škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Sıcaklık Yansıması Mı Klima Yetersizliği Mi?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı leventhyilmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba,

Sahibi olduğum octavia benim üçüncü aracım ve öncekilerde karşılaşmadığım bir sorun var. Daha havalar çok ısınmamış olmasına ve araç da beyaz renk olmasına rağmen araca binip hemen klimayı açsanız da rahata ermeniz için klimanın uzun süre tam performans çalışması gerekiyor. Özellikle ön göğüsten olduğunu tahmin ettiğim rahatsız edici bir sıcaklık yansıması var sanki araçta. Arabayı kullanırken yüzüme yüzüme sıcaklık geliyor, sanki kalorifer çalışıyormuş gibi. Tüm kanalları kontrol ettim tabi, sıcak hava falan gelmiyor hiçbir yerden. Sorun ön gögüsün fazlaca ısınması ve bu sıcaklığı da tam önde oturanların yüzüne doğru yansıtması sanki. Daha evvelki araçlarımda hiç böyle bir rahatsızlığım olmamıştı. Astra'nın otomatik klimasını 21'e getirdiğim çok nadirdir, anca 40 derece civarı sıcaklıklarda, genelde 22'de kullanırdım. Ocativa'da ise 21 derece daha Mayıs'ta, 30'u görmediğimiz havalarda kesmiyor. Hava 40 derece iken ne olacak düşünüyorum.

Klimanın yetersiz gelmesi problemi olabilir belki ama kanallardan gelen hava gayet soğuk.

Aracın tüm camlarını şeffaf uv korumalı filmle kaplatmak geliyor aklıma. Sizlerin tecrübe ve görüşleriniz nelerdir?

Çevrimdışı macrostr

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı ilk 100-200 metre camlar açık sürerseniz hem içeride biriken sıcak havadan kurtulursunuz, hem de fazlasıyla ısınmış olan iç aksam bir miktar soğuyarak bahsettiğiniz etkiyi azaltabilirsiniz.

Film ise şart! Bu günlerde forumda yoğun bir biçimde konuşuluyor zaten :)

Çevrimdışı aserhat

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: leventhyilmaz;515323
Herkese merhaba,

Sahibi olduğum octavia benim üçüncü aracım ve öncekilerde karşılaşmadığım bir sorun var. Daha havalar çok ısınmamış olmasına ve araç da beyaz renk olmasına rağmen araca binip hemen klimayı açsanız da rahata ermeniz için klimanın uzun süre tam performans çalışması gerekiyor. Özellikle ön göğüsten olduğunu tahmin ettiğim rahatsız edici bir sıcaklık yansıması var sanki araçta. Arabayı kullanırken yüzüme yüzüme sıcaklık geliyor, sanki kalorifer çalışıyormuş gibi. Tüm kanalları kontrol ettim tabi, sıcak hava falan gelmiyor hiçbir yerden. Sorun ön gögüsün fazlaca ısınması ve bu sıcaklığı da tam önde oturanların yüzüne doğru yansıtması sanki. Daha evvelki araçlarımda hiç böyle bir rahatsızlığım olmamıştı. Astra'nın otomatik klimasını 21'e getirdiğim çok nadirdir, anca 40 derece civarı sıcaklıklarda, genelde 22'de kullanırdım. Ocativa'da ise 21 derece daha Mayıs'ta, 30'u görmediğimiz havalarda kesmiyor. Hava 40 derece iken ne olacak düşünüyorum.

Klimanın yetersiz gelmesi problemi olabilir belki ama kanallardan gelen hava gayet soğuk.

Aracın tüm camlarını şeffaf uv korumalı filmle kaplatmak geliyor aklıma. Sizlerin tecrübe ve görüşleriniz nelerdir?

Merhaba,

Aracı bende yeni aldım ve aşırı sıcaklarda gözlemleme fırsatım olmadı. Ama güneş altında çok kaldığı zamanlarda klima ile birlikte camlarıda bir süre açık tutup camları kapattıktan sonra güzel soğtuyor bence.

