škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Citigo'ya periyodik serviste yapılan hatalar

chips · 10 · 5343

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı chips

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba,

Daha önce forumda fazla yağ ile ilgili bir konu açmıştım. Şimdi de servisin periyodik bakımda yaptığı bir hata daha ortaya çıktı.

Öncelikle yağ konusunda yaşananların özeti:
Aracı periyodik bakıma götürdükten bir hafta sonra yaptığım yağ kontrolünde, yağın 1,1 litre fazla konduğunu fark etmiştim.
Aracın yağ filtresi değişimi ile birlikte yağ kapasitesi 3,4 litre olmasına rağmen 4,5 litre yağ konmuş. Fazla yağı kendim serum hortumu ve şırınga ile çektiğimde 1,1 litre fazla yağ çektim. Üstelik daha 300 km civarı yol kat etmeme rağmen yağ bal renginde değildi. Yağı çektiğimde çamurumdu bir kıvamı ve koyu bir rengi vardı. Muhtemelen yağın aşırı fazla olması nedeniyle yağ krem şanti kıvamında köpürmüştü. Nitekim fazla yağı 2 gün şişede bekletince o köpüğümsü kıvam gitmişti. Ama bal renginden hala yoksundu.
Servise 2 gün sonra gittiğimde "yağ kaç km sonra renk değiştirmeye başlar" diye sordum ve "5000-1000 km de ancak yağın rengi değişir dendi. Daha sonra onların fazla yağ koyduğunu ve yağı koyu bulduğumu söyleyince yağın motorun çalışması ile birlikte koyu bir renk alacağını söyleyip ifade değiştirdiler. Yağın neden bu kadar koyu olduğunu sorup, "yoksa yağı değiştirmeyi unutup üstüne yağ mı eklediniz sadece" diye sorunca doğal olarak buna da yoğun itirazlar geldi. Çünkü yeni değişen bir yağ eğer yeni yağ renginde değilse (üstelik benzinli bir motor) ve çok fazla konmuşsa sanırım şu anda herkes aynı şeyi düşünüyordur. Yani yağ değişmemiş düşüncesi.
Nitekim yağın fazla olması ile ilgili olarak "bize getirseydiniz biz hallederdik, şimdi nasıl anlayacağız" gibi küçücük dahi bir özür içermediği gibi bir de inceden suçlama olan bir ifade ile karşılaştım. Yağın rengi için de içeriden dizel bir aracın binlerce KM kullanılmış yanık yağını örnek gösterip beni iyice aptal yerine koymayı tercih ettiler.
Neyse sorun çıkarmamak adına “olan olmuş sorun değil, ama bu yağ benim içime sinmiyor lütfen değiştirin” dedim. Lakin değiştirilmedi. Sineye sardım… (Eğer aracın yağı gerçekten değişmedi ve sadece üstüne yağ eklendiyse hakkımı helal etmiyorum, Allah sorsun hesabını)

Gelelim yeni olaya:
Ardından arabanın içinde daha önce olmayan bir ses giderek yoğunlaşmaya başladı. Genel olarak torpido tarafından gelen bu sesi uzunca bir süre aradık. Sonra bir şekilde bulduk. MEĞER TORPİDONUN 3 VİDASI YOKMUŞ.
Muhtemelen polen filtresi için söküldü ve vidaların takılması unutuldu diye düşündüm. Servisi aradım ve gelin takalım dediler sağ olsunlar!!! Ancak benden kaynaklanmayan bir hata ve basit 3 vida için işyerinden izin alıp, eşimi ve çocuğumu araçsız bırakıp, bir de üstüne km lerce yol yapmak istemedim ve vidaları bana getirmelerini rica ettim. Üstelik yanlış vida gelmesin diye foto da çektim mail ile ulaştırdım. Ricamı kırmadılar ve gerçekten vidaları iş yerime kadar getirdiler (bunun için teşekkürler), ancak vidalar büyük geldi. Tekrar vida istedim ve vidalar geldi ve bu kez vidalar oraya oturdu.

Tam sorun çözüldü diye düşünürken halen ses geldiğini fark edip yeniden ses arayışına girdik. Büyük gürültü gitmişti ama rahatsız edici bir ses hala devam ediyordu. Ses torpidonun altından bir yerden geliyordu ve eğilip baktığımda polen filtresinin oralardan geldiğini fark ettim. Servisle uğraşmamak adına (çünkü artık her insanın olacağı gibi sabır sınırım zorlanmaya başlamıştı) kendim gevşek yada sorunlu neresi varsa onarmak istedim. Aracın tamir kitapçığına ulaştım ve küçük bir şok daha yaşadım: Kılavuzda POLEN FİLTRESİNİN SÖKÜLÜP TAKILMASI İÇİN ALTTAN VİDASIZ KAPAK İLE KOLAYCA SÖKÜLDÜĞÜ GÖSTERİLİYOR. TANİ TORPİDONUN SÖKÜLMESİNE İHTİYAÇ YOK!!!
Oysa torpidadaki eksik 3 vida için polen filtresi için söküldüğü düşünmüştüm.
Neyse servisi aramadım ve gitmedim. Ne de olsa değişen bir şey olmayacak. Sesin polen filtresinin oradan gelmesi nedeniyle, filtreyi söküp takmayı düşündüm artık. Belki ses kaybolur dedim ama eğilip baktığımda 4 vida deliği biçiminde alan vardı. Ancak bunların 3ünde de vida vardı ve diğeri boştu. Oysa kılavuzda vida olduğu yazmıyor, sadece tırnağı bastırın diyor. Ayrıca neden bir vida eksik diye düşündüm. Arkadaşın Citigosuna ait o alanın fotosunu istediğimde bu kez daha büyük bir şok yaşadım. MEĞER POLEN FİLTRESİ KAPAĞINDA VİDA YOKMUŞ.
Bu arada usta kişiler hemen şunu anlamıştır. TORPİDODAKİ 3 EKSİK VİDA GEREKMEDİĞİ HALDE POLEN FİLTRESİNE TAKILMIŞ.

