škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni Octavia alınır mı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar slm,

Foruma yeni üye oldum. Kendimi tanışma kısmında tanıttım. Octavia 3 alma gibi bir düşüncem olduğu için üye oldum ve alırsam umarım aranızda daha uzun zamanlar kalırım.

Şu an kullandığım araç Astra H GTC a.6 turbo 180hp. Aracımın tüm özelliklerinden çok memnunum ancak ailemiz artık 3 kişi ve küçük bebişimiz için tek kapı olması ve 380lt lik küçük bagajı çok kullanışlı olmuyor. bu nedenle daha büyük bir araç arayışına girdim.

Kafamda Insignia 1.6 Trubo vardı ancak yakıt tüketimi oldukça fazla ve LPG konusunda sıkıntıları var. O nedenle bu araç şimdilik bana uzak.

Nette gezinirken yani Octavia'ya denk geldim. İç ve bagaj hacmi beni kendine çekti. Eğer alırsam 1.6 TDI 105hp Elegance modelini düşünüyorum. Forumda bu araçla ilgili konuları okudum. Genel kanı beğenilmiş. sizden bu araç hakkında yardım istiyorum. Bu aracı şu 4 başlık altında değerlendirebilirseniz sevinirim

1- Genel açıdan bu araç nasıldır. Skoda forumunda Skoda alınır mı demek yanlış ama siz olsanız Insignia mı alırdınız yoksa Octavia mı?

2- Performans konsu beni biraz düşündürüyor. Acaba araç çok hantal kalır mı? 250nm lik Tork çok iyi ama bu torku sadece 1500-2700 devir arası sunuyor.

3-donanım kısmı kafamı karıştırdı. sitesinde opsiyonel donanım seçenekleri göremedim. Forumda açılan konuda gördüğüm kadarıyla Sunroof ve koltuklar için deri veya alcantara opsyonları da yok. bu opsiyonları alabiliyor muyuz acaba?

4- Forumdaki Opsiyon listesinde 3 kollu direksiyon ile 18'' jantla ilgimi çekti. sizce 18'' jant için 2200Tl vermek mantıklı mı? Yoksa standart 16'' ile mi devam etmeli

Biraz uzun oldu kusura bakmayın:) Şimdiden tüm cvp yazan arkadaşlara teşekkürler

Çevrimdışı avni

• CEBELLİ
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Motor olarak sizi tatmin edeceğini düşünüyorum. Kasa olarak bence o motor orantılı ayrıca bagaj kısmı da oldukca iyi Donanım olarak elegance alma isteğiniz doğru fakat kasa yeni olduğundan bazı özellikler hemen gelmeye bilir ama alırken özel sipariş olarakta getirilebiliyor Sanruf lu getirtilebilir ( ama büyük ihtimal 1 sene sonra sanrufluda gelir.)
İnsignia yı bende çok beğeniyorum bizim buralarda bir arkadaşın babasınmda vardı yakıtından şikayetcilerdi o yüzden bende düşünmezdim sizin gibi

Bu arada 3 kişi olduk demişsiniz. Allah çocuğunuzu size bağışlasın analı babalı büyütmeyi nasip etsin.Nazarlardan da korusun inşallah

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
açıkçası yeni octavia yı kullanma fırsatım olmadı ama a5 kasa gerek hiç acim gerek bagaj ve sürüş keyfi çok güzel insignia ya gelirsek 2.0 cdti  kullanma fırsatı buldum aracın ön tarafı çok sıkışık geldi bana ayrıca sürücü için önü görüş açısı çok azdı bana cam çok ufak geldi ancak arka taraf ve bagaj güzel eh bir uçuyordu meret yahu gaza basmaya korkuyor insan.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında ailecek Opel ciyiz. Bundan önce bende Astra 1.3 CDTI, babamda Vectra 1.6 vardı. Sonrasında ben GTc Turbo o da Insignia 1.6Turbo aldı. O nedenle Insignia ya yabancı değilim. Ve tasarımı nedeniyle aslında tercihim Insignia ama bütçem dizele yetmediğinden, benzinli de çok yaktığından Octavia yı merak ettim.

Çevrimdışı anamarina

• az kaldı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
octavia fiyat/performans olarak alınabilecek en iyi araçlardan biri ama opelciyseniz astra sedanlarada bakın derim bence güzel

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Astra sedan boyut bakımından octavia dan daha küçük. Ayrıca full donanım alırsanız 66bin Tl ye kadar çıkıyor ki bence gereksiz pahallı. Aracı iyi gösteren gündüz farı, bi-xenon gibi özellikler maalesef full donanım da var.

