škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Motor yağında köpürme !!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Selam arkadaşlar , aracıma bundan yaklaşık 4000 km önce filan castrol magnetec 10/40 yağ koydum , ancak geçen gün sanayi 'ye gidince yağ kapağında ve borusunda kusmuk gibi yağ katılaşmış ve hava alma yerini tıkamış temizlettim .. araç rahatladı , sizce neden olabilir .. ? soğuk havalardan oluyor normaldir diyenler var .. birde kullandığınız yağdan dolayı yapıyor diyorlar ancak koyduğum yağ servisin koyduğu orjinal yağ ... ? 5/40 ve tam sentetik yağ kullanın diye tavsiyeler aldım , tecrübeleriniz nedir bu konuda ?

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
içinizi karartmak istemem ama yağın köpüklenmesi balköpüğü rengini alması genelde yağa su karıştığının habercisidir. bununda nedeni yanık üst kapak contası olabilir belkide kırık bir blok. ya da saçma sapan bir şekilde oraya gelen sudur. ustanızın bu konuda sizi uyarmış olması gerekiyor acaba durumu ben mi yanlış anladım? yağ koyduğunuz kapağı açtığınızda kapakta ve kapağın altında yağın köpüklenmesi durumu söz konusu doğru mudur?

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hocam öğrendiğime göre havaların soğuk olmasından ve birde yağ çeşidinden kaynaklanıyormuş castrol magnetec 10-40 bu yağ ile tahinimsi bir tabaka ile karşılaşanlar çokmuş internette yaptığım araştırmalara göre ... bir daha ki sefere tam sentetik yağ koyacağım

Çevrimdışı veracocha

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada castrol'un sitesinde de bu konu ile ilgili bir açıklama var

http://www.castrol.com/castrol/faq.do?categoryId=73024007&contentId=6008642¤tPage=2

Köpürme neden olur? Motora zararı nedir?
Gerçek anlamıyla köpürme, aracın devamlı hareketiyle karterde oluşan çalkalanma ve yağın motor içinde yüzeylere çarpması sonucu meydana gelir. Eğer motor yağında bu köpürmeyi engelleyecek köpük giderici katık yoksa ya da yetersiz ise, oluşan köpükteki baloncuklar herhangi bir temastan patlar . Böylece, metal sürtünmesi meydana gelir ve aşınma başlar. Halk arasında bilinen köpürme ise, yağ dökme haznesi kapağında oluşan, kaymak veya mayoneze benzer görüntüdür. Bu köpürme değildir. Yağa doğrudan su karışıyorsa veya eski teknoloji araçlarda olduğu gibi yağ buharı dışarı çıkmıyor ve gece - gündüz sıcaklık farklarında kondense olup yağa karışıyorsa bu olay meydana gelir. Motora doğrudan zararı olmayan kaymaklaşma ve mayonezlenmeyi, köpürmeden ayırmak gerekir.

benim durum koyu olarak yazılan yerdeki gibi

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
102'lik motorda benim de gözlemlediğim bir durum.

Zararsız diye biliyorum.

Çevrimdışı DDŞ

• Deli Oğlan
  • Genel Moderatör
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yağ kapağının bir fotoğrafı olursa daha kesin yorumlar yapabiliriz. ama sanayide çırak bile contası yanık arabanın yağ kapağını farkedebilir. ustanız sizi uyarmadıysa castrolun dediği nedenden olmuş olabilir.

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Evet yag koyma agzindaki mayonez tarzi birikim ozellikle kisin sicak soguk farkinin cok oldugu durumlarda olur. Ancak su karismasindan kaynakli kopurme biz orta ust duzey kullanicilarin hemen anlayabilecegi tarzda bayagi yogun bir kopurmedir. Gecen gun bende baktim kapaga mayonez surulmus gibi hal almisti . ancak bu durum normal olarak karsiladim. Genede iciniz rahat etsin sanayide bir yagciya gosterin . para alinmaz boyle seylerden.

Ayrica yg cubugunda bakin burdada bnzer durum varmi yoksa rahat olun

Çevrimdışı hakangemini

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bir gün önce benimde aracımın yag kapağında mayonez tarzı birikinti vardı, temizledim. Bugün yoktu, ama kapağın içinde su damlacıkları vardı. Motor yagına su karışmamıştı. Motorun ilk çalışma anındaki sarsıntılı çalışması dışında bir sorunu yok. O sarsıntı benzinle çalışmada oluyor, gazda olmuyor.

Kapağa gelen çok az miktardak bu su damlacıkları bir soruna mı işaret etmektedir?