škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Michalen Lastik YARDIM lütfen!!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CyberWolf

• Fabia Aşığı
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar

Fabia aracımın 175/65/82 ebatlı arka iki lastiğimin kaldırıma sürtmeden olsa gerek yanaklarında hafif kazıntı oluştu sol arka lastiğim bayağı bir hava eksiltmişti anladığım kadarıyla ciddi bir porblem olmaya başladı ..

Tavsiyeleriniz nedir ?
Ne Lastik önerirsiniz ?
Güncel lastik fiyatları ?

Lastik konusunda tecrübe ve bilgilerinizi bekliyorum..:)
« Son Düzenleme: 05 Nisan 2014, 12:52:58 Gönderen: CyberWolf »

Çevrimdışı noxy44

• Hayaller VRS,hayatlar HTP
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Lastik alırken, özellikle (!!) üretim tarihine ve üretildiği ülkeye dikkat edniz.
Özelliklie Michelin, türk insanı tarafından çok tutulan marka olduğu için, Türkiye pazarında çok satılıyor. Ancak Michelin, en az 10 ülkede üretim yapıyor ve ülke ülke kalite değişiyor. İnternette ufak araştırmanız gerekiyor.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2014, 20:57:06 Gönderen: Levcho »

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Levcho;463592
Lastik alırken, özellikle (!!) üretim tarihine ve üretildiği ülkeye dikkat edniz.
Özelliklie Michelin, türk insanı tarafından çok tutulan marka olduğu için, Türkiyede pazarında çok satılıyor. Ancak Michelin, en az 10 ülkede üretim yapıyor ve ülke ülke kalite değişiyor. İnternette ufak araştırmanız gerekiyor.

Alman malı ya da ingiliz malı olanları alınmalı ;)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: CyberWolf;463385
Merhaba arkadaşlar

Fabia aracımın 175/65/82 ebatlı arka iki lastiğimin kaldırıma sürtmeden olsa gerek yanaklarında hafif kazıntı oluştu sol arka lastiğim bayağı bir hava eksiltmişti anladığım kadarıyla ciddi bir porblem olmaya başladı ..

Tavsiyeleriniz nedir ?
Ne Lastik önerirsiniz ?
Güncel lastik fiyatları ?

Lastik konusunda tecrübe ve bilgilerinizi bekliyorum..:)
@CyberWolf,
Lastik konusu tamamen yılda yaptığınız km ile ilgili, Bu işte tecrübeli lastikçilerin ortak görüşü şu:
Aracı yatırıyor yılda 5-7.000 km yapıyorsanız yada ticari amaçlı kullanıyor yılda 30-40.000 km yapıyorsanız pahalı lastik almak resmen parayı sokağa atmak demektir diyorlar. Ben fabiadan örnek verirsem ilk aldığım yıl üzerinde BARUM ile gelmişti. İlk yıl 16.000 km yaptım ve 2. yıl içinde lastiklerin sertleştiğini ve kızakladığını farkettim Kumho SOLUS kH 15 ile değiştirdim ilk 4 sene yumuşaklığında bir değişiklik olmadı ve 35.000 km' ye kadar geldik. Geçen sene sertleşmeye başladı ve bu sene adeta bidon plastiği gibi oldu tam 7 senenin sonunda ve ufak ufak çatlaklar oluşmaya başladı km 43.400 km de ve dün sabah değiştirdim. Uzun bir araştırma sonucunda F/P olarak yine kumho ön plana çıktı. Bu defa Kumho ecowing ESO1 KH27 taktırdım. 1 eylül 2012 tarihinden itibaren AB/1222/2009 numaralı yeni lastik etiketleme yönetmeliği ile araç lastiklerinin standartlaşan bu lastiğin etiketide aşağıda:
İşaretlerin anlamıda şöyle:

1-Yakıt tasarrufu
Yakıt  tasarrufu esasen araca ve yol şartlarına bağlıdır. A sınıfı lastikle G  sınıfı lastık kıyaslandığında aracın tüm donanımında %7,5 oranında  aşınma azalımı mümkündür. Ticari taşıtlarda bu oran daha yüksek  olabilir.
Örneğin (Hususi araç lastikleri)

06,6 Litrelik bir yakıt tüketimde 100 km daha fazla (D sınıfı hariç.)
A'dan (en fazla tasarruf)
G'ye kadar (en az tasarruf)

