škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Klimanız verimli çalışıyor mu?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba sevgili arkadaşlar. Uzun süredir, serinletme konusunda zayıf olan klimamın durumunu öğrenip onarımını yaptırmak için bir klimacıya gittim. Gaz dolduran aygıta bağladı. sanırım bu aygıt, olası düzenek sorunlarını da gösteriyor. Gaz basıncının azalması nedeniyle klimanın zayıf çalıştığını söylediler. İçindeki gaz boşaltılıp yenisi eklendi. Herhangi bir kaçak ya da kompresörde bir sorun olmadığını söyledi. Filtre de değişti bu arada. Evet, klima şu anda belirgin biçimde daha iyi çalışıyor. Ama daha önce kullandığım Fiorino,Corolla gibi araçlardaki klima verimini yine alamıyorum. Sizler, sorunu olmayan klimalarınızın çalışmasından memnun musunuz? Klimayı verimli kullanmak için neler yapılabilir. Teşekkürler iyi günler.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Klimayı kışın bile en az ayda bir 5 dk çalıştırırım, 6 yıl kullandığım Roomster'da en ufak bir sıkıntı yaşamadım.

Çevrimdışı GNC75

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;470163
Merhaba sevgili arkadaşlar. Uzun süredir, serinletme konusunda zayıf olan klimamın durumunu öğrenip onarımını yaptırmak için bir klimacıya gittim. Gaz dolduran aygıta bağladı. sanırım bu aygıt, olası düzenek sorunlarını da gösteriyor. Gaz basıncının azalması nedeniyle klimanın zayıf çalıştığını söylediler. İçindeki gaz boşaltılıp yenisi eklendi. Herhangi bir kaçak ya da kompresörde bir sorun olmadığını söyledi. Filtre de değişti bu arada. Evet, klima şu anda belirgin biçimde daha iyi çalışıyor. Ama daha önce kullandığım Fiorino,Corolla gibi araçlardaki klima verimini yine alamıyorum. Sizler, sorunu olmayan klimalarınızın çalışmasından memnun musunuz? Klimayı verimli kullanmak için neler yapılabilir. Teşekkürler iyi günler.

Bu işlem kac dakika sürüyor

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: GNC75;470167
Bu işlem kac dakika sürüyor
10 Dakika kadar sürdü. Aygıttan gelen iki hortumu, Klima düzeneğindeki iki girişe bağladı. önce içindeki gazı çekti, sonra yenisini ekledi.

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;470164
Klimayı kışın bile en az ayda bir 5 dk çalıştırırım, 6 yıl kullandığım Roomster'da en ufak bir sıkıntı yaşamadım.
Peki, aynı ya da benzer sınıftaki araçların klimasıyla hiç karşılaştırdınız mı? Hem hava akışı hem de soğutma olarak. ama özellikle soğutma olarak. Örneğin, bir fiorinonun hava akışını 2. dereceye getirmeyle verdiği serinliği benim aracım 4. dercede veriyor. kastettiğim hava akışı değil, havanın soğukluğu. Kesin bilmemekle birlikte, bazı araçların, motordan bağımsız çalışan klima kompresörleri var. bu durum o araçlardaki klimaları daha verimli yapıyor olabilir.

Çevrimdışı enigma34

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kor_ay;470170
10 Dakika kadar sürdü. Aygıttan gelen iki hortumu, Klima düzeneğindeki iki girişe bağladı. önce içindeki gazı çekti, sonra yenisini ekledi.

Fiyat olarak  ne ödediniz acaba ?

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim klima 9 yılı devirdikten sonra gitti, gaz eklediler, yaklaşık olarak 1 saat sürdü işlem...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enigma34;470178
Fiyat olarak  ne ödediniz acaba ?
40 lira gaz, 10 lira filtre

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Engin E.;470179
Benim klima 9 yılı devirdikten sonra gitti, gaz eklediler, yaklaşık olarak 1 saat sürdü işlem...
Gaz değişiminden sonra klima verimi nasıl oldu? Ayrıca siz sanırım kaçak kontrolü de yaptırdınız. Çünkü benim işim, gazı boşaltıp yenisini koymayla birlikte en fazla 15 dakika sürdü. Kaçak olmadığından nasıl emin oluyorsunuz, sonuçta kaçak varsa, bu eklenen gaz da uçup boşa gidecek dedim. Onlar da, sisitemin içinden hava çıktı ve ayrıca, kaçak olsa gaz basarken belli olur dediler. ama mutlaka kaçak kontrolü yapalım derseniz 1 saat sürer ve 100 lira da ücreti var dediler. (gazın parası dışında) Ama gerek yok, kaçak olsa belli olur dediler.

Çevrimdışı laswidow

• YMÇ.P. Pilot
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hocam benim fabiadaki klimayı başka hiç bir arabada bulamıyorum. suyu döksem damlacıklar buza dönüşür o derece. Almanın kliması bile bi başka ..

Çevrimdışı kor_ay

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: laswidow;470468
Hocam benim fabiadaki klimayı başka hiç bir arabada bulamıyorum. suyu döksem damlacıklar buza dönüşür o derece. Almanın kliması bile bi başka ..
Benimki de kullandıkça açılır diye umalım öyleyse :)

Çevrimdışı iondergumus

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende sanki önceden daha soğuk üflüyor diye hatırlıyordum. Şimdi soğutma yapıyor ama sanki verimli değil. Gaz kontrolü ile başlıcam sanırım işe...

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Ben klimanın nasıl açıldığını dahi bilmiyorum.Kitapçığa bakmam lazım.

Çevrimdışı muallim45

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
b anada yetinin soğutması eski araçlarıma göre dah düşük gibi gelirdi ancak son günlerde şunu farkettim klima açtığımda fan hızını en sona yani 4 alırsam müthiş bir soğutma yapıyor  sonra fan hızını düşürüyorum bundan da şu sonuca vardım üfleme yolları fazla köşeli ise düşük hızda kayıp çok oluyor...
2020 Karoq 1.6 TDI

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Klima sisteminde hava demek;  sistemin kılcallarının donup tıkanması anlamına gelir. O yüzden sistemde fabrikasyon hava kalmaz. Sonradan gaz dolumlarında belki yanlışlıkla hava girebilir.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI