škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Su Kaçağı

aher · 10 · 3046

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aher

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Skoda Fabia 1,2 HTP 64 aracın motor suyunda sürekli az da olsa eksilme vardı. su koyup devam ediyorduk. Ama bu olaydan rahatsız olduğumdan dolayı ustaya götürdüğümde motor suyu depo kapağını değiştirdi. Yine azalma oldu (bir iki hafta sonra uyarı ışığı yanıyor). Ama bu sefer bir akıntı gördüm ön tamponda ustaya götürdüğümde müşür ün ordan sızıntı olduğunu ya müşürden veya radyatörden olduğunu söyledi. (Bu arada ben bu olayın yeni takılan kapakla ilgisinin olduğunu düşünüyorum: Uygun olmadığından basınç yoluyla baskı yapıp müşürün oraya hasar verdiği gibi). Önce müşürü (45-50 Tl) değiştirmek gerektiğini sonra değilse radyatör olduğunu ve değişmesi gerekebileceğini söyledi (350-400Tl arası). Düşüncelerinizi alabilir miyim bu konuda?
Forumda termostatların uygun olması müşürlerin uygunluğu gibi konular var. Bundan dolayı mıdır acaba?

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Su tesisati iyi incelenmeli cogu zaman kapagi actiginizda hava yapar borularda catlak varsa oradan sizinti yapar. Kendi aracimda 2 sene once basima geldi motora giren yerde catlak olmus su bidonunun kapagini actigimda sizinti yapiyordu hemen radyator diye telaslanmayin.

Termostatlarda hata olacagini pek sanmiyorum fazla bir cesit yok cunku usganin beceriksizligide olmus olabilir:)

Çevrimdışı aher

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;428679
Su tesisati iyi incelenmeli cogu zaman kapagi actiginizda hava yapar borularda catlak varsa oradan sizinti yapar. Kendi aracimda 2 sene once basima geldi motora giren yerde catlak olmus su bidonunun kapagini actigimda sizinti yapiyordu hemen radyator diye telaslanmayin.

Termostatlarda hata olacagini pek sanmiyorum fazla bir cesit yok cunku usganin beceriksizligide olmus olabilir:)
Kadir Bey müşürün orda su kaçağı olduğu bariz olarak görülüyor yalnız :( Onun haricinde dediğiniz de olabilir ama ya müşür ya radyatör masrafı kesin gibi; Benim merak ettiğim böyle kaçaklarda bir kimyasal sürülerek de tamir edilebiliyormuş. Böyle bişey var mı ki acaba?

Çevrimdışı hunter

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
müşürün vidasından kaçırıyor olabilir. vidaya teflon bant sarın tekrar iyice sıkın. yada sıvı contalar vardır. diş macunu tüpüne benzer 3 tl falan. ondan da sürüp sıkabilirsiniz. benim eski aracımda da hava alma tıpasından kaçırmıştı. teflon bantla çözdüm.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Genelde radyatör alt bağlantı ucundan kaçar, sıkmak lazım, kaçak varsa belli olur izinden

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Aracınızda LPG varsa LPG çatalına baktırın, devirdaim da kaçak olma ihtimali de var.
Önce çatal sonra devirdaim..

Çevrimdışı aher

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Araçta LPG yok Akif Hocam, Şu teflon bandı ya da sıvı contayı sorayım. Ya da başka bi ustaya da göstereyim olmadı :) Cevaplar için teşekkürler bu arada.

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
başka ustaya götürün derim. devirdaim ompası, veya bağlantı yerlerinden birirnin contasından kaçırıyor olabilir. ha dedimi radyatör değiştirtmeyin. balıkesirde vw servisi varsa oraya gidin derim. illa skoda aramayın. lifte alıp alttan bakılır muhtemelen contalardan dır. fiyatıda fazla bişey olmaz.

Çevrimdışı aher

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar cevaplarınız için çok teşekkür ederim. önceki gün götürüp lifte aldılar müşirin orayı temizleyip akıntının nerden geldiğine baktı usta ve teflon bantla halletti :) Şu an kaçak kesildi. İçim çok rahatladı vallahi...

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Fabia ların zaten genelde radyatörün alt bağlantılarında kaçak oluyor, benim de başıma gelmişti. Tecrübeli usta ilk önce oralara bakıyor, işi bilmeyen de boşa masraf çıkarıp duruyor. Sorununuzun hallolmasına sevindim. Geçmiş olsun.