škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yakıt Tüketimi İle İlgili Değerler.. Resimli..

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mehmet_01

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar sizlere yardımcı olmak için biraz yakıt tüketimi ile ilgili resimler paylaşacağım.. aracı almak isteyenlerin veya yakıt tüketimini merak edenler çok fazla umarım bu değerler işinize yarar.. araç ortalama hıza göre kullanım şekline göre trafik ve çevre yoluna göre farklı yakıt sarfiyatları göstermektedir bunları birazdan resimdede göreceksiniz.. resimlere biraz dikkatli bakın yatık aldıktan sonra, başlangıçtan itibaren, uzun süreli olarak karısık bir paylaşım yapacağım.. böyle işinize daha çok yarayacaktır.. işte resimler buyrun :favo1:

54 km lik başlangıçtan itibaren olan yakıt tüketimi

burda son yakıt alımından sonraki yakıt tüketimi biraz şehir içi ağırlıklı ortalama hızdan belli

uzun süreli ağırlıklı şehir içi tüketimi

istanbul adana arası hız 110 150 arası değişik aralıklarla olan yakıt tüketimi

memlekete gittikten sonra şehir içi kullanımı 7 küsür olan ortalamanın uzun süreli  2090 km de 5.7 ye düşmüştür.

istanbul ankara arası olan tüketimi

hız 80 100 km arası olan tüketim değeri

istanbul içi karma tüketim

istanbul adana git gel + istanbulda ekstra 1000 km kullanım tamamen karma şehir içi şehir dısı 3250 km uzun süreli yakıt tüketimi

ve budaaaa rekooor daha altına inemedim :)))

540 km de yakıt göstergesi bu seviyeye geldi pompa 37 litrede attı 40 lt de gırtlağa kadar doldu ekstra 3 lt alıyor demek ki

Çevrimdışı mehmet_01

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşlar resimler neden bu kadar büyük oldu anlamadım resimleri de yüklemeyi zar zor becerdim zaten kusura bakmayın.. her bir resimde ayrı bir acıklamam vardır onlarıda okuyarak resimleri incelerseniz daha olumlu ve daha gercek sonuclara varabilrsiniz

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bilgiler için teşekkürler. Şunun aynısını 1.2 ve 1.4 TSI kullanan arkadaşlarda yapsalar keşke :)

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Hüseyin CAN

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ailotana;475561
Bilgiler için teşekkürler. Şunun aynısını 1.2 ve 1.4 TSI kullanan arkadaşlarda yapsalar keşke :)

Birazdan geliyor

Çevrimdışı Hüseyin CAN

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle

merhaba mayıs ayında çorlu amasya arasındaki gidişe ait tüketim ve menzil fotoğraflarıdır. çorluda opet te doldurdum. pompa ilk attığında bıraktırdı. amasya da 811 km yol yapıp yine opetten doldurdum. pompa attığında bıraktırdım. 198 tl benzin aldı. radar korkusu ile otobanda 130 u , duble yolda 110 u geçmedim. giderken de bolu abanta uğradım. biraz yokuş çıktık. 1.4 tsı 140 bg.

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabrika verilerine çok yakın bu değerler. Hiç beklemediğim kadar iyi. Dediğiniz güzergahı bilmiyorum ama yolun düz olduğunu tahmin ediyorum, öyle mi? Genelde bende o hızlarda kullanırıım. Zaten şeytan dürtüyor 1.4TSI al diye bu hızlarda böyle değerler çok iyi valla. 25 kuruş civarı bir tüketim yapıyor. Benim LPG'li A5 kasa bile bu hızlarda 19-20 kuruş civarı yakıyor.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
TSİ ile ilgili verilen değerlerde ortalama hızı göremedim.
TDI ile ilgili ortalama hızın 103 km/h olduğu 4. resim gayet idealdir. benzinli ile bu hızlarda gittiğinizde 4,7 görülmez diye düşünüyorum.
ben de yol bilgisayarının verdiği ortalama 99 km/h hızla 5 lt tüketim vardı. klima yol boyunca açıktı, 2 yolcu, lastik ebadı 225/45/r17
not: ortalama tüketim denince 100 ile gidildiği sanılmasın bu ortalama için 120-130 bandında gidiyorsunuz. bilmeyen olabilir diye yazdım.
selamlar.

