škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Kışlık Pabuçlar Tamam!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı 06FSE21

• Skoda Bağımlısı
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Cumartesi Ankara Keskin Lastik'ten 4 adet Continental TS850 lastik aldım. Eski lastikleri 30 TL karşılığı konaklattırıyorlar. (Lastik Otel'miş hizmetin adı, o bakımdan...) Kış sonu (Nisan ortaları) 50 TL karşılığı değişim olacak.

Ebat itibariyle biraz pahalı ama bir tanıdığımın lastikle ilgili sözü hep kulağımda; "Netice itibarıyla 4 tane avuç içi kadar alanla yaşama tutunuyorsun... Ucuzuna kaçma!.." Onun için taksit-maksit aldık.

Ebat: 225/50 R17 Maliyet: 395.- TL x 4 (Araştırmalarım sonucu en ekonomik TS850 Keskin'de)

Diğer A sınıfı lastikler de aşağı yukarı aynı fiyat zaten... Michelin, Bridgestone, GoodYear, Pirelli, Dunlop vs. B sınıfı lastikler de 300 TL civarı...

Bilenler bilir de, bilmeyenlere bir hatırlatma olsun!.. 1 Aralık itibarıyla biz hususi oto sahipleri için de kış lastiği zorunluluğu var 54 ilde... Onun için fazla yığılma ve ürün bulamama riskine karşı, bir an önce kış lastiğinizi taktırın/satın alın...
« Son Düzenleme: 12 Kasım 2014, 11:06:25 Gönderen: 06FSE21 »

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
tanesi 395 TL çok pahalı yaw ebat çok farkettiriyor fiyatlarda ...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
O ebat için fiyat iyi. Lastikler zaten testlerin her daim birincisi. Güzel tercih.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;484699
O ebat için fiyat iyi. Lastikler zaten testlerin her daim birincisi. Güzel tercih.

conti'nin TS-850'sini geçen kış kullandım ama, bir şey anladımsa arap olayım :confused:. Sen misin kış lastiği alan; kış mış olmadı ki. Bakalım bu kış n'olucak? Testlerdeki başarısına bizzat tanık oluruz inşallah...

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben 830 kullanıyorum, 2 yıl önce Ankara'ya bayağı şiddetli bir kar yağmıştı. Konya Yolu, ndan İncek yoluna sadece birkaç araba geçebilmiştik. Kar küreme aracı girmeyen İncek-Yaşamkent arasında çok rahat seyehat etmiştim. O gün bugündür Continentsl'in yeri ayrı bende. Eve ulaşmamı sağladı.

Çevrimdışı Toygar

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;484719
Ben 830 kullanıyorum, 2 yıl önce Ankara'ya bayağı şiddetli bir kar yağmıştı. Konya Yolu, ndan İncek yoluna sadece birkaç araba geçebilmiştik. Kar küreme aracı girmeyen İncek-Yaşamkent arasında çok rahat seyehat etmiştim. O gün bugündür Continentsl'in yeri ayrı bende. Eve ulaşmamı sağladı.

İlk aşamada ben de 830'u düşünmüştüm. Lastikçide sadece 1 takım ve eski tarihli 830 vardı. Satıcı, TS-850'nin 830'un yeni versiyonu ve daha gelişmişi olduğunu söyleyince vazgeçmiştim :o

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben kış lastiği kullanmaya başlayalı 10 yıldan fazla oldu.
Bu süreçte Michelin, Lassa, Pirelli, Starmaxx marka farklı
ebatlarda kış lastikleri kullandım. Aralarında çok büyük fark
var mı? Benim gözlemlerime göre yok.
En zor şartlarda -28 derecede starmaxx ile aralarında
4 çekerlerin de olduğu normal lastiklerin yerinden kımıldamadığı yerlerde
kuru yolda gider gibi, gittim.
En ucuz kış lastiği, yazlık lastiklerden sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü
durumlarda daha güvenli. Kesinlikle yağış olsun olmasın, sıcaklık 7 derecenin altına düşüyorsa kışlık lastik kullanmalı..

Çevrimdışı 06FSE21

• Skoda Bağımlısı
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Genelde bütün lastikler ilk yıl aynı performansa sahipler… Ne oldukları, ikinci ve de özellikle üçüncü yıl ortaya çıkıyor. İşte bu noktada, aldıkları parayı hak edenler ve etmeyenleri görüyoruz ve atalarımız haklı çıkıyor: “Ucuz etin yahnisi yenmez” veya “Ucuzdur var bir illeti, pahalıdır var bir hikmeti!..

