škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

star stop dur kalk zaman kaybı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı medcezir03

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar arabamdaki star stop gerçekten çok hızlı görevini yerine getiriyor. ancak araçla seyir halinde ara sokakdan ana sokağa gecerken durdukdan sonra  aniden hareket etmeyi engelliyor yani 2 saniyelik bir olay ama tam arabanın önünü yola çıkardın tam durmam gerkti durdun araba otomatikman stop etti tabi tam şu araba gelmeden çıkayım diyon ve olmuyor 2 saniye belki ama ben sıkıntı duydum bu durumdan . yine şehir içi trafikde önündeki otobüs tak duruyor siz de onu sollayım derken karşıdan gelen aracın durumuna göre duruyon araba stop sonra öbür araba gelmeden geçeyim diyosun araba çalışıp geçeyim derken zaman kaybediyon bu arada başka bir araba geliyor ve kaldın otobüsün arkasında. bu durum gerçekten sakat mükemmel çalışıyor ama anlık durumlarda zorda bırakıyor şimdi diyeceksiniz ki gerekirse şehir içinde devre dışı bırak iyide ne zaman kullanacağım zaten uzun yolda gerek de yok ....
birde aracımı sabah havalarda soguk malum evden çıkıyom ilk ışıkta durduğumda araç daha soğukken ve çalışalı 1 dk olmasına rahmen star stop hemen devreye giriyor ve araba stop ediyor acaba bu aracın turbosuna motoruna zarar verirmi ne yapmalıyım . özellikle anlık durma ve ani hareket etme isteğini engellemesi star stop u genellikle devre dışına almamı sırf bu 2 saniyelik zamanda korkusuz hareket etmekiçin kapatıyorum bir yandan da bu tasarrufu kullanmak...........
TEŞEKKÜRLER YORUMLARINIZI BEKLİYORUM.

Çevrimdışı Sinful

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Merhaba

Tam olarak sizin anlattıklarınızı düşünüyordum start stop trafikte nasıl saçmalamaz diye saçmalıyormuş böyle aptal şey olmaz. Yazıyı okurken benim sinirim bozuldu, sizi düşünemiyorum. Hayır neden yaparlar ki ne yakıt tasarrufu sağlayacak sanki habire motoru durdurup duruyor. Bana sorarsanız komple zarar kullanmayın derim kim ne derse desin ben saçmalık olarak görüyorum arabanın sürekli trafikte stop etmesini o ne öyle oyuncak mı. Tasarruf falanda yapmıyordur o ya zaten araç dizel rolantide ne yakıyor allah aşkına 0.3 lt yakıyor yakmıyor bile dizel motor zart zurt stop edilmemeli. Ben arabanın motorunu hiç durdurmuyorum yani durdurmuyorum derken ara ara dinlendiriyorum fakat kapatmıyorum. Yani alış-veriş olsun arakdaşlarla sohbette kenara çekme olsun.. Hatta bana diyorlar neden motoru stop etmiyorsun diye az sonra gidecez zaten neden kapatıyım diyorum. Bana çok ters start stop =)
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2014, 23:49:12 Gönderen: Sinful »

Çevrimdışı Sinful

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ha ek olarak böyle yaparak şehir içinde 100 liralık mazot ile 370km gidiyorum standart. Bazen baya gaza basıyorum bazende ekonomik kullanırım. Motoruda durdurmam sürekli 3 kuruşluk şeyden tasarruf edecem diye

Çevrimdışı Levcho

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu forumda Vag-com ile uğraşan uzmanlara sormak gerek aslında.
Start/stop devredeyken, motor stop zamanını uzatabiliyormuyuz.
Ben de sırf bu hususlardan dolayı hep devre dışı bırakıyorum. Kısa kısa durmalarda da devreye giriyor ve sürüşü tehlikeli hale getiriyor.
Ben şahsen saniye sayaçlı trafik ışıklarında ancak elle durduruyorum, örneğin en azından 20-30 saniye ve ya fazlası süre varsa.

Çevrimdışı gezende

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: medcezir03;457066
Arkadaşlar arabamdaki star stop gerçekten çok
birde aracımı sabah havalarda soguk malum evden çıkıyom ilk ışıkta durduğumda araç daha soğukken ve çalışalı 1 dk olmasına rahmen star stop hemen devreye giriyor ve araba stop ediyor acaba bu aracın turbosuna motoruna zarar verirmi ne yapmalıyım .

Normalde motor soğukken devreye girmemesi lazım, bir kontrol ettirin derim. Bunun dışında start-stop bana da çok mantıklı gelmiyor. Superbden önce birkaç başka arabamda verdı ve yaptığım ölçümlerde dişe dokunur bir tasarrufunu görmediğimden kullanmaz oldum.

Akü ve marş motorunu yoracağından, tek avantajı servisin cirosuna olur... :D

Çevrimdışı Sinful

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gezende;457266
Normalde motor soğukken devreye girmemesi lazım, bir kontrol ettirin derim. Bunun dışında start-stop bana da çok mantıklı gelmiyor. Superbden önce birkaç başka arabamda verdı ve yaptığım ölçümlerde dişe dokunur bir tasarrufunu görmediğimden kullanmaz oldum.

Akü ve marş motorunu yoracağından, tek avantajı servisin cirosuna olur... :D

katılıyorum

Çevrimdışı Coşkun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Kaloruferi high sıcaklığa alın fani en kısık ayara getirin kolay kolay arac içini isitmadan devreye girmiyor bende calismiyor diye şikayet ediyordum kalerifer denmiş ayrıca start stop gecicide olsa kapatan bir düğme olduğunu unutmayalım her calistirmada kapatırsanız alışkanlık olur rahatsız etmez

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: Coşkun;457278
Kaloruferi high sıcaklığa alın fani en kısık ayara getirin kolay kolay arac içini isitmadan devreye girmiyor bende calismiyor diye şikayet ediyordum kalerifer denmiş ayrıca start stop gecicide olsa kapatan bir düğme olduğunu unutmayalım her calistirmada kapatırsanız alışkanlık olur rahatsız etmez
Şirketteki Audi A5' te eğer fanı hızlı konuma getirip ön cama yönlendirirsem, ön camın buharının bir an önce gidebilmesi için start-stop devreye girmiyor.:wnk:

Çevrimdışı Coşkun

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ugur A.;457339
Şirketteki Audi A5' te eğer fanı hızlı konuma getirip ön cama yönlendirirsem, ön camın buharının bir an önce gidebilmesi için start-stop devreye girmiyor.:wnk:

ben 2 aydır Yeti yi start stop düzgün çalışmıyor diye kendi kendime şikayet ediyordum bir gün kalorüfe'ri kapatmıştım baktım hararet sıfırda iken bile her duruşumda devreye giriyor kalorifer i açında çalışması tekrar durdu ozaman anladım nedenini 2 aydır kalorifer hep açıktı, birde yetide olduğu gibi süperb de start stop kapatma tuşu yokmu aceba diye düşünüyorum binmediğim için bilgim yok