škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeti Yakıt Tüketim Değerleri-Ana Konu

fcakir28 · 567 · 272285

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı asccuneyt

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar. Aracım 2016 1.4 TSI DSG Yeti
Şehirdışı yakıt deneyimlerimi paylaşmak istedim.
Şehiriçi yakıt tüketimim 7,7 - 8,0 Lt arasında değişiyor.

1- Denizli-Antalya gidiş-geliş güzergahı.
    Hız sabitleyici 99'a ayarlı olarak, klima arasıra açılarak yapılan yol.

----------------------------------------

2- Denizli-İzmir gidiş-geliş güzergahı.
    Hız sabitleyici 120'ye ayarlı olarak, klima sıkça açılarak yapılan yol.

-------------------------------------------

3- Denizli-Yenipazar (Aydın) gidiş-geliş güzergahı.
    Hız sabitleyici 90'a ayarlı olarak, klima arasıra açılarak yapılan yol.

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Sakin kullanımda 1.6 TDI DSG yakıt yol düz hız 65-70 km/h

Çevrimdışı erkin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ankaradan aldığım 2015 1.4 TSI araçla Samsuna dönüşünde ortalama tüketim değeri 6.1 lt. olarak görüntüledim. Genelde uzun iniş rampaları olduğundan ve 90-105 km hızlarında seyrettiğimden benzinli bir araç için iyi bir değer gibi geldi bana. Araç yüklü değildi ve araçta 2 kişiydik. Birde Samsun-Ankara yapmak lazım tabi şehirlerarası ortalamayı az çok kestirebilmek için:)

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • https://www.instagram.com/mysensorlog/
Alıntı yapılan: erkin;616531
Ankaradan aldığım 2015 1.4 TSI araçla Samsuna dönüşünde ortalama tüketim değeri 6.1 lt. olarak görüntüledim. Genelde uzun iniş rampaları olduğundan ve 90-105 km hızlarında seyrettiğimden benzinli bir araç için iyi bir değer gibi geldi bana. Araç yüklü değildi ve araçta 2 kişiydik. Birde Samsun-Ankara yapmak lazım tabi şehirlerarası ortalamayı az çok kestirebilmek için:)

Yumuşak ivmelendirmeler ile yoldaki eğimlerden yararlanarak kullanım ve 90 km/h civarındaki seyir hızları ile, 6 litreli tüketim tüketim rakamları kolayca  yakalanıyor. Kendi deneyilerim de bu yönde oldu şimdiye kadar..

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Dur kalk yapmadan 80-90ida gecmezsen cok az yakiyor ama sehir icinde trafikte ve yuksek suratlerde 10-12lt goruyor. Genelde ortalamam 8lt civari

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bende arac bi sure durup yeniden calisinca katedilen km sifirlaniyor. Uzun donem goremiyorum. Active donanimda farklimi acaba. Yoksa benmi beceremedim bakmayi

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Goztepe-harem-uskudar-sahilden beykoz-polonezkoy-cavusbasindan tekrar goztepe. Genellikle sakin kullanim. Cok trafik yoktu ama inis cikislar coktu. 6.6lt yakti bende yetimi yikatip cilalayarak odullendirdim:)

Bide yolun yarisinda klimada acikti.

« Son Düzenleme: 28 Mayıs 2017, 23:40:59 Gönderen: Ercan87 »

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Ercan87;616655
Bende arac bi sure durup yeniden calisinca katedilen km sifirlaniyor. Uzun donem goremiyorum. Active donanimda farklimi acaba. Yoksa benmi beceremedim bakmayi

Sizin ortalama 2 saatten sonra sıfırlanıyor ekranın sağ üst köşedeki 1 rakamı benindeki gibi 2 olursa uzun süreli ortalamaya geçmiş olursunuz, onuda kullanma kılavuzundan nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Dün İzmir - Küşadası güzergahında iki araba çıktık Audi A4 1,4 TFSİ 160BG, yeri geldi bastık yeri geldi sakin kullandık gidiş dönüş yakıt tüketim olarak Audi 7 lt yaktı Yeti 6,6 lt, araçların kilosu neredeyse aynı sadece yolcu sayısı olarak bir kişi fazlaydı belki o yüzden benden fazla yakmış olabilir. 70 km ile giderken araç sollamak için ikimizde abandık benden beygir ve tork olarak fazla olsa da 140 km ye kadar çıktık bana en fazla 2 mt  fark açmıştır öyle aman aman bir fark olmadı belki daha uzun süre gitsek fark kesin artar aracın yapısı ve rüzgar direncinden dolayı.
Küçük bir gezi videosu hazırladım https://www.youtube.com/watch?v=v9LB5judcUw&t=18s

Çevrimdışı rocky62

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=8414]mşah[/MENTION] Mehmet kardeşim güzel bir gezi ve süper bir yakıt ekonomisi emin ol Audi ile başa baş giderdin ama dediğin gibi tork ve kasa yapısı sebebi ile biraz geri düşerdin o kadar.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Herkese merhaba,

Aracımı aldıktan, neredeyse bir yıl sonra, ilk uzun yol sürüşünü yapmak nasip oldu.

