škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

star stop aman kazaya sebeb olmasın mazallah

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı medcezir03

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar arabamdaki star stop gerçekten çok hızlı görevini yerine getiriyor. ancak araçla seyir halinde ara sokakdan ana sokağa gecerken durdukdan sonra  aniden hareket etmeyi engelliyor yani 2 saniyelik bir olay ama tam arabanın önünü yola çıkardın tam durmam gerkti durdun araba otomatikman stop etti tabi tam şu araba gelmeden çıkayım diyon ve olmuyor 2 saniye belki ama ben sıkıntı duydum bu durumdan . yine şehir içi trafikde önündeki otobüs tak duruyor siz de onu sollayım derken karşıdan gelen aracın durumuna göre duruyon araba stop sonra öbür araba gelmeden geçeyim diyosun araba çalışıp geçeyim derken zaman kaybediyon bu arada başka bir araba geliyor ve kaldın otobüsün arkasında. bu durum gerçekten sakat mükemmel çalışıyor ama anlık durumlarda zorda bırakıyor şimdi diyeceksiniz ki gerekirse şehir içinde devre dışı bırak iyide ne zaman kullanacağım zaten uzun yolda gerek de yok ....
birde aracımı sabah havalarda soguk malum evden çıkıyom ilk ışıkta durduğumda araç daha soğukken ve çalışalı 1 dk olmasına rahmen star stop hemen devreye giriyor ve araba stop ediyor acaba bu aracın turbosuna motoruna zarar verirmi ne yapmalıyım . özellikle anlık durma ve ani hareket etme isteğini engellemesi star stop u genellikle devre dışına almamı sırf bu 2 saniyelik zamanda korkusuz hareket etmekiçin kapatıyorum bir yandan da bu tasarrufu kullanmak...........
TEŞEKKÜRLER YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.

Çevrimdışı bugra042

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arkadaşa aynen katılıyorum,düşünüldüğü zaman gayet yerinde tespit,bende zaten alışkanlık oldu aracı çalıştırdıktan sonra s/s yi devreden çıkartıyorum.

Çevrimdışı avni

• CEBELLİ
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Böyle durumlarda S-s yi devre dışı bırakmak çok mantıklı tasarruf edeceğiz derken kazalar yaşanmasın. Start stop sistemi malum yeni bir teknoloji firmalar büyük ihtimalle sürücülerden gelen bu gibi olumsuzlukları değerlendirip projeyi geliştireceklerdir umarımmmm

Çevrimdışı hbucak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bende octavia dışında bir de toyota yaris var. 2010 yılında aldığımda S-s vardı fakat şuanda bu teknolojiden toyota vazgeçti. nedenini sormak lazım. İlk yapanlardan biri de toyota idi. Hatta ciströen gibi firmalar biz kullanmaya başladıktan neredeyse 1 yıl sonra reklama koymuşlardı. Neden toyota'da yok?

Ugur A.

• Ziyaretçi
Şirketteki Audi A5 araçta da var SS. Dururken frene tam olarak basmamışsam, sadece aracı durduracak kadar basmışsam SS devreye girmiyor. SS devredeyse ve freni milimetrik gevşetmişsem de hemen aracı çalıştırıyor.

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;457127
Şirketteki Audi A5 araçta da var SS. Dururken frene tam olarak basmamışsam, sadece aracı durduracak kadar basmışsam SS devreye girmiyor. SS devredeyse ve freni milimetrik gevşetmişsem de hemen aracı çalıştırıyor.

S/S Octavia da da aynı mantıkla çalışıyor. Ben istemediğim sürece motor stop etmiyor. 8000 km yol yaptım hiç tehlikeye düşürecek bir olay yaşamadım. Sadece aracı park ettikten sonra (araç bu durumda stop ediyor) aracı D'den N'ye alıp boşluğu almak istediğimde aracın yeniden çalışmasına sinir oluyorum. Bu da emniyet kemerini çıkarmayı unuttuğum durumlarada oluyor. Onun dışında sorun yok.

