škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Rodaj süresinde araç kullanma

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı shavaci

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar sizlere birşey sormak isterim 2 gün önce skoda rapip space back 1,6 TDI DSG aldım.Dün aracın kullanma kılavuzunu okurken şu ibareye anlam veremedim. Rodaj süresinde araç kullanma;
1-Aracın 0-1000 km arasında takılmış olan vitese ait azami hızın 3/4'ünden daha hızlı gitmeyiniz,yani izin verilen azami motor devrinin 3/4'üne kadar.
2-1000-1500 km arasında takılmış olan vitesin tam hızına kadar yavaş yavaş yükseltiniz, yani izin verilen en yüksek devir sayısına kadar demişler.
Sıkıntı şu ki takılmış olan vitesin azami hızı kaç km? Bu araçta kırmızı bant 5000 devirde başlıyor kasıt bu mu yoksa ortala olan 3000 devirden mi bağsediyor? Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Çevrimdışı GNC75

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bildiğim kadarıyla her vites için izin verilen devir dizellerde 5000 d/dk . Yani ilk  bin km 3750 deviri gecmemeniz lazım.

Çevrimdışı shavaci

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: GNC75;483995
Bildiğim kadarıyla her vites için izin verilen devir dizellerde 5000 d/dk . Yani ilk  bin km 3750 deviri gecmemeniz lazım.

Peki hocam benim araç otomatik vites olduğu için vitesleri kendisi geçiriyor ama bazı sitelerde de aracın motorunu açmak için devirli kullanın demişler. Ben vitesi triptronik moda alıp 3750'ye kadar devri zorlamam mı motor için iyi olur yoksa otomatik modda kalıp kendisinin değiştirmesi mi daha sağlıklıdır?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: shavaci;483991
Merhaba arkadaşlar sizlere birşey sormak isterim 2 gün önce skoda rapip space back 1,6 TDI DSG aldım.Dün aracın kullanma kılavuzunu okurken şu ibareye anlam veremedim. Rodaj süresinde araç kullanma;
1-Aracın 0-1000 km arasında takılmış olan vitese ait azami hızın 3/4'ünden daha hızlı gitmeyiniz,yani izin verilen azami motor devrinin 3/4'üne kadar.
2-1000-1500 km arasında takılmış olan vitesin tam hızına kadar yavaş yavaş yükseltiniz, yani izin verilen en yüksek devir sayısına kadar demişler.
Sıkıntı şu ki takılmış olan vitesin azami hızı kaç km? Bu araçta kırmızı bant 5000 devirde başlıyor kasıt bu mu yoksa ortala olan 3000 devirden mi bağsediyor? Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

İlk 1.000 kilometrede aracın redline dediğimiz devrinin 3/4'ünü geçmemenizi; 1.000-1.500 km. aralığında ise aralıklarla redline devrine kadar aracınızı zorlamanızı önermiş.

Rodaj süresince bu kurallara uymanızı ve uzun süre sabit sürat ve devirlerde gitmemenizi tavsiye ederim.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İlk 1000km 3750'yi geçmeyin. Ani hızlanma, fren yapmayın, sürekli aynı hızda gitmeyin. 1000-1500 arası da yolunu buldukça her viteste ani hızlanma yapmadan redline a kadar çıkın.
DSG vitese fazla yüklenmezseniz vitesi de ona göre atar zaten.

Çevrimdışı unal43

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
merhaba arkadaşlar. bende aranıza yeni katıldım. tüm forum kullanıcılarına selam ederim. paylaşımlar çok güzel ve faydalı gerçekten .rapid tdi dsg kullanıyorum. 1 ay oldu çokta memnunum bu rodaj konusunda 1000 km normal sürüş yaptım bir kaç istisna dışında:) şimdi de 500 km vitesi spor mod.da kullansam dahamı iyi olur? bu şekilde kullandığımda devirli kullanmış olurum diye düşünüyorum.siz nedersiniz ? :) teşekkürler.