škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rapid de dsg 7 tuhafliklari

saday · 18 · 4161

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Rapid için bu konuyu özel tartışalım dedim,

Aracım daha 6 aylık, uzun süredir dsg7 ile ilgili tuhaflıklar gözlemliyorum
1-2-3 vites geçişlerinde vurarak geçme var, 4-5-6-7 yumuşak geçiyor, servise bir kaç kez sordum, sarsıntı veya küt diye aşırı ses varmı diye sordu ben de yok dedim, o zaman sıkıntı yok dsg böyle çalışır dedi, beni bu cevap tatmin etmedi tabiki, ben ilk defa otomatik kullanıyorum o yüzden arıza var mı yok mu anlayamıyorum, sizlerin rapidin de vites geçişleri nasıl? 1-2-3 yumuşak ve hissettirmeden geçiyormu? bir de 1. viteste kalkınca hemen gösterge 2. vitese geçiyor ama vites biraz sonra geçiş yapıyor, diğerlerinde geçiş ile gösterim eş zamanlı sizde böyle birşey varmı? aracı alırken bu şanzımanda vites geçişlerini hissetmezsiniz ancak ekranda vites göstergesinden anlarsınız vites geçişini demişlerdi ama maaşallah ben 4. vitese kadar bakmadan sayabiliyorum, 5-6-7 bile hissediliyor ama yumuşak olduğundan önemsemiyorum, özellikle yeni araç alan arkadaşlar sizde bu durumlar varmı? gözlemlerinizi yazmanızı rica ediyorum.

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Firmada iki tane Rapid TSI DSG var ve vites geçişleri maalesef hissediliyor dizel motorlarda. Benzinlilerde hemen hiç anlaşılmıyor. DSG' yi resetleyip bir de öyle deneyebilirsiniz bence.
DSG resetleme:
http://www.skodaturkey.com/showpost.php?p=503274&postcount=3
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Rapid tdi dsg kullanmadım hiç, ancak Vag grupta defalarca dizel tdi dsg araç kullandım, hiçbirinde böyle bahsettiğiniz çapta bir sıkıntı yoktu. Geçişleri hissetme konusunda ise; dikkat ederseniz düşük viteslerde hissediliyor, ancak kafanız başka yerdeyse, araca odaklanmıyorsanız hissedilmiyor.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Uğur Akar

• KOLTUKÇU
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada ben vites geçişleri hissediliyor derken; vitesi değiştirdiği fark ediliyor demek istedim. Yoksa vites değişimlerinde herhangi bir vurma, silkeleme, kerkinme, öykünme, ...vs. olmuyor.
İYİ şoför, herhangi bir durumda, iki şoförden birinin durması, ya da  yavaşlaması gerekiyorsa, \'Hak, kural\' falan demeden, ilk davranan, canının ve malının kaderini başkasının inisiyatifine bırakmayandır!

Çevrimdışı Hydra

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bundan önceki aracım Tam otomatikti. şimdi dsg ile onu karşılaştırırsak arada fark olduğunu söyleyebilirim. bu aracı almadan önce çok araç denedim. edc sinden peugeot - citroen grubunun otomatiğinden. ama araç tam otomatik olmadığı sürece bu ufak sarsıntıları hissettim. özellikle  yoğun trafikte. ve ben dsg den tam otomatik performansı da beklemediğim için çok önemsemiyorum. bencede çok takılma fatih. Birazda anladığım kadarıyla arabayı dinliyorsun :D

Çevrimdışı zafer.gulebi

• ST
  • Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aracın 8000 km oldu anladığım kadarı ile  motor soğuk olduğunda yapıyı bu vuruntuyu

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: zafer.gulebi;512588
Aracın 8000 km oldu anladığım kadarı ile  motor soğuk olduğunda yapıyı bu vuruntuyu

Aynen soğukken yapıyor özellikle, ısınıp bir müddet kullanınca yumuşamaya başlıyor, ama 1-2 vites çok değişmiyor, çünkü trafiğe girince 1-2 yine sert geçiyor.