Çevrimdışı LeChiffre

• Weatherman
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Demek ki S-S sisteminin kalitesi, aracın markasına göre değişiyor. Veya ana modül üzerinden her üretici farklı ar-ge çalışması yapıyor. Sonuçta ilk jenerasyon sistemler, gelişime ihtiyaç duyuyorlar.Mazda da bu sistemden vazgeçecekti ancak ticari kaygılar, 2015 den itibaren tüm araçlarda standart hale getirileceği kararıyla son buldu Mazda için de. Amerika kıtası için bu konuda yoğun bir çalışma var. Tam olarak bilmiyorum ancak bu tür sistemler için özel aküler gerekiyor. Hem fren geri kazanımı hem de multi motor çalıştırmalar için. Yine yapılan araştırmalara göre piyasadaki birçok ünlü akü firmasının bu tür bir teknolojiye "verimli" olarak hazır olmadığı konusunda aynı sonuçları veriyor.(AGM ve EFB bataryalar) Normalde maximum %5-10 arası bir yakıt ekonomisi sağlarken, kullanılmaya başlandıkları zamandan itibaren 2 hafta sonra, şarj olma kapasitelerini %50 kaybettiklerini tespit etmişler. Bu da yakıt tasarrufunu aynı oranda azaltıyor.Zaman zaman radyo, silecek v.b. ikincil sistemlerin motor stop ettiğinde çalıştırılamadığı da gözlemlenmiş. Kış şartlarında da daha etkisiz olduğu görülmüş. Yeni teknolojilerin, OEM ihtiyaçları karşısında, mevcut fren geri kazanımının 4 kat, akü ömrünün de 3 kat arttırılması gerektirdiğini ortaya çıkarmış.Hatta BMW nin 2. jenerasyon ürünlerini piyasaya sürmek için bataryalardaki bu gelişimleri beklediğini açıklamış.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ayağınızı debriyajdan çekmeyin olay çözülsün.Ayağınızı debriyajdan çekmediğiniz sürece SS devreye girmez.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: dgn;457145
Ayağınızı debriyajdan çekmeyin olay çözülsün.Ayağınızı debriyajdan çekmediğiniz sürece SS devreye girmez.

Ah işte DSG' ye debriyaj koymayı unutmuşlar Almanlar.:D

Çevrimdışı hbucak

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: dgn;457145

Araç dsg debriyaj yok.

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;457153
Ah işte DSG' ye debriyaj koymayı unutmuşlar Almanlar.:D

Alıntı yapılan: hbucak;457154
Araç dsg debriyaj yok.

Kahrolası almanlar:D Zinhar sanayide debriyaj ekletilmeli, bu böyle olmaz :D

Mecbur tuştan kapatılacak o vakit.

Çevrimdışı genious61

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Benim araçta dsg. Frene yarım basarsanız S/S devreye girmez. Ancak sıkışık trafikte bu yarım basma işi bir müddet sonra ayak ağrısına sebebiyet veriyor. Bende o vakit tuştan kapatıyorum.

Çevrimdışı kagan06

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Motor sicakligi 25 dereceyi gecince ss devreye giriyor , ben tdi manuel aracinda %90 kapali tutuyorum, 70-100 sn lik isiga denk geldiysem acarim, yada bufeye yanasmissam birini beklerken acarim :)

Atilan tas urkutulen kurbagaya degmiyor, ama karbon salinimi acisindan faydali sistem olabilir , onun haricinde bana , benin arac kullanim durumuma gore bana faydasi yok diyebilirim...

Çevrimdışı civanmukti

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bir üstteki arkadaşla ben de aynı durumdayım. 30 sn ve üzeri duraklamalarda SS açık. altındaki durumlarda ve dur-kalk trafikte kapalı. yoksa yoğun trafikte kapat aç kapat aç yalama olacak gibi geliyo alet nedense...