Çevrimdışı Furkan_TDI

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
klima yetersiz kesinlikle. astra h vardı bundan once bende. daha rahat sogutuyordu. daha havalar abartı ısınmadı. 26-27lerde geziniyor(istanbul için konusuruyorum) 18-19 derece civarı auto konumunda minimum 4. seviyede çalışıyor. 35 dereceleri gordugumuzde herhalde tam guc calışacak. daha cumartesi gunu 30bin bakımına girdim klimayıda kontrol ettirdim. hiç bir sorun yok ne motorda ne gazında. gucsuz sadece.

Çevrimdışı octavia7_

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
ilk 3 4 dakika gerçekten eziyet soğutacağına ısıtıyo iyice

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Fabia'da bana da yetersiz geliyordu. Bence skoda klima performansını yükseltmeli.

Şimdiki aracımda canavar gibi hava akışı var, 2 modu var soft-fast, soft'ta bile 35 derecede 1 dakikada rahatlatıyor.

Çevrimdışı medcezir03

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
benim aracın klimasında da sorun var, aracı aldığımda (temmuz 2013) 200 km yol yaptıktan sonra klimadan çocuk ağlaması gibi çok tiz bi ses geldi ve klima kompresörü değişti(tabi biraz zorlamamla) . 2014 temmuz bakımı yapıldı polen filtresi vs. değişti ancak havalar biraz ısınınca klimayı çalıştırdığımda klima çok kuvvetsiz üflüyordu ve hiç soğuk üfürmüyordu sevise gittim ve şehrin merkezinde yaşamama rağmen polen filtresinin toz ve yapraktan tıkandığını söyleyip değiştirdiler ve 170 tl ödedim (hava filtreside değişti yakıtı düşüreceğini söylediler) sonuç olarak klima düzeldi ancak şu günlerde yine güçsüz üfürmeye başladı. çok garip bu filtreler 8-9 ayda tıkanabilecek kadar kötümü? gerçi bu araba işleri birazda şans işi ancak 0 km aracın klimasının böyle olması da çok garip...

Çevrimdışı kmlglcn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
benim manuel klimam da yetersiz geliyor bana. Çok daha sıcak aylarda ne olacak bilmiyorum ama şimdiden yetersiz. Arka havalandırma kanallarını kapatınca hava akımı biraz iyileşiyor önde ama yine de yetersiz.

Çevrimdışı kcan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim oktaviada arabama ilk binenlerin hayran olduğu şey klimanın soğutma hızı, çok kısa sürede soğutuyor, sizin bahsettiğiniz sıcağın yüze vurma olayına gelirsek kumanda panelinde ön cama üfleme modunuda seçerseniz çok rahat oluyor

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hooray Gris Español:rm:
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Y.Emre52

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Evet klima performansı gerçekten çok yetersiz, acaba dedim gazı falan mı bitti diye ama demek herkeste bu şikayet varmış...

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı çabuk soğutmak için; önce içeride birikmiş sıcak havayı camları açarak tasfiye edin. Zira güneşte kalan aracı içi dışarıya göre  kat be kat sıcak olur.

Sonrası iç sirkilasyon düğmesini açarak ( dışarıdan  hava  girişini kapatarak) klimayı açınız ve 2-3 dakika içinde aracın soğuduğunu göreceksiniz.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşların belirttiği gibi araca binince direkt klimayı çalıştırmak doğru bir yöntem değil. Saatlerce aracın altında kalan aracın iç sıcaklığı anormal yüksek olabiliyor. Bundan yaklaşık 2-3 hafta önce Ankara tayfasıyla beraberken hafiften klima performans testi yaptığımda daha Ankara'da aşırı sıcaklar başlamamasına rağmen aracın iç sıcaklığının 35 derece olduğunu görmüştüm. Bu nedenle bir süre camları açarak içerideki havayı tahliye etmek, sonrasına klimayı çalıştırmak daha doğru bir tercih olacaktır.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı yusufk5757

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
bir de o klima düğmeleri orasında setup düğmesi var. ordan klima profilini de kontrol etmekte fayda var.