škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Arka fren balata değişimi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba,
1-2 haftadır frene bastığında arkadan ötme sesi geliyordu.
İnternetten biraz araştırmam sonucunda fren balatalarının bitmiş olabileceğini öğrendim.
Tanıdığım ustama götürdüm. Usta da kampanaları açıp baktı. Balatalar bitmiş. Yeni orjinal skoda fren balataları taktı.
Buraya kadar sorun yok. Ancak el freni daha aşağıdan tutuyor. Ayrıca frene basınca üstten tutmaya başlıyor.

Benim merak ettiği bu zamnlşa düzelecek mi? yoksa bunun bir ayarı, kalibrasyonu vs. var mı?

Araç fabia II 2011 ambiante dynamic 1,4
km : 21.000

Değerli bilgileriniz için şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: 24 Mart 2014, 14:42:36 Gönderen: mert-erdem »

Ugur A.

• Ziyaretçi
Balatalar bittiği için balata ve kampana arasındaki mesafe artmıştı ve el freni yukarıda, ayak freni ise daha aşağıda tutuyordu. Balata değişimiyle birlikte ayar da yapıldığı için olması gereken ayara gelmiş frenlerinizi. Zamanla arka balatalar aşındıkça yine aynı durum oluşacaktır. Arka balata tam bitmeden ayarlarını yaptırırsanız yine şu anki konumuna gelecektir frenleriniz.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;462583
Balatalar bittiği için balata ve kampana arasındaki mesafe artmıştı ve el freni yukarıda, ayak freni ise daha aşağıda tutuyordu. Balata değişimiyle birlikte ayar da yapıldığı için olması gereken ayara gelmiş frenlerinizi. Zamanla arka balatalar aşındıkça yine aynı durum oluşacaktır. Arka balata tam bitmeden ayarlarını yaptırırsanız yine şu anki konumuna gelecektir frenleriniz.

Benim merak ettiğim. Ön ve arka fren dağılımı değişir mi? yani önlere %60 arkalara %40 oranında fren uyguluyor diye biliyorum.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: mert-erdem;462584
Benim merak ettiğim. Ön ve arka fren dağılımı değişir mi? yani önlere %60 arkalara %40 oranında fren uyguluyor diye biliyorum.
Değişmez.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
21 binde bitmesi ilginç, çabuk gitmiş bence. Ayarları şimdi doğru hale gelmiş...

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;462588
21 binde bitmesi ilginç, çabuk gitmiş bence. Ayarları şimdi doğru hale gelmiş...

ocak 2011 den beri kullanıyorum. Belli bir süre sonra özelliğini kayvediyor sanırım.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mert-erdem;462593
ocak 2011 den beri kullanıyorum. Belli bir süre sonra özelliğini kayvediyor sanırım.

arka balataların bu km bitmesi çok garip benim eski aracımı 85 km de sattım ve arka balatalar yeni değişmesi gerekiyordu önleri de sadece 1 kere değiştirdim ve dediğiniz gibi fren gücü ön tekerleklerde daha fazla arkalar çok geç yıpranır. sizin ön balatalarla ilgili bir sorun ola bilir yeterli gücü sağlayamayıp arka frenlere yükleniyor demek

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ek freni yarı çekili haldede kullanılmış olabilir bir süre.
arkadaşın polo da öyle bir kullanım olmuş. kampanalar kıpkırmızı oldu demişti. muhtemelen benzer bir durum var.

Çevrimdışı mert-erdem

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bahtsız fabia;462598
ek freni yarı çekili haldede kullanılmış olabilir bir süre.
arkadaşın polo da öyle bir kullanım olmuş. kampanalar kıpkırmızı oldu demişti. muhtemelen benzer bir durum var.

el freninin tam indirilmemesi konusundasorunbolmadığına eminim bu konuda çok titizim. Önlerle ilgili bi sorun olabileceğini düşünmeye başladım şimdi

Çevrimdışı Ghog

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
21.000 km de bıtmesı cok anormal bı durum !

Çevrimdışı zaferhan

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
benim fabia 56 binde.  bende kampanaları göstermek için frenciye gittim.. söyle bir baktı filan.. 80 binden önce gelme dedi.. sizinki 21 bin.. ilginç olmuş biraz..

Çevrimdışı jesus41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Aracim 40 000 km de iken ön balatalari değiştirmiştim o zaman arka balatalara baktirip hem el frenini biraz daha aşağida tutmasi için ayarlatmiştim hiç bir sikinti yok demişti bana da çok garip geldi 21 000 km de arkalarin bitmesi. Acaba fabrika hatasi mi var.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: jesus41;462610
Aracim 40 000 km de iken ön balatalari değiştirmiştim o zaman arka balatalara baktirip hem el frenini biraz daha aşağida tutmasi için ayarlatmiştim hiç bir sikinti yok demişti bana da çok garip geldi 21 000 km de arkalarin bitmesi. Acaba fabrika hatasi mi var.

Elfreni aşağıda tutsun diye bir ayar yok. Balata ile kampana arasında ki boşluk ayarlandığında yani arka fren ayarı yapıldığında, otomatik olarak ayarlanmış olur. Belki de bu ayarlama sırasında çok sıkı ayarladılar ve elfreni çekiliymiş gibi yol alındı ve bu da balatanın erken bitmesine neden oldu.

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
+1
olması gereken duruma gelmiş frenleriniz...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı jesus41

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;462613
Elfreni aşağıda tutsun diye bir ayar yok. Balata ile kampana arasında ki boşluk ayarlandığında yani arka fren ayarı yapıldığında, otomatik olarak ayarlanmış olur. Belki de bu ayarlama sırasında çok sıkı ayarladılar ve elfreni çekiliymiş gibi yol alındı ve bu da balatanın erken bitmesine neden oldu.

araba konusunda çok bir bilgim yok dediğiniz doğrudur. benim aracın el freni çok yukarıda tutuyordu. hatta bir otoparkın katlar arasında geçişinde beklemek zorunda kalmıştım el freni ni çekip ayağımı frenden çekince aracım  kaymıştı. zaman kaybetmeden ustaya gidip bu durumu anlattım o da dediğiniz gibi arka balatalar arası boşluğu alıp el freninin daha aşağıda tutmasını sağladık 3 veya 4 diş çekiliyor demişti o yüzden o şekilde yazdım bende.. yanlış bir şey dediysem düzeltin.