škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

1.6 TDI DSG Racechip

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Genelde millet arabayi girtlat yukleyip yukleyip kirinca hemen sanayide stocka cevirip yetkili servise cakiyolar :) yazilimcin elinin altinda olunca bir sikinti cikarsa arabada hemen stock yazilima donup oyle gidersin servise ;) rutin bakimlarda da en azindan benim cevremde yazilimi yakalatan olmadi

Çevrimdışı srknyxl

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ;497868
Tuncay hocam garantiyi bu kadar kafaya takmamak lazim. Hicbir yetkili servis (borusan haric) aracta yazilim oldugunu ispat edemiyor. Haliyle de araciniz garanti disinda kalmiyor. Sabahtan aksama kadar bu araba emsallerine gore iyi gidiyor desin. (Ki standart prosedurde bakim vs. İcin uzun uzadiya bir yol tecrubesi yapilmiyor. Servis icinde arabayi ileri geri cekerken yazilim oldugunu anlayanin elinden operim)

Mesaj bayağı eski ancak belki benim gibi sonradan okuyanları uyarayım. Borusan hariç tespit edemiyor demek çok yanlış bir düşünce. Araçtaki yazılımı okuyup sadece turbo basınçlarını orjinal araçla karşılaştırmaları yeterli anlamaları için. Bu yeni bişey de değil. Mesajın yazıldığı tarihte de böyleydi.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Eğer checksum veya benzeri bir kontrolle yazılım yüklendiğini kontrol edemiyorsan turbo basınçlarını karşılaştırsan bile aracın yazılımlı olduğunu nasıl ispat edeceksin ?

Çevrimdışı bahcekapiliyavuz

• Mali Müşavir
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: acarbaran;496218
box alma sebebini söyleyeyim kardeşime ş.urfada yaşıyorum yazılım yapmıyorlar burda yapanda ehli degil cupra var arkadaşda 1.4 tsi 180 gb 480 tl ye yaptırdı s4 de 5.8 5.9 devirlerde gaz kesip yeniden açıyordu orjinal yazılımı bulmak için bayagı ugraştık işin sonu almanyaya kadar uzandı ondan fazla yaklaşmıyorum takması pratik sıkıntı olursa tık diye çıkıyor alman malı neyin nesi oldugu belli daha saglıklı

VW grubunda orjinal yazılımın illa geri yüklenmesi mi gerekiyor? Citroen'de enjektörler yeniden kodlandığında yapılan yazılım da uçmuş oluyor.

Çevrimdışı srknyxl

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: viperking;634355
Eğer checksum veya benzeri bir kontrolle yazılım yüklendiğini kontrol edemiyorsan turbo basınçlarını karşılaştırsan bile aracın yazılımlı olduğunu nasıl ispat edeceksin ?

Orjinal dosya ile sizin araçtaki dosyayı karşılaştırdıklarında örnek olarak sadece turba basınç tablosuna bakmaları yeterli :) Zaten yazılım dediğimiz şey de bu. ECU daki birkaç tabloda ufak değişiklikler yapılıyor yüzde olarak. Eski ve yeni dosya programda aynı anda gösterilerek farklar incelenebiliyor. Elimde bir aracın orjinal ve yazılımlı dosyaları bulunuyor. Sırf meraktan yazılımcı nereleri ne kadar arttırmış diye inceliyorum. Servis isterse böyle çok basit bir şekilde anlar

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim demek istediğim şu. Yazılım kaynaklı bir sorun çıktı. Ve ben servise gitmeden orj yazılıma geri döndüm. Bu serviste nasıl anlaşılacak ?

Çevrimdışı ckeskin

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=7581]viperking[/MENTION] hocam, eğer yazılımda geri dönüş sağlayabilirseniz tabi bunu anlamaları çok zor. Benim aklıma tek olasılık olarak sorun-kaza anında aracın o anki bütün durum verilerini hafızaya alması geliyor. Tabi bunun kanıt sayılırlığı tartışılır.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kaza aninda zaten yapack birsey yok. Kaza oldu diye parcalar garantiden degismiyor ki :)

Ornegin yazilimdan sonra Ecu da bir sorun cikti veya aktarma da. Bunlar garantideyse garantiden degisir. Ancak yazilim oldugu icin araci garantiye sokmayabilirler. Bu durumda orjinal yazilima donup servise oyle giderseniz oncesinde yazilim oldugunu tespit etmeleri cok zor

Tabii bu durum yazilim OBD den yapilmissa gecerli. Bazi araclarda yazilim icin beyin aciliyor. Bundurumda her turlu beynin acildigi belli olacagi icin geri donus olmaz