Octavia aslında aklıma yatıyor gibi. Ancak yukarıda bahsettiğim donanım özelliklerini bilmekte fayda var. bir de gördüklerimin hepsinin içi bej, siyah istesek acaba ne kadar beklerz :)

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Extra donanım ve istediğiniz konfigirasyonda araç için en az 8 hafta sonraya gün veriyorlar.
Octavia TDI yakıt konusunda sizi çok çok memnun edecek bir araba, kullanım/konfor konusunda astradan sonra hiç sıkıntı yaratmaz. Hatta memnun eder.
Performans belki tatmin etmeyebilir ama çok ta üzecek bir performansı olmadığını düşünüyorum.
Gerekirse 600-700 TL ye chiptuning yaptırıp bu açığı da rahatlıkla kapatabilirsiniz.
Test edin içinize sinerse alın derim.
16 jant octavia için küçük kalıyor. Kesinlikle 16 almayın.
 17 için 800TL 18 için 2200 fark var.
17 jant konfor/fiyat lastik fiyatları açısından tercih edilebilir..

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bekleme süresi çok sıkıntı değil. Yeter ki getirsinler. 18'' in hem aracı yoracağını hem konfor kaybını hem de lastik fiyatını düşününce 17 daha mantıklı geliyor. Şu anki aracımda 18'' var, görüntü güzel ama konfor kötü :(

Aslında bu ekstra donanım işini bayilere sormak lazım ama maalesef önümüzdeki haftaya kadar işlerim çok yoğun

Çevrimdışı ailotana

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
1- İki aracı da inceledim, test sürüşü yaptım sadece. Uzun süreli kullanımım olmadı yani. Ama şunu söyleyebilirim; Octavia'nın içi bariz bir şekilde Insignia'dan daha geniş. Üstelik biri C, diğeri D sınıfı araçlar. Ama Insignia'nın dizel motorları 70 küsür liradan başlıyor. Benzinlileri de çok yakıyor diyor herkes. Karar sizin tabi.
2- Zaten artık aile babası oluyormuşsunuz. 0-100'ü şu kadar olsun, performansı böyle olsun diye düşünmezsiniz herhalde. Bu motor bu kasayı gayet güzel götürür. Sollamalarda, rampalarda falan üzmez sizi.
3- Opsiyonel donanım listesi var ama daha fazlası Haziran ayından sonra gelecek diyor Skoda sitesinde. Biraz daha beklerseniz daha iyi olur bunun için.
4-16" bu heybetli kasaya küçük kalıyor. Ama görüntü mü önemli konfor mu derseniz benim için tabi ki konfor derim. Lastik yanağı ne kadar azalırsa konforda o kadar düşüyor. Ama kullandığınız yollar düzgünse 17" hatta 18" te alabilirsiniz. Bu da size kalmış.

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Walla aile babası olsam da maalesef perf araba benim için bir tutku. Zaten öyle milletle kapışan, otobana çıkınca 200 lere sabitleyen biri değlim ama aracımın güçlü olduğunu hisstemek istiyorum. Anladığım kadarıyla 1.6TDI VW in yıllarca kullandığı motor. Yeni nesil değilse ECU ile 105hp lik bu motoru 120-130hp civarına çekmek mümkün ki yükselen torkla bu bana yeter diye düşünüyorum.

Aklımdaki opsiyonlar siyah döşeme (mümkünse alcantara yokksa kumaş) 17'' jant ve sunroof. Umarım tutup bunlar yok kışın gelecek vs demezler

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Genişlik ve kullanışlık bakımından octavia derim.Hele ki ufak bir çocuğunuz varsa 590 lt lik liftback bagaj size çok kolaylık sağlayacaktır :) Performans konusuna gelecek olursak stok halde sizi kesinlikle tatmin etmeyecektir gaza basayım güç gelsin devirlersin diye bekleyip biraz sabırlı olmanız gerekir tabi bu benim görüşüm benzinli araç kullananlar her zaman devir olsun kontrol bende olsun dokundum mu uzasın istiyor ama 105 likte bu pek yok :)

Eğer yazılım yaptırırım derseniz o zaman işler değişiyor :) Sağlıklı bir şekilde 135 hp 320 nm gibi bir güç elde edilebiliyor bu da sizin suratınızda gülümseme oluşturuyor aradaki farkı çok rahat hissediyorsunuz :)

Jant seçimine gelicek olursak 16" almayın derim aracın üzerinde ufak kalıyor.Gönül isterki 18" olsun ama o da TR yollarında pek fazla dayanmaz en iyi tercih 17" olacaktır :)

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aslında atmosferik 1.6 ya göre hızlıysa sorun yok. Çünkü 1.3 astar dizel kullanmışlığım da var. Ve turbo sayesinde devir olmaması beni rahatsız etmemişti. Tork yüksek olunca çok keyifli oluyor. Atmosferik benzinlidendse her zaman tercihim dizel olur. MEsela arada 1.6 lt 105hp Fx Coupe m de oldu. Aracın perf ı resmen yerlerdeydi.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Atmosferik çoğu 1.6 dan iyi performansı var..