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Hydra;512580
Bundan önceki aracım Tam otomatikti. şimdi dsg ile onu karşılaştırırsak arada fark olduğunu söyleyebilirim. bu aracı almadan önce çok araç denedim. edc sinden peugeot - citroen grubunun otomatiğinden. ama araç tam otomatik olmadığı sürece bu ufak sarsıntıları hissettim. özellikle  yoğun trafikte. ve ben dsg den tam otomatik performansı da beklemediğim için çok önemsemiyorum. bencede çok takılma fatih. Birazda anladığım kadarıyla arabayı dinliyorsun :D

Vallahi huyum kurusun, bu güne kadar hep faklı marka araçlar kullandım bir markada sabit kalamadım nedense, alışkanlık oldu bende her aldığım aracın ıncığını cıcncığını kurcalarım, hep dinlerim aracı en ufak bir sıkıntı hissetsem hemen çözmek için çabalarım, bu aracı otomatik vites olarak düşünmemem lazım o zaman düz vites mantığında davranış var bu sistemde demekki, tek farkı benim yerime debriyaja basıp değiştiren biri varmış gibi düşünmek gerekiyor, manuel şanzımanda motor soğukken vites dişli geçerdi sabahları motor ısınınca yumuşardı, yoğun trafikte çok ısınınca da vites sertleşirdi hatırladığım karaıyla, bu da aynı o zaman, bozulana kadar böyle devam edeceğim mecburen, bir de şöyle bir şey var; aracı yumuşak kullanmakla performanslı kullanmak arasında da vites geçişi hissedilme farkı var sizde bunu fark ettinizmi?

Çevrimdışı Gama

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Dizel dsg olanını kullanıyorum .. eğer trafikte yavaş gitmek zorunda kalıyorsam gaza fazla basamadan yani araba 1500- 2000 devir aralığına varamadan vites attığı durumlarda vites geçişini bariz hissediyorum.. fakat bahsettiğim devir bandını aştığım yani biraz gaza basabildiğim zaman araba seri hareket edip vites değiştirirken vites geçişleri çok yumuşak oluyor...

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Gama;512613
Dizel dsg olanını kullanıyorum .. eğer trafikte yavaş gitmek zorunda kalıyorsam gaza fazla basamadan yani araba 1500- 2000 devir aralığına varamadan vites attığı durumlarda vites geçişini bariz hissediyorum.. fakat bahsettiğim devir bandını aştığım yani biraz gaza basabildiğim zaman araba seri hareket edip vites değiştirirken vites geçişleri çok yumuşak oluyor...

Evet aynen öyle oluyor, gaza çok hafif basarak gidince vites değişimi sert, gaza biraz basarak gidince yumuşak vites değişimi oluyor, acaba bunun sebebi nedir ki? hepte böyle kullanamayız ki aracı, yerine göre gaza az da basılır çok ta, bu olayı bir incelemek lazım.

Çevrimdışı Hydra

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Fatih belirli bir süre (mesela) 1 hafta sürekli s modunda kullan yine 1  haftada manuel modda kullan. kendin değiştir vitesleri. (şimdi  diyceksinki kendim değiştirirsem otomatik almamın ne manası kaldı)  bakalım ne olucak. sürekli d modunda kalma. şanzıman hakkındaki bilgin daha fazla gelişebilir

Çevrimdışı saday

• CABRİO
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Hydra;512627
Fatih belirli bir süre (mesela) 1 hafta sürekli s modunda kullan yine 1  haftada manuel modda kullan. kendin değiştir vitesleri. (şimdi  diyceksinki kendim değiştirirsem otomatik almamın ne manası kaldı)  bakalım ne olucak. sürekli d modunda kalma. şanzıman hakkındaki bilgin daha fazla gelişebilir

Yani böyle kullansam düzelir mi? yada ben mi düzelirim:D tam anlayamadım demek istediğini, bu arada seninle de bir ölçüm yapamadık, bir ara hafta içi akşam ayarlayalım şu işi ne dersin?

Çevrimdışı Hydra

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: saday;512641
Yani böyle kullansam düzelir mi? yada ben mi düzelirim:D tam anlayamadım demek istediğini, bu arada seninle de bir ölçüm yapamadık, bir ara hafta içi akşam ayarlayalım şu işi ne dersin?

:D:D:D:D Sen alışırsın (düzelirsin) dsg düzelmez. ölçüm işinide ayarlarız bi ara sen bana gün söyle ona göre bakalım

Çevrimdışı rcpycl

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
yalniz bu anlattiklarinizin hicbiri tuhaf degil. arabanin vites degisimleri normal. h kasa astra kullandim tek kavramali onu kullansaniz napardiniz bilemiyorum. bu tip sanzimanlarda gaza basma siddetinize gore vites degisir. devirli gitsin sni hizlaniyim dersiniz siddetli gaza yuklenirsiniz dusuk devirde hizli gider. sakin kullaniyim gaza yumusak basiyim derseniz yuksrk viteste gider. calisma prensibi boyledir.

Çevrimdışı rcpycl

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
siddetli gaza yuklenirsrnizden sonraki yanlis olmus gaza yuklenince yuksrk devirde hizli gider olacakti