2-Islak yol tutuşu:
Etki  derecesi esasen araca ve yol şartlarına bağlıdır. Tam fren durumunda  durma mesafesi A sınfı lastiğe sahip aracın tüm donanımında G sınfı  lastiğe kıyasla % 30'a kadar kısalabilir. %80 hıza sahip normal bir  araçta orta derecede uygun bir yol üzerinde durma mesafesi 18 metreye  kadar kısalabilir.
Örneğin (otomobil lastiği)

durma mesafesi 80 > 0 km
(D ve G sınıfı devre dışıdır.)
F sınfından (en uzun durma mesafesi)
A sınıfına kadar(en kısa durma mesafesi)

3- Harici dönme gürültüsü:
Lastiklerin harici dönme gürültü değeri desibel olarak  verilmiştir. Bunun yanında aracın iç kısmındaki gürültüyle lastiklerin  harici dönme gürültüsünün kontrol edilmesine çok dikkat edilir.
                                              Üç siyah çigi şeklindeki sembol, lastiklerin harici  dönme gürültüsü 2016'dan itibaren geçerli olan Avrupa Birliği-sınır  değerine uygun olduğu anlamına gelir.

İki siyah çizgi, lastiğin harici dönme gürültüsü  2016'dan itibaren geçerli olan Avrupa Birliği- sınır değerine uygun  olduğunu ya da 3 dB' nin altına kadar indiğini gösterir.

Bir siyah çizgi, lastiğin harici dönme gürültüsü  2016'dan itibaren geçerli olan Avrupa Birliği-sınır değerinin 3dB'den  daha gerisinde olduğunu gösterir.

Bu lastikteki ECO kısaltmasına aldanmayın. "O" harfi içinde gördüğünüz gibi çiçek var. Çevreci anlamında. Diğer sınıflandırmalar da "B" Çok iyi anlamında (A=Mükemmel). Zaten arabaya takılınca asfalt sesi kesildi adeta "sıfır", içerden ancak motor mırıltısı duyuluyor. Araç kaymayı unuttu, frenlere asılınca eski lastiklere göre abs işlemez oldu resmen.Kuru zeminde abs' yi  denedim tam köklememde abs ancak devreye girdi, eski lastiklerle en ufak frende küt küt  vuruyordu ve araç kayıyordu, şimdi  adeta yığılıyor, frenlere tepki, asfalta uyum müthiş. Sadece şu an oldukça az bir balans sıkıntısı var bir 700-1000 km sonra lastikler otursun tekrar balans isteyebilir.
Özellikle bu lastiği tavsiye ederim. Şu anki piyasaya göre tam bir F/P lastik. Fiyatıda 125-140 TL arası bayilerde satılıyor. 5-9 taksit karta göre yapılıyor. Benimki Maximum' du 5 taksit oldu.
« Son Düzenleme: 08 Nisan 2014, 17:17:47 Gönderen: Picasso »

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende KUMHO kullanıyorum.. yol tutuşunda yaz kış sıkıntı yaşamadan aynı lastiği kullandım...
 tam model ve sınıfını bilmiyorum.. 4 mevsimlik bir model .. sıkıntı olarak .. biraz sert ve yol sesi var.. Michelin de ki yumuşaklığı alamadım.. genel anlamda memnunum..

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: zaferhan;463625
Bende KUMHO kullanıyorum.. yol tutuşunda yaz kış sıkıntı yaşamadan aynı lastiği kullandım...
 tam model ve sınıfını bilmiyorum.. 4 mevsimlik bir model .. sıkıntı olarak .. biraz sert ve yol sesi var.. Michelin de ki yumuşaklığı alamadım.. genel anlamda memnunum..
@zaferhan,
Hangi yıl aldınız bilmiyorum ama büyük ihtimalle SOLUS serisi KH 15 veya KH 17 veya sadece 741 veya 767 tipidir Bunlar ekonomi sınıfı  EE veya ED sınıfı ve yuvarlanma gürültüsü  71-72 db olanlardan. 7 sene önce ilk taktırdığım KH 15' ti şimdi onun yerine KH 17 geliyor ki KH 27 ye göre gürültülü ve sert. Aralarındaki fiyat farkı da  10 TL gibi. Ancak BARUM' dan sonra KH 15 bana özel Michelin gibi gelmişti. Lastikçilerin dediğine göre en iyi lastikle ortalama bir lastik arasında sertleşme süresi açısından bir yıl kadar fark vardır. Lastiğin serleşmesinde yollarda oluşan toz - çamurun ve suyun asitik ortamı - yollara atılan tuz ve güneş etken oluyormuş. Bu nedenle fazla km yapanlar serleşmeyi farkedemeden lastik değiştiriyor benim gibi yılda 5.000 km zor yapanlar ise, lastiğin yapması gereken km. yi tamamlamayadan adeta pert' e çıkıyor.