Çevrimdışı viperking

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar dün itibari ile aracı gidip gördüm ancak test sürüşü imkanım olmadı. Baktığım donanaım kısmetse almayı düşündüğüm Elegance idi.

Dış görünüş olarak çekici. Evet heyecanlandıran veya yenilikçi bir tasarımı yok ancak oldukça oturaklı ve kaliteli duruyor.

İç kısımda kullanılan malzeme kalitesi oldukça iyi düzeyde. Ön konsolda bolca yumuşak plastik kullanılmış. Kumandalar, dashboard gayet derli toplu görünüyor. Focus-Civic vb futuristik tasarımlı araçlardaki o kumanda kargaşası yok. Bu sayede araç daha ferah görünüyor. İleri-geri ve yüksekliği ayarlanabilir kol dayama, hemen her yerdeki eşya gözleri, soğutmalı torpido ve ön koltukların arasında bulunana arka havalandırma kanalları çok kullanışlı. Bagajın genişliğinden bahsetmiyorum bile, tam benim gibi yeni çocuklu veya kalabalık ailelere göre. Kapılardaki krom detaylar oldukça şık. Çoğu kişinin sevdiği ön led farları ben çok sevemedim. Daha şık bir tasarım olabilirdi, hakikatten sonradan siz taktırmışsınız gibi duruyor. Yeni VW lerdeki gibi mercekleri saran bir led yapısı olsa eminim daha çekici olurdu.

Beni en çok endişelendiren koltuklar ve bej döşeme idi. Öncelikle söylemeliyim ki bej döşeme zaten geniş olan iç mekanı daha da ferah hale getiriyor. Bazı forunlarda döşemelere kalitesiz denmiş ama bence gayet güzeller. Şöyle karşılaştırayım yeni Hyundai Elentranın döşemelri hakikatten kalitesiz ama bu öyle değil. Belki kırçıllı görüntü bu izlenimi vermiş olabilir. Ben öncelikle siyah döşeme isterim diye düşünmüştüm ama kesinlikle bej tercih edilmeli. Bakması zor ama havası başka. Zaten siyah döşemenin ne zaman geleceğini bilmiyorlar, siyahı yarım deri veya tam deri isterseniz Temmuz da alabiliyosunuz.

Opsiyonlara gelirsek ben sunroof, siyah döşeme, 17'' jant, 3 kollu direksiyon istiyordum. Ama siyah döşemeden vazgeçtim. 3 kollu direksiyon da çok çok gerekli değil. Bu direksiyonu istersek sipariş özel olacağından aracı 1-2 beklemek gerekebilirmiş. Sunroof ise satıcının dediğine göre sadece panaromik olarak geliyor, 3Bin TL ve temmuzdan sonra teslim ki uzama ihtimali de olabilirmiş. Bu durumda ben sadece 17'' jant isterim. Ama durumu olan mutlaka panaromik sunroof u alsın derim.

Renk olarak ben kullanım kolaylığı bakımından beyazı sevdim. Showroom da cappucino bej ve platin gri vardı. Cappucino bej biraz daha ağır, platin ise hem ağır hem sportif duruyordu. Şansıma platin gri bir elegance ı hava kararmak üzereyken yolda gördüm ve gidişi duruşu rengi çok hoşuma gitti.

Şimdi aracımı satılığa çıkardım. Eğer düşündüğm fiyata satabilrsem biraz da kredi çekip bu aracı almak istiyorum. Artık hayırlısı.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Insignia dizel olmasına rağmen felaket yakan bir araç...

Octavia performans isteklerinizi de fazlasıyla karşılar, TDI motor ve DSG uyumu çok keyifli olur.

Şu an ortalıkta dolaşan opsiyonlar gerçekten çok zayıf, ama yanılmıyorsam ilerleyen tarihlerde opsiyon listesi genişleyecek, beklemekte fayda var bir süre.
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...