.Servise gidip derdinizi anlatın eğer umursamazlarsa tepelerine binin derim.Eğer garantiniz bitmedi ise bu durumun iyice artmasını bekleyip servise gitmeniz daha yararlı olabilir

kavrama ömrünü dolduruyordan kastınız balatalar mı başka aksam mı?
araç 39 bine yakın ve 2 yıllık bir araç. uzatılmış garantisi var daha.o bakımdan sıkıntım yok. benim sıkıntım fazla araştırmadan kaynaklı hüsnü kuruntu gibi.

peki 2 yılda bir balatalar değişecek mi böyle yahu?

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kavrama değişecek gibi görünüyor. Bir de DSG' yi resetleyip öyle deneyin. Forumda konusu var.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur Akar;518660
Kavrama değişecek gibi görünüyor. Bir de DSG' yi resetleyip öyle deneyin. Forumda konusu var.

onu denedim. kontak açıp 30-40 sn tam gaz yaptım olmadı bişey.

Çevrimdışı aweke

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;518666
onu denedim. kontak açıp 30-40 sn tam gaz yaptım olmadı bişey.
tam gaz yaptınız peki tıklama oldumu gazı kökleyince arkada bir düğme gibi bişeyi tıkkatıyor

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: aweke;518737
tam gaz yaptınız peki tıklama oldumu gazı kökleyince arkada bir düğme gibi bişeyi tıkkatıyor

gazı kökleyince evet ayak o tıklamayı hissediyor.

bu arada bir testiti söylemeyi unutmuşum. bu titreme olayı S modda veya manuelde olmuyor. D modda vites geçişleri çok devirsiz olduğu için titreme var diye düşünüyorum.

akşamleyin servise göstericem bakalım ne çıkacak sonucu paylaşırım.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;518653
kavrama ömrünü dolduruyordan kastınız balatalar mı başka aksam mı?
araç 39 bine yakın ve 2 yıllık bir araç. uzatılmış garantisi var daha.o bakımdan sıkıntım yok. benim sıkıntım fazla araştırmadan kaynaklı hüsnü kuruntu gibi.

peki 2 yılda bir balatalar değişecek mi böyle yahu?

Balatalar bitiyordur zamanla titreme artacak:ok:

Çevrimdışı aweke

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
ben dün akşam denedim ancak böyle bir titreme olmadı 6000de araç

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
biraz önve AND otoya gittim ve keşife çıktık ordaki ustayla. kendisi herşeyin normal olduğunu yokuşta devirsiz çıkmaya çalışan araçta bunun normal olduğunu söyledi. eskiden yapmazdı dediğimde de hep yapar abi dedi.
EFE ye de gösterdiğimde aynı şeyi derse tatmin olurum. bakalım artık.

Çevrimdışı bluevelvet

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;518832
gazı kökleyince evet ayak o tıklamayı hissediyor.

bu arada bir testiti söylemeyi unutmuşum. bu titreme olayı S modda veya manuelde olmuyor. D modda vites geçişleri çok devirsiz olduğu için titreme var diye düşünüyorum.

akşamleyin servise göstericem bakalım ne çıkacak sonucu paylaşırım.

S modda ve manuelde sorun yoksa kavramada sorun olmamalı. Vites seçen parçaya(mekatronik) bir yazılım güncellemesi gerekiyor. Belkide sadece yazılımsal müdahele yetmeyecek değişim vb. bir müdahele gerekecek.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yaşadığınız durumda çok ciddi anormallik yok bence. Devirsiz ve ya düşük devirde giden araçta, kavramada kararsızlıklar olacaktır paralelinde böyle hareketler.

Benim araçta da aynı sizin araçtaki gibi, D modunda İstanbul trafiğinde bu durumu yaşıyorum. Düz yolda ve ya hafif rampada dahi olsa, az miktar gazla ilerleyince genellikle oluyor. Ben özellikle yoğun trafikte S modda ilerlerim. Hem daha az vites değişir, hem de benzer durumlar yaşanmaz veya çok az yaşanır.
Benzer durum 6-ileri tam otomatik WV Touareg'de yaşadım 3 yıl önce. (çok kullandığımız bir şirket aracımız)
Bu durum nadir de olsa tam otomatiklerde de olur, çift kavralamalı robotize otomatiklerde (DSG ve M/M gibi) daha sık rastlanır. En az CVT'lerde oluşur.
Çok rahatsız oluyorsanız, çok güvendiğiniz ve objektif yanıt alabileceğiniz bir ustaya gidiniz. Madem ki başka servise de gideceksiniz, zaten birden fazla yorum alacaksınız.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;519001
Yaşadığınız durumda çok ciddi anormallik yok bence. Devirsiz ve ya düşük devirde giden araçta, kavramada kararsızlıklar olacaktır paralelinde böyle hareketler.

Benim araçta da aynı sizin araçtaki gibi, D modunda İstanbul trafiğinde bu durumu yaşıyorum. Düz yolda ve ya hafif rampada dahi olsa, az miktar gazla ilerleyince genellikle oluyor. Ben özellikle yoğun trafikte S modda ilerlerim. Hem daha az vites değişir, hem de benzer durumlar yaşanmaz veya çok az yaşanır.
Benzer durum 6-ileri tam otomatik WV Touareg'de yaşadım 3 yıl önce. (çok kullandığımız bir şirket aracımız)
Bu durum nadir de olsa tam otomatiklerde de olur, çift kavralamalı robotize otomatiklerde (DSG ve M/M gibi) daha sık rastlanır. En az CVT'lerde oluşur.
Çok rahatsız oluyorsanız, çok güvendiğiniz ve objektif yanıt alabileceğiniz bir ustaya gidiniz. Madem ki başka servise de gideceksiniz, zaten birden fazla yorum alacaksınız.

doğru diyosunuz da 30 bin kmye kadar yapmayıp 30 binden sonra yapmasının cevabı yok. sürücü aynı sürücü, trafik aynı trafik ama titreme yeni.

teşekkürler cevabınız için.

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;519006
doğru diyosunuz da 30 bin kmye kadar yapmayıp 30 binden sonra yapmasının cevabı yok. sürücü aynı sürücü, trafik aynı trafik ama titreme yeni.
teşekkürler cevabınız için.
En doğru yanıtı servislerde alacaksınız sanırım.
Belki yazılım güncelleme veya kalibrasyon yapılır. Bilemiyorum....:confused: