škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

silkelenme sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kefren

• Skoda Sevdalısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
merhaba arkadaşlar.ben mi takintiliyim yoksa gerçekten sorun mu var anlamadım gitti:) sorunuma gelecek olursak birincisi motor soğukken ilk iki viteste araç 2500 devir civarındayken ayağimi gazdan cekince araç birkaç kez silkeleniyor ama devir 3000 den yukardayken birakirsam silkelenme olmuyor.motor isindiktan sonra bu silkelenme kesinlikle olmuyor.aracı benzinde denemedim o yüzden sadece gazda oluyor diyemem.
ikincisi rölantideyken herhangi bir silkelenme yok ya da devirde dalgalanma olmuyor ama nadiren bi sarsıntı hissediyorum .asil problem ise aracı durmaya yakin boşa atıp frene basınca devirde dalgalanma oluyor araç kararsız kalıyor gibi titriyor.ayni durum rölantideyken debriyaja basip vitese takarken de oluyor.isin garibi her zaman olmuyor.sorun gaz ayariyla mi alakalı yoksa boğaz kelebeği mi tikali. teşekkürler...

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Boğaz kelebeği temizlik ve adaptasyon istiyor gibi. Sonrasında bujilere ve bobinlere de bakılmalı

Çevrimdışı Kefren

• Skoda Sevdalısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
hocam şunuda belirteyim devirde dalgalanma olmuyor devir sabit kalıyor, boğaz kelebeği tıkandığında rölantide dalgalanma olması gerekmiyor mu?

Çevrimdışı abdullah_ates

• skoda hastası
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam boğaz kelebeği adaptasyonu olabilir. Benzinde bir deneyin eğer aynı durum var mı bir bakın. Varsa boğaz kelebeği gibi duruyor. Ama yoksa lpg geçiş sıcaklığı düşük ise dediğiniz silkeleme olabilir. Lpg geçiş sıcaklığı 35 derecede olursa sarsıntı olmuyor.
Viteste gelip devir 2000 altına indikten sonra debriyaja basınca yapıyorsa boğaz kelebeğininde kaynaklanıyor. Düşük ateşleme varken eksik hava gelmesini ayarlamada sıkıntı yapıyor ondan oluyor genelde ama bazen lpg ayarından olabilir.
Kalkışda da olunca tek durum boğaz kelebeği gibi geliyor.  Boğaz kelebeği şöyle açtığı hava miktarına göre ateşlemeye komut veriyor ve  ayarlanıyor ikisinde biri eksik oldumu bu dalgalanma olayı meydana geliyor.
İlk önce kendiniz wd40 ile temizleyin olmazsa sökülerek temizlenip adaptasyon yaptırırın. Durumunuzu da bildirirseniz haberdar oluruz

Çevrimdışı Kefren

• Skoda Sevdalısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracı bugün benzinde denedim birinci sırada yazdığım sorun yani 2500 devir civarındayken ayağımı gazdan çekince aracın silkelenme sorunu kesinlikle olmuyor demek ki bu gazla alakalı bir durum. aracı vitese takıp kalkış yaparken oluşan dalgalanma ise benzinde çalışırken de mevcut.kalkışta debriyaja sonuna kadar basıp tam vites değiştirirken araçta titreme oluyor

Çevrimdışı maviselx

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bendede bir ara bu sıkıntıların bazıları vardı. Benzindeyken  hiç bir sorun yoktu ama gaza geçince vede hava soguksa ayagımı gazdan çekince araba tabiri caizse kerkiniyordu(silkeleme) sanki  kafasını sallayıp duruyordu vede durmaya yakın debriaja bastıgımda ışıklarda istop ediyordu.
Direk lpg cime götürdüm hallettim. Enjektörlerin yada lpg sis. 4-5 seneyi devirdiyse arabanın silkelemesi enjektörlerden kaynaklanıyor degişim yada temizleme gerekiyor (atiker enjektör 200-220tl). İstop etme sorunu yada devir düzensiz ise termostad gaza geçiş ayarı lazım 32-35 dereceden aşagı olmamalı.
Ben sadece lpg filtreleri degişimi termostad ayarı vede adaptasyon  ile hallettim sıkıntıyı.Yine olursa enjektörler degişecek şuan sıkıntı yok.
Senin debriajdaki silkeleme baskı balata ile ilgili olabilir bitmeye yakın gibi geldi bana.

Çevrimdışı abdullah_ates

• skoda hastası
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam kalkış ta vites ile birlikte titreme varsa debriyaj olma ihtimali de var. Test etmek lazım baskı balata ise uzun süre trafik te baskı ısınınca daha f a zla olur. Böyle hafif rampa çıkarken de olur. Eski arabamda 180.000 km de iken yaşamıştım baskı değişince düzeldi

Çevrimdışı Kefren

• Skoda Sevdalısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
cevaplar için teşekkürler arkadaşlar baskı balatada sorun olabileceği söylenmiş ama benim gözlemlerime göre baskı balatada sıkıntı yok gibi çünkü aracın kavraması ve rampada çekişi iyi durumda.kalkışta titreme olduğu doğru ancak ayni titreme durmaya çok yakınken frene basınca da oluyor.işin garibi bu durum her zaman olmuyor yani durum biraz karisik haftasonu gazciya gidip göstereceğim bakalım sonuç ne olacak

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1) lpg ayari yaptirin
2) bogaz kelebegi temizligi ve adaptasyonu yaptirin
3) sorun hala duzelmezse bobinleriniz ve bujilerinize yonelin ;)

Çevrimdışı asigolu

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;504728
1) lpg ayari yaptirin
2) bogaz kelebegi temizligi ve adaptasyonu yaptirin
3) sorun hala duzelmezse bobinleriniz ve bujilerinize yonelin ;)

kesinlikle :ok:

Çevrimdışı Kefren

• Skoda Sevdalısı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar haftasonu araçla ilgilendim sonucu yaziyim ayni sıkıntıyı yaşayanlara kaynak olsun.önce gaz ayarını yaptırdım derecesi düşükmüş 30 a ayarlandı ilk sorunum ciddi anlamda azaldı bunun dışında gazla alakalı başka bir sorun olmadığı söylendi.oradan kendi ustama geçtim bujilere baktı ve herhangi bir sorun olmadığını ama boğaz kelebiğinin kirlendiğini ilk etapta kalkışta titreme yaparak kendini gösterececiğini temizlenmezse ilerde rölantideyken stop edeceğini söyledi.vakit darlığından dolayı temizliğini yaptirmadim ama sonuçta sıkıntının kaynağıni tespit etmiş olduk.
« Son Düzenleme: 30 Mart 2015, 16:49:58 Gönderen: Kefren »