Çevrimdışı Hüseyin CAN

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;475583
TSİ ile ilgili verilen değerlerde ortalama hızı göremedim.
TDI ile ilgili ortalama hızın 103 km/h olduğu 4. resim gayet idealdir. benzinli ile bu hızlarda gittiğinizde 4,7 görülmez diye düşünüyorum.
ben de yol bilgisayarının verdiği ortalama 99 km/h hızla 5 lt tüketim vardı. klima yol boyunca açıktı, 2 yolcu, lastik ebadı 225/45/r17
not: ortalama tüketim denince 100 ile gidildiği sanılmasın bu ortalama için 120-130 bandında gidiyorsunuz. bilmeyen olabilir diye yazdım.
selamlar.

ortalama hızın resmini çekmedim. ama güzergahın 450 km otoban kalanı ise duble yol. klima bazen açık bazen kapalı pek hatırlamıyorum açıkçası. ancak ortalamanın 100 den aşağı olacağını tahmin etmiyorum. pazar sabahı çok erken yola çıktım, istanbul trafiğine takılmadan rahat bir şekilde karşıya geçtim.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ortalama hız formülü:
T1xV1+T2xV2+....TnxVn / t1+t2+....tn
üzerinden hesaplanıyor. durduğunuz ışıklar da süreye dahil olunca hız baya bi düşüyor çünkü durmak formülün payına katkı sağlamazken zaman geçtiği için paydasını büyütüyor. (motor stop etmeden bahsetmiyoruz onu sistem dahil etmiyor). bizim için sistemin gösterdiği ortalama hız bu yüzden önemli.
sizin örneğinizde örtalama hızı hesaplamamız elbet mümkün değil ama ortalama 103 demek deneyimlerime göre 80 in altına çok nadiren düşmek ve 120-130 bandında uzunca gitmek demek.

Çevrimdışı mehmet_01

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
benim istanbul adana arası olan yükümü yazmayı unuttum 5 yetişkin + bağajlar araba baya bir yüklüydü air süspansiyon gibi ii basmıştı :))

Çevrimdışı chimarea23

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: civanmukti;475591
ortalama hız formülü:
T1xV1+T2xV2+....TnxVn / t1+t2+....tn
üzerinden hesaplanıyor. durduğunuz ışıklar da süreye dahil olunca hız baya bi düşüyor çünkü durmak formülün payına katkı sağlamazken zaman geçtiği için paydasını büyütüyor. (motor stop etmeden bahsetmiyoruz onu sistem dahil etmiyor). bizim için sistemin gösterdiği ortalama hız bu yüzden önemli.
sizin örneğinizde örtalama hızı hesaplamamız elbet mümkün değil ama ortalama 103 demek deneyimlerime göre 80 in altına çok nadiren düşmek ve 120-130 bandında uzunca gitmek demek.

Hocam söylediklerine katılmakla beraber bir durumu eklemek isterim.
Araç durduğu zaman yani motor çalışırken tekerleğin durması durumunda gösterge değişiyor ve 100km/lt ibaresi h/lt ibaresine dönüşüyor.

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: chimarea23;475595
Hocam söylediklerine katılmakla beraber bir durumu eklemek isterim.
Araç durduğu zaman yani motor çalışırken tekerleğin durması durumunda gösterge değişiyor ve 100km/lt ibaresi h/lt ibaresine dönüşüyor.

km/lt değil de anlık tüketim mi demek istediniz?durunca anlık tüketim muhtemelen 0 oluyordur.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında yakıt verilerini uzun yolda ki üstelik duble veya otoban ise karşılaştırmak bence çok doğru değil. Üç aşaa beş yukarı benzer sonuçlar çıkacaktır.

Şehir içi tüketileri karşılaştırmak daha güzel sonuçlar verecektir bence. Sonuçta bu araçları uzun yoldan çok şehir içinde kullanıyoruz.