škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.4 TSİ Motor Yağ seçimi

mşah · 43 · 23304

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracın kullanma kılavuzunda değişken servis aralıklı yağ değişimi ve sabit servis aralıklı yağ değişimi olarak ikiye ayrılmış ve her ikisinde de kullanılan yağlar farklı.
Benim 1.4 TSİ motor için değişken serv. ara. için 5-30W yağ önerirken sabit servis aralığı için 5-40W yağ öneriyor.
Biz her yıl km dolsa da dolmasa da serv. giriyoruz bu durumda değişken serv. aralığını kullanıyoruz sanırım ama ben yılda 10000 km yi pek geçmediğim için sabit servis aralığındaki önermiş olduğu 5-40W yağ kullanılabilir.
5-30W yerine neden 5-40W tercih etmek istediğime gelince bizim iklim koşullarına 5-40W daha uygun zaten sıcak memleket olduğumuz için ve izmirde zaten kış yok daha ince özellikli bir yağ kullanmak bence bu motora uygun değil
« Son Düzenleme: 29 Mart 2015, 19:46:41 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
5.30w 5.40w dan daha inca değil miydi? Bilmediğim için sordum.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2015, 13:25:26 Gönderen: B.fabia »

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bahtsız fabia;505090
5.30w 5.40w dan göre daha inca değil miydi? Bilmediğim için sordum.

Aynen, doğrusunuz. 5w 30 daha incedir. Bizim araçlar (tsi) için de servisler 5w 30 yağ kullanıyor zaten.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
soğuk iklimler için 5-30 uygun ama Türkiye sıcak bir iklimi var ve 5-40 daha uygun
bazı arkadaşlarımızın belki bilgisi yoktur diye motor yağlarının viskozite değerleri tablosunu yazmak istiyorum. motor yağı tercihi yaparken yardımı olur.

Motor Yağı Viskozite - ortam sıcaklığı ('C)

0w -55 , -10

5w > -30

10w > -20

20w > -10

25w > -5

20- 0 - +20

30- +5 - +20

40- +25 - +40

50- +20 - +50

Yağ*Kondisyon Endeksi (OCI) – Bu test yağın kirlilik oranını belirler. Yağn viskozitesinin sıcaklık
değişimlerinden ne kadar etkilendiğini gösteren değer viskozite indeksidir. Yağın 40°C ve 100°C'dekl
kinematik viskozitelerinden hesaplanır. Bir yağın Viskozite indeksi değeri ne kadar yüksekse, sıcaklık
değişimlerinden etkilenimi o kadar az olur.
« Son Düzenleme: 29 Mart 2015, 17:09:32 Gönderen: mşah »

Çevrimdışı skodaizm

• Ormareşal
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Turbolu araçlara 5W 30 daha uygundur. İnceliği sayesinde  turbo yatakları daha çabuk yağlanır. Benim tavsiyem  Mobil 1 5W30. Ancak üreticinin terçihine göre davranmak en iyisi.

Çevrimdışı fb1907

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Mobil 1™ ESP Formula 5W-30

Kullandığım yağlar içinde bence en iyisi garantim biter bitmez devam edeceğim tek yağ.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yüncüler filan anlatsa da sabit servis-değişken servis aralıkları nedir? Hangi araçlara hangisi uygulanır öğrensek :dede:

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yağ ile ilgili bir bilgi daha

Motorda kullanılan yağın renginin kararması ne anlama gelmektedir? Motor
yağının görevlerinden birisi de temizliktir. Kaliteli bir motor yağı, içeriğindeki katıklar sayesinde, motorda
oluşan kurum parçalarını dağıtarak bünyesine alır, metal yüzeylere yapışmalarını engeller. Metal
yüzeylere yapışanları da deterjanla temizler. Bu nedenle motor yağı kirlenerek rengi kararır. Dolayısıyla
kirli görünen motor yağı görevini iyi yerine getiriyor demektir.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
5-30 motor yağına 200-300 gr 5-40 ilave etsek sıkıntı olr mu

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aynı değerde yağ kullanmak gerekir. Tek seferlik belki sıkıntı çıkarmaz ancak alışkanlık haline getirmemek gerekir.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
4 ay sonra bakıma girecek zaten, arkadaşımın aracından kalma bir yağ, o kadarlık bir ilave için boşuna yağ almak istemedim. Bu yağ değişiminde 4 lt den 0.5 lt kalacak ilave etmek için kullanırım

Çevrimdışı A-RS

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Mobil 1 ESP Formula 5W-30 ve herkes bilmez ama Valvoline marka yağ. Özellikle yağ yakan araçlar için.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: A-RS;523901
Mobil 1 ESP Formula 5W-30 ve herkes bilmez ama Valvoline marka yağ. Özellikle yağ yakan araçlar için.

Vrs e valvoline mi kullaniyorsunuz?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
geçen bakımda ESP Form. kullandım orijinal yağına göre daha fazla eksiliyor sanki. bakımdan sonra 7000 km geçtim geçenlerde yağ çubuğunu max çizgisini silme yapmıştım şimdi ise 2-3000 km sonra yarının altına düşmüş. Gelecek bakımda kullanacağım yağı aldım PETRONAS bakalım fark yaratacak mı.
1,2 tsi motora bir arkadaş kullandı motor sesinde bariz bir değişiklik olduğunu söyledi çok memnun kalmış

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;523948
geçen bakımda ESP Form. kullandım orijinal yağına göre daha fazla eksiliyor sanki. bakımdan sonra 7000 km geçtim geçenlerde yağ çubuğunu max çizgisini silme yapmıştım şimdi ise 2-3000 km sonra yarının altına düşmüş. Gelecek bakımda kullanacağım yağı aldım PETRONAS bakalım fark yaratacak mı.
1,2 tsi motora bir arkadaş kullandı motor sesinde bariz bir değişiklik olduğunu söyledi çok memnun kalmış

Umarım aracınızda bir sıkıntı yoktur. 2.000 km.de yağın bu kadar eksilmesi hiç normal değil. Yani bu araba Tofaş motoru kullanmıyor sonuçta. Bu kadar yağ eksilmesinin yağ kaynaklı olduğunu düşünmüyorum açıkçası.

Aracımı ikinci el (42.000 km.de) aldım. Alır almaz yağ bakımı yaptım. Kullandığım yağ Mobil1 ESP 5w30. 10 yıllık Citroen tecrübem neticesinde bu yağı kullanıyorum ve 1.4 TSI motor için de uyumlu olduğunu görünce yine bu yağı kullandım. 4.000 km yol yaptım. Yağda hiç eksilme olmadı.