Elbette marka adının bir lastikte artı maliyeti var. (bütün ürünlerde olduğu gibi…) Ama bununla beraber, ürün kalite düzeyini korumanın da o firmaya maliyeti var. Bu da haliyle biz tüketicilere yansıyor maalesef…

Aslında basit bir matematikle de bu durum hesaplanırsa, A sınıfı lastiklerin o kadar da maliyetli olmadıkları ortaya çıkabilir. Ortalama 400.- TL’lik bir lastiği 3 sene güvenle kullandığınızı düşünürsek, yıllık maliyeti yaklaşık 135.- TL olur. (veya 4 yıla / 100.- TL) B sınıfı ortalama 250.- TL’lik bir lastiği de 2 sene güvenle kullandığınızı düşünürsek, yıllık maliyeti yaklaşık 125.- TL olur. (veya 3 yıla / 85.- TL)

Aradaki cüzi farka da değer herhalde… 25 yıllık tecrübem bana bunu öğretti.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Toygar;484725
İlk aşamada ben de 830'u düşünmüştüm. Lastikçide sadece 1 takım ve eski tarihli 830 vardı. Satıcı, TS-850'nin 830'un yeni versiyonu ve daha gelişmişi olduğunu söyleyince vazgeçmiştim :o

Doğrusunu yapmışsınız, benim lastik 5 yıl öncenin lastiği, o zaman Continental'in en yeni lastiğiydi. TS 850 sanırım 1-2 yıl oluyor çıkalı, mutlaka benimkinden daha iyidir. Hatta şu an Türkiye'de satışa girdi mi emin olmamakla birlikte TS 850P performans serisi de mevcut.

Alıntı yapılan: Akif Hoca;484734
Ben kış lastiği kullanmaya başlayalı 10 yıldan fazla oldu.
Bu süreçte Michelin, Lassa, Pirelli, Starmaxx marka farklı
ebatlarda kış lastikleri kullandım. Aralarında çok büyük fark
var mı? Benim gözlemlerime göre yok.
En zor şartlarda -28 derecede starmaxx ile aralarında
4 çekerlerin de olduğu normal lastiklerin yerinden kımıldamadığı yerlerde
kuru yolda gider gibi, gittim.
En ucuz kış lastiği, yazlık lastiklerden sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü
durumlarda daha güvenli. Kesinlikle yağış olsun olmasın, sıcaklık 7 derecenin altına düşüyorsa kışlık lastik kullanmalı..

Akif çok haklısın. 7 dereceyi ben de önemsiyorum, en kötü kışlık lastik en iyi yazlık lastikten daha iyi. Hatta geçenlerde başka bir konuda linkini paylaşmıştım, son bir test yapıldı; karda frenleme testi, adamlar farkı göstermek için neredeyse 50 tane lastiği test etmişler kışlık ve yazlık karışık, bazı yazlıklarda fren mesafesi kışlıkların 2 katıydı.

Çevrimdışı 06FSE21

• Skoda Bağımlısı
  • Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;484820
Doğrusunu yapmışsınız, benim lastik 5 yıl öncenin lastiği, o zaman Continental'in en yeni lastiğiydi. TS 850 sanırım 1-2 yıl oluyor çıkalı, mutlaka benimkinden daha iyidir. Hatta şu an Türkiye'de satışa girdi mi emin olmamakla birlikte TS 850P performans serisi de mevcut.

Ben TS850 ile TS850P arasında kaldım. Bir miktar araştırdım. P deseni asimetrik ve yol tutuşu bir lokma daha önde ve performans ağırlıklı bir lastik... Lakin henüz benim ebatın Türkiye'ye ithalatı yapılmadığını öğrendim ve TS850'yi tercih ettim. Diğer ebatlarda bu durum var mı, bilemiyorum.

Bir de ilginç bir not... TS850P'nin yanında MO ve AO diye bir ibare vardı. Açılımı da "Mercedes modelleri için", "Audi modelleri için" demekmiş.

Çevrimdışı tolga7482

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar,
Continental ve Good-Year gerçekten lastik anlamında mükemmel lastikler üretiyor. Kışın zor şartlarında UG serisi mükemmel gider.
Ama yukarıda sizlerin de bahsettiği gibi sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde en kötü kış lastiği bile en iyi mevsim lastiklerinden iyi hale geliyor.
Ben bu sene uzun aradan sonra ilk defa lastik aldım. Aracımın üzerindeki Pirelli Pzero' lar 35000 km de aşınında hazır kış da giriyorken değiştireyim dedim.
İlk başta yazlık lastik alıp kışın kar yağarsa, ki istanbula pek yağmıyor, zincir takarım dedim.
Bunları düşünürken, evimin yakınında bulunan Petlas bayine girdim. 225-50-17 için 250 TL fiyat verdiklerinde en kötü 2 kış kullanıp atarım lastikleri diye almaya karar verdim.
yaklaşık 2 aydır kullanıyorum. Bu süre içinde yaklaşık 5000 km yol yaptım ve özellikle ıslak zeminde bu lastikler korktuğum gibi çıkmadı.
Benim Petlası seçme sebebim, fiyatı oldu. Ve inanın gördüm ki, kar yağmayan memlekette soğuk havalarda yol tutuşunu kaybetmemesi için bir lastiğe 400 - 500 TL vermek benim için extra lüx olacakmış.
Sonuç; İstanbul' da yaşayan ve Petlas almayı düşünüp emin olmayan arkadaşlar varsa, W651 modelini tavsiye ederim.

Çevrimdışı Poseidoneptune

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben de dün akşam itibari ile 225 50 17 Kumho KW27 satın aldım. 1100 TL.  Kumhoyu daha önce de ağır kış koşullarında kullandım. Hatta 1 sene Kanada kullandım. Tek kelime ile süperlerdi. Fiyatları da diğer markalara göre çok uygun.