škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Falken Eurowinter HS449 Kış Lastiği tecrübem

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com

Yaklaşık 1 haftadır kullanmakta olduğum lastiktir kendisi. Dün akşamdan itibaren don ile birlikte yağan kardaki performansını pek beğenmediğimi söylemek isterim. Büyük dişleri var ve kardaki tutunması fena değil. Ama ezilmiş karda (sadece üzerinden araba geçmiş, çocuklar vs kaymamış) hafif rampada durup kalkamadım, yan yan kayıp geri dönmek zorunda kaldım mahalle arası bi yerde. Yepyeni lastikten daha iyisini beklerdim.

Bence biraz sert kalıyor. Kar olmayan durumda hıza müsait bi izlenim aldım. Bu da sertlikle alakalı olabilir. Yani hem kuru asfaltta hıza gelsin, hem de karda idare etsin mantığı ile alınabilir.

Yol sesi az değil. Kuruda geçen sene kullandığım Nexen winguard'a göre yuvarlanma sesi alıyor. Nexen baya baya sessizdi. İyi de tutuyordu.

Islakta ise otobüs ve kamyonlardaki gibi teker uğultusu yapıyor, özellikle 80+ hızlarda.

Peki niye yazdım? Çünkü web'de okuduğumuz izlenimlere göre bi şeyler alıyoruz. Ama test edenlerin dünyadan haberi yok, ya da taraflı yazıyor. Mesela 1.3 astra için herkes yazmış ş.dışı 4 litre ş.içi 5 küsürlerde diye. Dümdüz şehirde frensiz yokuşsuz tamam 5.5 yaktıralım ama gerçek şartlardaki verileri mertçe paylaşma erdemimiz yok malesef. Bi şeyi aldıysak en iyisi o oluyor hemencecik. Falken için de sessiz ve iyi tutuyor'lar havada uçuşmuş. Ama öyle değil bence. 17" için bütçe kısıtlı olunca almak durumunda kaldım yapacak bi şey yok.

İyiye iyi dediğimiz gibi kötüyü de eleştirebilmek lazım diye düşünüyorum.

---

Edit: bu sabah ünv.otoparkta geniş alanda drift denedim, baya zorladım ama arkayı tam koparamadım, esp'nin de müdahaleleri vardı. Yanal tutuşu iyi diyebilirim çok da haksızlık etmeyim. Buna karşılık dün gece çocukların kaydığı hafif bi rampada 4 kişi ile durunca kalkamadım, geri salıp tekrar gelince sorunsuz çıktım. Dur kalkta iyi diyemem ama hereket halinde 2 arkadaşım beğendi, onun üzerine olumlu bişeyler ekleyeyim dedim.

Çevrimdışı Y.Emre52

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bilgilendirme için teşekkürler, demek ki bilindik markalar dışına mümkün olduğunca çıkmamak lazım...

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Y.Emre52;492163
Bilgilendirme için teşekkürler, demek ki bilindik markalar dışına mümkün olduğunca çıkmamak lazım...

Nexen iyiydi mesela, hem sessiz, hem de iyi tutuyordu. 17" bi lastikte de baya fark ediyor fiyatlar. Bunları 200'e aldım ama bilindik markalar 350'den aşağı değil. Mecburiyet bi nevi..

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakikaten böyle mesajlar görmek istiyorum. Eline sağlık objektif değerlendirmelerin için. Bu lastiği almayı düşünenler için çok faydalı olacaktır.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler abi bize böyle değerlendirmeler gerek. İnternete kalsa benzinli arabalar 20 dizeller 10 kurus yakiyor :)

Çevrimdışı fabiatik

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Öncelikle herkese merhaba evet arkadaşlar(abiler) bende yaklaşık bir hafta önce aynı serinin 14" olan lastiklerinden dört tane taktım fabia aracıma son bir kaç gündür benim de sert kış koşullarında deneme şansım oldu ben de lastik için çok iyi diyemiyorum maalesef aynen İlker Beyin dediği gibi ezilmiş kar üstünden geçerken pek güven vermiyor ve kayıyor hissi var ıslak zemindeki aşırı ses benimde dikkattimi çekti kesinlikle öyle süper bir lastik değil ama çok kötüdür de diyemem olsa olsa vasat olur bu Falken hs 449 kış lastiği için benim notum. :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: turker;492167
Nexen iyiydi mesela, hem sessiz, hem de iyi tutuyordu. 17" bi lastikte de baya fark ediyor fiyatlar. Bunları 200'e aldım ama bilindik markalar 350'den aşağı değil. Mecburiyet bi nevi..

Nexenler güzel tutuyordu abi geçen sene o kanyonun oralarda virajda spin attığımızda ben aha kaldık dedim içimden ama iyi tutundu yola :)

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;492212
Nexenler güzel tutuyordu abi geçen sene o kanyonun oralarda virajda spin attığımızda ben aha kaldık dedim içimden ama iyi tutundu yola :)

2 nexen 4 falkene bedeldi :) arkalar yazlık olduğu için ılgaz'da da güzel bi döndüydük o arabayla :)

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İlker abi esp komple kapatılabiliyo aklında bulunsun :) vag da sadece asr kapanıyo

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;492267
İlker abi esp komple kapatılabiliyo aklında bulunsun :) vag da sadece asr kapanıyo

Aklıma gelmedi kapatmak :) bi dahakine kapatıp deneyeyim.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Esariipek;492267

Astra'da ben çok denedim kapatamadım kanka.2 saniye arayla bastım tuşa falan ama kapatmadı.En boş donanımdı ondan mı acaba veya yanlış mı yaptım?

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;492320
Astra'da ben çok denedim kapatamadım kanka.2 saniye arayla bastım tuşa falan ama kapatmadı.En boş donanımdı ondan mı acaba veya yanlış mı yaptım?

Kanka bizim cruzedaki gibidir muhtemelen 2 sn değil baya uzun basmak gerekiyo ilk bastığın anda tcs off diyo 10 snyeye yaklaşıyo nerdeyse sonra esp devre dışı diyo

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İzlenimler için teşekkürler.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI