škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Çukurlarda titreyen Bi Xenon farlar..

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zirambula

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Sayın forum üyeleri önceden beri hissettiğim fakat bu akşam iyice kafama takılan bir-iki durumu sizinle paylaşmak istiyorum. Aracım superb 1.6 TDI DSG prestij paket.

1- Gece sürüşünde, çukurlarda ve sarsıntılı yollarda sarsıntının etkisiyle farların titrediğini görüyorum. Bunu daha çok iki tekerleğin de aynı anda sarsılmasıyla ( kesik yollarda) gözlemliyorum. Farlarım sürüşe duyarlı farlar.
Sizin aracınızda da buna benzer bir durum var mı? Bu durum normal mi ?

2- Sunroof açıkken iç kısmını bezle silmiştim. Daha sonra içinde iki tane 2 cm uzunluğunda fitil ya da takoz şeklinde küçük parçalar buldum. Sunroof çukurlarda tıkır tıkır ses yapmaya başladı. Parçaların yerini bulamıyorum.  Böyle bir durumla karşılaşan var mı?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim..
« Son Düzenleme: 13 Eylül 2014, 22:05:28 Gönderen: Zirambula »

Çevrimdışı azraili4402

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Dediginiz 2 şeylde karşılaşmadım yetkili bayi ile konuşün cukurda bi xenon oynamasi sasirdim :)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Zirambula;479018
Sayın forum üyeleri önceden beri hissettiğim fakat bu akşam iyice kafama takılan bir-iki durumu sizinle paylaşmak istiyorum. Aracım superb 1.6 TDI DSG prestij paket.

1- Gece sürüşünde, çukurlarda ve sarsıntılı yollarda sarsıntının etkisiyle farların titrediğini görüyorum. Bunu daha çok iki tekerleğin de aynı anda sarsılmasıyla ( kesik yollarda) gözlemliyorum. Farlarım sürüşe duyarlı farlar.
Sizin aracınızda da buna benzer bir durum var mı? Bu durum normal mi ?

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Octavia A7 kullanıcısıyım, benim aracın farları da sürüşe duyarlı ve aynı olay benim araçta da var.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Farlar eğime ve sarsıntılara karşı duyarlıdır. Ön taraf havaya kalktığında eğilir; aşağı eğildiğinde farlar yukarı yükselir. Buna özellikle dikkat ediyorum öndeki araba takriben 30 metre içinde olmak kaydıyla farlar öndeki arabanın arka cam hizasına çıkmıyor. Üst sınırda bagaj kapağına hizalanıyor. Bu durum normal özelliğidir.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: YEKE;479040
Farlar eğime ve sarsıntılara karşı duyarlıdır. Ön taraf havaya kalktığında eğilir; aşağı eğildiğinde farlar yukarı yükselir. Buna özellikle dikkat ediyorum öndeki araba takriben 30 metre içinde olmak kaydıyla farlar öndeki arabanın arka cam hizasına çıkmıyor. Üst sınırda bagaj kapağına hizalanıyor. Bu durum normal özelliğidir.

Iyi de bunu biliyoruz zaten, bu sorun degil.
sorun çukurlarda ışıkların titremesi.

Çevrimdışı esaddurmaz

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
fethiye de dağ yollarında farkettim bnde bozuk yollarda bnm de farlarım deli gibi titriyordu çok dikkar dağıtıcı bir durum gerçekten ancak farların dönüşe duyarlı olduğunu bildiğim için etrafındaki boşluğu görmüştüm ondan ve normal olduğunu düşündüm ama bir uzmana danışmadım

Çevrimdışı superb75

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Dogrudur mercekler hareketli oldugundan kasislerde sarsinti normaldir bendede oluyor gunumuz yollarindan kafaya takacak bise yok

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınızda spor yay yoksa,
 tamponu, kaput kilidinin bulunduğu panel, ya da farlar sökülüp takıldıysa eksik birşey kalmış olabilir...
Bir de lastik havalarını kontrol edin, aşırı yüksek hava basılıysa titreşimi bu bölgelere iletiyor ve bu titremelere neden oluyor olabilir.
yok; herşey alındığı gibiyse üretimden kaynaklı bir sorun var demektir.
Sonradan yaptığım çakma bi xenon farlarımda böyle bir durum olmadığına göre superB gibi bir araçta kabul edilebilmesi imkansız.
Bu durumda servise gidip, hakkınızı aramanızı öneririm.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;479129
Aracınızda spor yay yoksa,
 tamponu, kaput kilidinin bulunduğu panel, ya da farlar sökülüp takıldıysa eksik birşey kalmış olabilir...
Bir de lastik havalarını kontrol edin, aşırı yüksek hava basılıysa titreşimi bu bölgelere iletiyor ve bu titremelere neden oluyor olabilir.
yok; herşey alındığı gibiyse üretimden kaynaklı bir sorun var demektir.
Sonradan yaptığım çakma bi xenon farlarımda böyle bir durum olmadığına göre superB gibi bir araçta kabul edilebilmesi imkansız.
Bu durumda servise gidip, hakkınızı aramanızı öneririm.
Yorumunuz için teşekkürler.
Yani bu durumun anormal olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Lastik havaları 33. Araç orjinal, spor yay yok.
Sanırım konuyu açan arkadşın aracında değişiklik yoktur.
Bu durumun, dönüşe duyarlı far mekanizmasından olma ihtimali olabilir mi?

Çevrimdışı sudege

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Farlar bendede titriyor.bence normal bir durum.sonradan taktigim farlar 2001 model golf tede titrerdi.ama orjinal olan da da yapiyor.elegans kullananlar cok dikkatli takip etsinler hepsi yapiyor

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;479132
....................Yani bu durumun anormal olduğunu mu düşünüyorsunuz?
..................Bu durumun, dönüşe duyarlı far mekanizmasından olma ihtimali olabilir mi?

Yani konforlu ve yüksek teknoloji ve donanım içeren bir araçta böyle bir sorun çok normal görünmedi bana...
Ama belirttiğiniz üzere dikey ayar yanında yatay ayar da varsa mercekte, bu ayar bağlantılarının diğer far mercekleri gibi stabil durması zor olabilir ve bu titremeye neden olan sallanmaya neden oluyor da olabilir tabii...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;479302
Yani konforlu ve yüksek teknoloji ve donanım içeren bir araçta böyle bir sorun çok normal görünmedi bana...
Ama belirttiğiniz üzere dikey ayar yanında yatay ayar da varsa mercekte, bu ayar bağlantılarının diğer far mercekleri gibi stabil durması zor olabilir ve bu titremeye neden olan sallanmaya neden oluyor da olabilir tabii...
Size katılıyorum.
Bence de normal bir durum değil. Ama anormal mı, tartışılır. Bence de aslında anormal.
Uzun süre VW Tuoareg kullandım. Tuoareg'te, sağ-sol-yukarı-aşağı otomatik far ayarı vardı. Ancak böyle titreme kesinlikle yoktu.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim farlarda böyle bir sorun yok. bozuk satıhta sürekli kullanma her arabada somun gevşemesine sebebiyet verebilir. misal bu yaz soğuk asfaltta kullanma nedeniyle yolcu koltuğu sırt kısmı ayarlama düğmesi gevşeyip rahatsız edici derecede ses çıkarmaya başladı bende. bir arkadaşımın opel astrasında ön konsolda vida gevşemesi sebebiyle sürekli ses çıkıyor.

bu far olayıda böyle bir sebepten olabilir. adamlar kaymak asfalta göre ayarlamış. bizim yollara girince arabaların şirazesi kayıyor.

ben her yağ değişiminde araba havaya kalkınca elemana vidaları somunları kontrol ettiriyorum. bir iki gevşeme olayına da denk gelmişliğim var, süspansiyon aksamlarında. toprak yola girmiyorum ama soğuk asfaltta yüksek hızlarda titreşim artıyor.

Çevrimdışı tyanali

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
1 haftalık SuperB elegance'da afl hatası verdi. Farlar güvenlik için ! yeri gösteriyor (5 metre ilerisini gösteriyor) daha önce böyle birsey basına gelen varmı?