škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klimanın Ani Isıtma Fonksiyonu Var Mı?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı leventhyilmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba,

Octavia Elegance'da bulunan otomatik klima, motor soğukken AUTO butonuna basıldığında veya ön cam hızlı ısıtma butonuna basıldığında kendi kendine klima kompresörünü de devreye alıyor.

Biliyorsunuz evlerdeki klimalar ya içeri soğuk dışarı sıcak hava verir ya da içeri sıcak dışarı soğuk hava verir. Fakat nedense bu sistem çoğu otomobilde bulunmaz. Ben sadece fiat brava'da görmüştüm sıcak hava verebilen klima kompresörünü.

Bizim araç da motor soğukken autoya basıldığında klima komporesörünü kendinden devreye alınca klima ani ısıtma yapacak diye bekledim fakat gözlemlediğim kadarıyla sadece soğuk hava veriyor.

O zaman neden bu kompresör kendiliğinden devreye giriyor? Ya da ani ısıtma yapabiliyor da benim araçta mı bir sorun var?

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
araba klimaları ev klimaları gibi rotary kompresör yok tek yönlü sadece soğutma için kullanılır, neden ısıtma için kullanılmıyor derseniz motor suyu sıcaklığı varken klimayı kullanarak fazladan yakıt harcamanın bir anlamı yok.
önceki aracınızın klimaya basınca sıcak üflemesinin sebebi bence klima kompresörü motoru zorladığı için normalden çabuk ısındığı için ve motor yapılarından dolayı kimi arabalar çabuk ısınır ama hararet yapmaya daha müsait dir

Çevrimdışı mavıcnc

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
aynı sıkıntıdan ben de şikayetçiyim sadece dereceyi artırarak auto mod da ufaktan ısıtıyor.bu donanımda bir araba için eksik koltuk ısıtma sıtandart olsa

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
şu kış aylarında koltuk ısıtma acayip işe yarıyor. bugün ankara -10 civarındaydı sabahtan. eminim daha düşük dereceleri de gören olmuştur.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Öte yandan +4°C'nin altında klimanın devreye girmediği yazıyor kitapçıkta  ;)

Soğuk havayı dışarıdan al diyor kibarca  :D

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ama - li derecelerde dahi surkulasyonu ice alinca otomatik olarak klima calisiyor. usteluk sicaklik 23-24 dereceye ayarli iken. bunun sebebi nedir

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;492151
ama - li derecelerde dahi surkulasyonu ice alinca otomatik olarak klima calisiyor. usteluk sicaklik 23-24 dereceye ayarli iken. bunun sebebi nedir

Fan üflüyor ama klima kompresörü devreye girmiyor  ;) İç sıcaklık değil dış sıcaklık önemli kompresörün devreye girmesinde

Çevrimdışı leventhyilmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mşah;492132
araba klimaları ev klimaları gibi rotary kompresör yok tek yönlü sadece soğutma için kullanılır, neden ısıtma için kullanılmıyor derseniz motor suyu sıcaklığı varken klimayı kullanarak fazladan yakıt harcamanın bir anlamı yok.
önceki aracınızın klimaya basınca sıcak üflemesinin sebebi bence klima kompresörü motoru zorladığı için normalden çabuk ısındığı için ve motor yapılarından dolayı kimi arabalar çabuk ısınır ama hararet yapmaya daha müsait dir

Aracın sahibi ben değildim. Bir arkadaşım kış günü daha motor soğukken ön camı sıcak hava ile ısıtınca şahit oldum bu olaya. Brava'nın kompresörü yeni çalıştırılmış araçta içeriye sıcak hava üfleyebiliyordu. Bence bu özellik özellikle ön camdaki buzu çözmede çok kolaylık sağlar.

Çevrimdışı leventhyilmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;492146
Öte yandan +4°C'nin altında klimanın devreye girmediği yazıyor kitapçıkta  ;)

Soğuk havayı dışarıdan al diyor kibarca  :D

Dün işten çıkarken aracın gösterdiği sıcaklık -4'tü. Ön camdaki buhuyu çözmesi için ilgili butona basınca klima kompresörünü açtı ve ac ışığı da yandı. Zaten bunun üzerine kafama takıldı, acaba ters yönlü de mi çalışıyor diye ama aracın içine buz gibi hava üfledi yine.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kitapçıkta yazanı paylaşayım

Alıntı
Klima sistemi, sayfa 82, şek. 91 tuşuna basıldığında ve aşağıdaki şartlar
yerine getirildiği zaman çalışır:
 Motor çalışıyor,
 Dış hava sıcaklığı +2 °C'nin üzerinde,
 Fan düğmesi devrede (1 ila 4 arası konum).

+4 biliyordum, +2 dereceymiş. Daha düşük sıcaklıkta kompresör çalışmıyor, gelen soğuk hava dışarının soğuğu  ;)

Çevrimdışı kucless

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fanı sıcağa çevirip klimayı açtığınızda motor soğukken ısıtma olmasa bile içerdeki nem toplanıyor. Bu da camdaki buğuyu açıyor. Yeri gelmişken yazayım dedim.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kucless;492171
Fanı sıcağa çevirip klimayı açtığınızda motor soğukken ısıtma olmasa bile içerdeki nem toplanıyor. Bu da camdaki buğuyu açıyor. Yeri gelmişken yazayım dedim.

peki kompresör devreye girmiyorsa yanan ac ışığının hiçbir hükmü de kalmıyor kendi kendine yanıyor. neye istinaden nemi toparlıyor? fanının calışması nasıl nemi azaltıyor aracın içindeki? bir de kitapcıklarda da nem çözmek istiyosanız ac ye basın yazıyor yanılmıyorsam. var bir hikmeti demekki de nedir hikmeti?

ayrıca bazı araçlar motor soğukken sıcağı başka bir kaynaktan (sanırım elektrikli rezistans gibi birşey) alarak vereibliyor. arakdaşın annesindkei 3.20d öyleydi. bugünler gibi soğuk bi günde bindik araba dizel nasıl ısınıcaz derken ilahi bir güç bize sıcak hava verdi sanırım :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araç klimalarında nem alma özelliği yok, nem alması için kabin havasını çekip yeniden vermesi gerekir ki böyle bir düzenek yok  ;)

Fabia II kitapçığında buz çözme için AC'yi devreye almayın diye tablo yapmışlar  :)

Çevrimdışı leventhyilmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;492289
Araç klimalarında nem alma özelliği yok, nem alması için kabin havasını çekip yeniden vermesi gerekir ki böyle bir düzenek yok  ;)

Fabia II kitapçığında buz çözme için AC'yi devreye almayın diye tablo yapmışlar  :)

Araç klimalarının nem alma özelliği olabilir, olmalı. Zira yazın klima açık kullandıktan sonra durduğunuzda aracın altından belirli yerleden su damlaması olduğu görülebilir. Bu su, aracın klima ünitesinin dış havadaki nemi yoğunlaştırması ile elde edilir. Araç havayı dışarıdan değil de içeriden alırsa bu sefer de içerideki nemi yoğunlaştırır, yani suya çevirerek azaltır.