škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

araç yıkama & polisaj & wax

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fabya

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
öncelikle selam,

2008 model capuçino-bej renkli fabiam için biraz özen ve bakım gösterme zamanım geldi diye düşünüyorum.

5 yıldır dışarıda özensizce yıkanmış, fırçaya, fırçasız yıkama kimyasallarına maruz kalmış ve haliyle yıpranmış, yol ve hava şartlarından kaynaklanan küçük leke ve çizikler oluşmuş ve park halinde iken hafif sürtünmeler ile bir iki yerde çizikleri oluşmuş genel olarak yorgun ama hala gayet temiz ve genel bir ilgi ve bakımla ben adam olurum diyen bir araç söz konusu.

çok ilgilenemesem de iç ve dış temizliğini ihmal etmediğimi söyleyebilirim. ama forumu takip ettikçe dışarıda araç yıkamanın zararlarını öğrendikçe ve sizlerin bakımlı araçlarınızı da gördükçe her araç bunu hak eder düşüncesiyle ben de kendi aracıma bir el atmaya karar verdim.

hiç araştırmadan bodoslama şekilde çok ayrıntılı bir konuya dalmanın hoş olmadığını bildiğim için bir süredir ST ve DT uygulamalarını takip ediyorum. skoda sevdası öğretmen olan abimin favoritiyle başlamış biri olarak fabia sahibi olup bu forumda bulunmak ve sizleri tanımak ve takip etmek büyük bir ayrıcalık ve keyif benim için.

genel planım kısaca öncelikle çizikleri giderme sonrasında polisaj, wax ve boya koruma şeklindedir. bundan sonra da yıkama işlemini kendi uygulama alanım ve yıkama yerim bulunmadığından çift kova MF eldiven ile yapmayı düşünüyorum.

uygulama planı, yeri ve gerekli ürünler hakkında öneri ve yardımlarınızı bekliyorum...

Çevrimdışı GÖKHAN06

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni başlayanlar için önerilen (özellikle polisaj makinesi yoksa) Yıkama+kil+srp tarzı dolgu özellikli bir ürün+wax şeklindedir.

Çevrimdışı fabya

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
uygulama alanı ve yıkama yerim olmadığı için polisaj makinası veya foam lance gibi ürünlere gereksiz yere yatırım yapmak istemiyorum. bu konuda müsait arkadaşlardan yardım alamadığım takdirde en kötüsü şimdiki halinden daha kötü olamayacağı için ve boş da durmak istemediğimden çizikleri doğru ped ve ürün kullanarak elle uygulama yaparak gidermekten başka çarem yok. daha önce kil uygulaması yapmıştım ilk denememdi ama güzel sonuç almayı başardım. polisajı elle yapmanın zorluğunun farkındayım. ama gözümü korkutmuyor aksine yoğun bir istek duyuyorum. eski formumda olmasam da aralıksız 4-5 saat raket sallayan sağ koluma, doğru yönlendirildiğinde kolay vazgeçmeyen sabır ve azmime güveniyorum ;)

Çevrimdışı fabya

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
elle yıkama şampuanı ATAS AUTOBELLA,

MF yıkama eldiveni,

KİL HAMURU*100 GR,

VİRTUS 427*AĞIR ÇİZİK GİDERİCİ PASTA,

AUTOGLYM SRP ÇİZİK GİDERİCİ CİLA,

MEGUİARS ELLE WAX CİLA UYGULAMA PEDİ,

WAX SİLME PARLATMA MİKRO FİBER BEZİ

EXTRA GLOSS SEALER (turtle Wax)Koruyucu Cila
« Son Düzenleme: 05 Haziran 2013, 00:10:35 Gönderen: fabya »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Polisaj makinesi olmadan çiziklerin çok az kısmı gider, ama yine de elle küçük alanda deneme yap, ağır pastanın yanına bir de 473 gibi bir orta sert ürün de olsun.

Çevrimdışı fabya

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;435806
Polisaj makinesi olmadan çiziklerin çok az kısmı gider, ama yine de elle küçük alanda deneme yap, ağır pastanın yanına bir de 473 gibi bir orta sert ürün de olsun.

sırasıyla  427, 473 ve SRP uygulaması doğru mudur irfan hocam?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: fabya;435850
sırasıyla 427, 473 ve SRP uygulaması doğru mudur irfan hocam?

SRP'ye gerek yok bence gerçek aşındırıcı kullanıldığında  ;)

Çevrimdışı fabya

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
aslında elle komple aşındırıcı uygulamanın zorluğunu biliyorum demirden korkan trene binmez diyelim korkuyu bir tarafa bırakalım ama tam verim alınamayacağını bilmek beni daha pratik çözümlere yöneltiyor. çizikleri lokal olarak gidermek ve SRP i elle komple uygulamak gibi. ;)