21 Haziran tarihinde, iki yetişkin, yüklü bagaj, yarı yol klima açık olarak, İstanbul-İzmir arasında, 6.4 lt/100km ortalama tüketim değeri ile, 493 km menzilli bir seyahat yaptık.

Genelde, 110 km/sa ortalama hız ile gitmeye çalıştım. Molalar hariç, 6 saat 10 dakikalık sürüş süresinden çıkan ortalama hız değeri, 79 km/sa oldu.  

25 Haziran’ da da aynı yolcu ve yük ile, tüm yol klima açık, Çeşme-İstanbul arasında, 7.7lt/100km ortalama tüketim değeri ile, 550 km menzilli bir seyahat yaptık.

Yolun yaklaşık yarısını, 110 km/sa ortalama hız ile gitmeye çalıştım. Kalan yarısını da, hız sabitleyici 130 km/sa hıza ayarlı olarak geldik. Molalar hariç, 5 saat 56 dakikalık sürüş süresinden çıkan ortalama hız değeri, 93 km/sa oldu.

Yeri gelmişken, hız sabitleyicinin, uzun yol seyahatlerinde, dinlendirici bir katkısı olduğunu da belirteyim. Yol eğiminin sürekli değiştiği yollarda, sistemin kendi kendine çalışmasını izlemek, sizi hem eğlendiriyor, hem dinlendiriyor :) Ancak, böyle güzergahlarda, manuel kullanıma nazaran, tüketimin daha fazla olması da kaçınılmaz oluyor.

Sonuç olarak, 1.4 TSI motorlu aracımın, 90 km/sa civarı sabit hızlardaki tüketimi, takdirimi kazandı.

Dikkatimi çeken bir diğer konu ise, motorun düşük devir tüketimi oldu. Aracı, sabit hızla kullanmanın mümkün olduğu güzergahlarda, motor devrini 1200-1400 aralığında tuttuğunuzda, tüketim 6lt/100km değerinin altına iniveriyor. Bu devir aralığında yakalanan hız değeri ise, 60-70 km/sa civarında oluyor.

Çevrimdışı mşah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
[MENTION=13655]miyop[/MENTION]

Yetiye yakışır bir ortalama yakalamışsınız. Kısmetse bu hafta sonu aynı güzergahı fakat ters yönde bende kullanacağım 4 yada 5 yetişkin olarak, bakalım bizim tüketim değerleri sonucu nasıl olacak. Uzun yolda hız sabitleyici gerçekten çok gerekli ve faydalı ben her fırsatta kullanıyorum yakıt olarak faydası var mı bilmiyorum ama konforu daha önemli birde DSG nin oluşu rampa yukarı hiç vitesle uğraşmamak ayrı bir rahatlık hızım düştü mü derdi yok :).
Hayırlısı ile gidip gelirsek sonuçları paylaşırız.

Çevrimdışı miyop

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yol eğimli / iniş-çıkışlı olduğunda, hız sabitleyici ile tüketimin artması kaçınılmaz oluyor.

Susurluk-Bursa ve Akhisar-Manisa arası, nisbeten eğimsiz olmaları hasebiyle, tüketimi fazla etkilemeden hız sabitleyici kullanmaya müsait güzergahlar.

Çevrimdışı erkin

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
İzmir-Manisa arasındaki rampalar,hız artışı ve açık klima koşullarının dönüş tüketimini zaten bu kadar etkilemesi beklenirdi.Tüm değerler çok normal gözüküyor:)

Gidiş tüketimine diyecek bir söz yok zaten. Yeti yola güzel tutunsa da, yüksek olmasından sebep yüksek hızı pek sevmiyor tüketim konusunda. Bu arada 1 yıl yetiyi şehir içinde iyi tutmuşsunuz sabır ister:)

Çevrimdışı Ercan87

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
20 gün once istanbul-rize gidis donus  4 kisi klima acik hiz   140-190km arasi yol musade ettigi kadar yani. Ortalama tuketim 8.5lt.   3 gun once de istanbuldan akcaya geldim 2 kisi yari yola kadar 120-130km ile giderken 7 litre civari idi. Daha sonra 160km civarina cikinca 8 litreleri gordum.