škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

15.000 bakımı fazla koyulan yağ

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

1.2 TSI ambition aracımı iki gün önce Erzurum yetkili servisinde yıllık bakıma soktum. Hava filtresi, polen filtresi, yağ filtresi, 4 lt castrol edge 5w30 yağ ve 2 adet camsuyuna 360 TL ödedim.

Bakımdan sonra Erzurum'da dolaştık sonra Artvine döndüm. Toplamda bakımdan sonra 400-450 km yaptım. Artvine vardıktan sonra arabayı park edip 10-15 dk sonra yağını ölçtüm ve max çizgisinin yarım santim kadar üstünde olduğunu gördüm. Ekte resim ekliyorum. Kırmızı ile işaretlediğim yerde yağ seviyesi. Kitapçığa baktım araç 4 lt yağ alıyor ve serviste de 4 adet 1tl yağ boşattılar. Kitapçıkta yağın A seviyesinden fazla olmasının egzos sistemine zarar vereceğinden bahsediyor(katalitik konvertör?)

Bu aşamada ne yapmam lazım? Tekrar Erzuruma gidemem. Bir serum seti ile yağı mı çekeyim? Bunu nasıl yaparım? Ayrıca 4 lt koyulduğu halde neden seviye fazla çıktı? Eski yağı yeteri kadar boşaltmamış olabilirler mi?
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2014, 11:02:05 Gönderen: rduran »

Çevrimdışı Esariipek

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bence aracın motorunun iyice soğumasını bekleyin örneğin birkaç saat. Daha sağlıklı analiz edersiniz o zman ona göre bi çözüm düşünürsünüz

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: rduran;463529
Eski yağı yeteri kadar boşaltmamış olabilirler mi?

Yağı vakumla mı çektiler üstten, yoksa karter tapasından mı boşalttılar?

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yağ filtersinide değiştirmişseler 4.5 lt -5lt arası alır zaten normalde

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Resmi eklemeyi unuttum.

Bu sabah soğuk motorda baktım tekrar aşağı yukarı aynı yerde seviye.
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2014, 11:03:19 Gönderen: rduran »

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;463531
Yağı vakumla mı çektiler üstten, yoksa karter tapasından mı boşalttılar?

Lifte kaldırıp alttan boşalttılar.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ya içindeki yağ boşalmamıştır tam ya da fazladan yağ koymuşlardır ya da filtreniz değişmemiştir. fazladan yağ koymuşlarsa sıkmayın canınızı devam edin bikereden bişey olmaz. çok gözünüze takılıyorsa biraz devirli kullanın yağ yaktırın araca 2-3bine düzelir. ancak eski yağ varsa ya da yağ filtresi değişmemişse pek hoş bir durum değil turbolu araçta eski yağ.

fabialife

• Ziyaretçi
eczaneden veya veterinerden 40-50 cc lik bir tane büyüğünden enjektör ve 1 mt. kadar akvaryum hava hortumu al.
hortumunun enjektöre giren kısmını sağlamca bantla ve yukarıdaki yağ koyulan delikten fazla yağı çek. araba düz bir yerde olsun. max. seviyesine gelince bırak.
dikkat edeceğin şey hortumu motorun içerisine düşürme, enjektörü kullanırken parmaklarınla yine de hortumun enjektöre girdiği yerden tut yeterli.
ben bu şekilde 2-3 defa fazla yağı çektim.
arabada yağın fazla olması tavsiye edilmez, yüksek devirlerde fazla yağ zararlıdır. motor içerisindeki basınç artacağı için keçe gibi bir yerlerden hasar verme ihtimali vardır.

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: DDŞ!;463544
ya içindeki yağ boşalmamıştır tam ya da fazladan yağ koymuşlardır ya da filtreniz değişmemiştir. fazladan yağ koymuşlarsa sıkmayın canınızı devam edin bikereden bişey olmaz. çok gözünüze takılıyorsa biraz devirli kullanın yağ yaktırın araca 2-3bine düzelir. ancak eski yağ varsa ya da yağ filtresi değişmemişse pek hoş bir durum değil turbolu araçta eski yağ.

Yağ filtresi silindir şeklinde olan parça değil mi? Liftte yağ süzüldükten sonra eliyle silindir şeklinde bir parçayı söküp çöpe attı teknisyen. Bekleme odasının camından görebiliyordum işlemleri bi 8-10 metre uzaktı. Sonra yenisini takıp kapattı aşağıyı ve sırasıyla 4 kutu yağ doldurdu. Hatta ikinci kutuyu doldururken saçtı biraz deliği tutturamadı.

Acaba yeni filtrenin yağı emmesi belli bir süre mi alıyor? Gerçi saçma geliyor ama?

Yarın bir daha ölçerim olmazsa enjektörle birazını alacağım artık.

Herkese teşekkür ederim.

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fiyat neden bu kadar uygun? 1.2 TSI nin bakımı normalde 410 Tl civarıydı. Kampanya falan mı var?

Çevrimdışı rduran

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: emre0884;463555
Fiyat neden bu kadar uygun? 1.2 TSI nin bakımı normalde 410 Tl civarıydı. Kampanya falan mı var?

Normalde randevu alırken 412 TL ama 390 yaparız demişlerdi. erzurumda işim olduğu için o arada aradan çıkarmak istedim. Daha sonra Trabzonu arayıp aracı onlardan aldığımı vs söyleyip 360 TL fiyat aldım. Sonra Erzurumu arayıp Artvin'de oturduğumu ikisinine de eşit uzaklıkta olduğumu vs söyleyip Trabzonun verdiği fiyattan yaparlarsa orada yaptıracağımı söyledim ve kabul ettiler.

360 TL bile çok pahallı. Tüm bakım işlemlerini bekleme odasından izledim ve inanın 30 dk ya sürüyor ya sürmüyor. Hava ve polen filtresini artık ben bile değiştiririm. Lift veya uygun zemin olsa yağı bile değiştirirsiniz. Yaptıkları soygun başka birşey değil.

Çevrimdışı emre0884

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Beni şaşırtan ise bakım ücretinin dizel ile aynı fiyata yapılması. Şanslısınız ki yağınız castrol, burada ki servisler pompayla total yağ basıyorlarmış...

Çevrimdışı lostar58

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İYİ FİYAT ÇIKMIŞ YETKİLİ SERVİSTE ama az birşey boşaltmak daha iyi olur yoksa fazlasını eksozdan atar araç eksozu doldurur

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
burda da vardır mutlaka da bazı arkadaşlar yağı kendileri alıp gitmişler. ben de öyle yapmayı planlıyorum.

Çevrimdışı METŠAHİN

• O C T A V I A
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben arabayı alırken kayadibinde 15.000 30.000 45.000 ve 60.000 bakımlarını peşin satın almıştım.  bu durumda servisin 15000 bakımında ne yağı kullanıyorsa onu kullanmak durumunda mı kalacağım?