škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

52 yıllık Opel fabrikası kapanıyor

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Haber milliyet'ten...

http://www.milliyet.com.tr/52-yillik-fabrika-kapaniyor/ekonomi/detay/1979857/default.htm

"Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Bochum kentinde, 52 yıldır milyonlarca araç üreten, GM’ye bağlı Opel otomobil fabrikası bugün son arabası olan Zafira’yı üreterek kapanıyor. Çok sayıda Türk vatandaşının da çalıştığı otomobil firmasının kapanmasıyla 3 bin kişi issiz kalacak.

1962 yılında Opel Kadet, Manta, Ascona ve son model olarak Opel Zafira Tourer’in üretimiyle 52 yıllık macerasını sonlandırdı.
Bir zamanlar 20 bin işçinin çalıştığı fabrika, artan maliyetler ve Asya ülkelerinin ürettiği araçlar yüzünden pazarın daralması ve rekabete dayanamayıp küçülmeye giderek, fabrikasını kapatma kararı aldı. Uzun zamandan beri kapatılması gündemde olan Opel otomobil fabrikası, 52 yıl içerisinde 13 milyon 700 bin araç üretti.

Bochum şehrinde yıllardır endişeli bekleyiş kapanma kararıyla yerini hüzne bıraktı. Kapanan fabrikanın yerinin DHL şirketi tarafından satın alındığı, Almanya’nın en büyük deposu olarak kullanılacağı açıklandı. Eyalet hükümeti ise Bochum kentine daha önce söz verdiği 32 milyon Avroluk yardımı yapacağını tekrarladı ve işsiz kalanlara sahip çıkılacağını açıkladı."
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı kace

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Balıkesir deki opel bayisinin de kapanacağını bugün öğrendim

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Opel aldım ya ondandır :rm: aldıktan bi kaç gün sonra bu haberi okumuştum.

İşçilerin yaş ortalaması da 53 müymüş neymiş. Maliyetler yüksek diye kapatmışlar.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
53 yasindaki adam fabrika agir istir elleri agir kalir ne hastaligi biter ne sigortasi. O kadar adami da isten cikaramiycagi icin komple kapamislardir tukkani :)

Abi sen merak etme arkandayim gibi duruyor bu gidisle gtc ci olucam ben tam benlik alet :)

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: DDŞ!;488183
53 yasindaki adam fabrika agir istir elleri agir kalir ne hastaligi biter ne sigortasi. O kadar adami da isten cikaramiycagi icin komple kapamislardir tukkani :)

Abi sen merak etme arkandayim gibi duruyor bu gidisle gtc ci olucam ben tam benlik alet :)

Makina geliyor diyorsun yani :)

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yok be abi yenisi degil bi eski kasadayim ben. Kasa adami degil motor adamiyim neticede. 3.5 yildir gelicek bi param var sayet bigun gelirse alicam. Tabi gelirse. Gelmezse de benim fabiayi cz ye hediye edicem muzeye koyarlar :)

Çevrimdışı mustklc

• Gürültülü Tidiay
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabrika kapansa da General Motor'da sonuçta, başka marka altında üretime devam eder diye düşünüyorum.

kıloyda şifır ablamıza gitti paraları herhalde

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mustklc;488250
Fabrika kapansa da General Motor'da sonuçta, başka marka altında üretime devam eder diye düşünüyorum.

kıloyda şifır ablamıza gitti paraları herhalde

Fabrika arazisini dhl firması almış, dolayısıyla sözkonusu fabrikada artık araç üretimi olmayacak. Ancak tabii ki Opel'in dünya çapındaki diğer fabrikalarında üretimi devam edecek. Olay tamamen maliyet yönetim politikası.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;488267
yaw bana GTC demeyin :(

Bugün bir masumun daha kanına girdim sıfır clio almayı düşünüyordu gtcyi gösterince nutku tutuldu yavrucağın :)

Çevrimdışı fkoz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Artan maliyetler nedeniyle başka ülkelere kayacaklar diye düşünüyorum. zaten opel diğer alman markaları içinde almanya'da en az binilen arabadır. ama eski bir opelci olarak üzüldüm yine de kapanmasına, çok türk çalışan var.

Çevrimdışı fkoz

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
ayrıca, adana'da var olan 2 opel bayisinden 1'i de kapandı.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;488267
yaw bana GTC demeyin :(

sözüm söz gtc yi alabilirsem yakın tarihte çıkıp yanına gelicem. geliboluda büyümüştüm ben beraber geliboluya da gideriz. yolda gazlarız iki :)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Saol Doğukan,

Sen GTC yi al da, belki Ankara'da da buluşuruz :)