Tamam bu da dert değil diyeceğim ama asıl sorun şu: Eğer polen filtresi için vida gerekmiyor ve oraya vida takıldıysa, vidalar filtre muhafazasını delmiş olabilir.

Buraya kadar hem sizlerin yaşamaması adına sorunları yazdım, hem de diğer taraftan sorum olacak:
- O vidaları orada delik görme korkusu ile sökmedim. Acaba gerçekten orası delinmiş olabilir mi? Citigo'su olan birisi o deliğin arkasında ne olduğuna bakabilir mi? Yani gerçekten vida salmak için bir alan var mı yoksa düz olan yüzey delinmiş olabilir mi?
- Servisle iletişime geçmeli miyim? Şu anda özellikle servisten sonra 1-2 aydır sorunlarım bitmediği ve araca özellikle yağ konusunda muhtemelen zarar verdiği için ne yapmalıyım?
- Konuyu halen Skoda merkeze iletmedim. İki ucu pis değnek, şikayet etsem ileriki servis zamanı yada Allah korusun kaza veya arıza zamanı çok tatsız durumlar yaşayacağız. Etmezsem sinirden artık ben rahatsızlık geçireceğim. Arabayı sırf servis nedeniyle satmak istiyorum artık.

Yanıt verenlere şimdiden teşekkür ederim…
« Son Düzenleme: 16 Aralık 2013, 14:25:16 Gönderen: chips »

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle geçmiş olsun..
Buraya yazdıklarınız kopyalayıp olduğu gibi yüce otoya yazın.
Baktınız ilgilenmiyorlar. yağ değişimi, polen filtre kutusu değişimi v.s.
Skoda genel merkeze maillersiniz.. Kimsenin yaptığı hata yanına kalmamalı..

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Ugur A.

• Ziyaretçi
Yaşadığın şanssızlık için üzüldüm.
Hem Yüce Oto' ya hem de Skoda merkeze email ile bilgi ver.
Geçenlerde tavandaki boyası durduk yere kabaran bir Octavia' yı Yüce Oto değiştirmeyi kabul etmişti. Tüketici haklaırının da etkisiyle artık daha hassas yaklaşıyorlar bu memnuniyetsizlik oluşturan konulara.

Çevrimdışı chips

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;452811
öncelikle geçmiş olsun..
Buraya yazdıklarınız kopyalayıp olduğu gibi yüce otoya yazın.
Baktınız ilgilenmiyorlar. yağ değişimi, polen filtre kutusu değişimi v.s.
Skoda genel merkeze maillersiniz.. Kimsenin yaptığı hata yanına kalmamalı..

Hocam yanıt için teşekkür ederim.
 Evet bunun kar kalmasını istemiyorum ama dediğim gibi asıl sevimsiz olan durum daha sonra burada tek olan servisle tekrar muhattap olma ihtimali.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: chips;452836
Hocam yanıt için teşekkür ederim.
 Evet bunun kar kalmasını istemiyorum ama dediğim gibi asıl sevimsiz olan durum daha sonra burada tek olan servisle tekrar muhattap olma ihtimali.

Tekrar muhatap olurken onlar çekinsin, daha titiz davransınlar. Hatalı olan onlar.
Emin olun daha sonra daha fazla hürmet göstereceklerdir.

Çevrimdışı Kürşad

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Akif Hoca;452838
Tekrar muhatap olurken onlar çekinsin, daha titiz davransınlar. Hatalı olan onlar.
Emin olun daha sonra daha fazla hürmet göstereceklerdir.

Aynen... Katılıyorum.

Çevrimdışı chips

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Aslında doğru... fotoları da çekeyim o haliyle ve göndereyim. Hiç umudum da yok ama en azında yanında kar kalmasın.
Yağı değiştircektim bu günlerde mesela tekrar. O yağ hiç içime sinmedi hala da sinmiyor.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yağ olayında renk olayına takılmayın o normal bir durum..Yağ fazla konması ile sıkıntı tabi.

Diğer hususlarda muhakkakki hakkınız arayın.Delinen polen filtresi kapağını ben olsam kabul etmem.. İşi bilmiyorlarsa cezasını çekmeliler..Yüce otoya bildirin hemen bence de..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı guven

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
geçmiş olsun can sıkıcı çözdünüz mü bilmiyorum ama benim arabadan bakar fotoğraflarım benimki daha ilk servise gitmedi