škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Felicia Pickup Sis Farına Xenon Uygulama

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Semih KÖYMEN

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
uzun zamandır aklımda olan bir uygulamayı dün akşam saatlerinde gerçekleştirdik....

önce kullanılacak malzemeler.:::

*h3 xenon kit 8000k kullandım ben isteyen 5000 k kullanadabilir...

* matkap ve 3 cm lik panç

* tesisat için gerekli olan maket bıçağı , sıcak silikon , pense , yankeski , izole bant vs.

işe önce tamponu sökerek başlıyoruz....

tamponu sökmek için önce sinyalleri sonra panjuru söküyoruz. daha sonra tamponu tutan vidalar sırasıyla...

1 er tane ön çamurluk içlerinde 13 lük somun gevşetilir.

2 tane panjurun altında sökünce görükür.

2 tanede sis farının arka kısmına denk gelecek şekilde motor kısmından sökülen vidalarıda söktüğünüzde

tampon elinizde bu yaklaşık 30-50 dk arasında değişebiliyor..

daha sonra sislerin  kablosunun tampon kısmına denk gelen yerleride pançla açıyoruz...

sislerin açık ve gerekli açık yerlerini sıcak slikon ile kapatıyoruz. su nem almaması için.

sisleri tampona montajlıyoruz tekrardan...

balastlar eski arabamdan kalanlar..

ve montajladık montaj işi 1-1,5 saat sürdü.

manzaralar;;;;

arkadaşlar boş beleş muhabbetlerden kaçının...

yan sanayi sis farına xenon takmadım. üzerindeki sisler kendi orjinalidir. 200 lira

xenon kit : 90 lira

montaj paha biçilemez.... 290 lira.

ana farlarım sarı orjinal halojen fardır. saygılar bizi takip edin iyi seyirler....

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Boş, beleş muhabbetten kaçayım diyorum ama farlar gözümü alıyor , foto flaş gibi mubarek...
neyse ceza yemedikten sonra sorun yok, kazasız-cezasız...
eline sağlık...
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Orjinal sis farına xenon takınca sorun çözülüyor yani :)   Ne görüntü ne de işlevsellik açısından berbat bir uygulama. Yine de elinize sağlık..
« Son Düzenleme: 07 Ocak 2013, 17:23:15 Gönderen: Can »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
8000 K pavyon mode on :D Sisler için kullanılacak xenon 3000K dır işlevsel olarak en iyisidir...

Çevrimdışı Semih KÖYMEN

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
tabii yan sanayi sis farında sarı ampülün bile 3-4 katı aydınlattıgını bilmediginizi

düşünürek yorumlarınıza sadece tşk ediyorum... :D

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Semih KÖYMEN;417206
tabii yan sanayi sis farında sarı ampülün bile 3-4 katı aydınlattıgını bilmediginizi

düşünürek yorumlarınıza sadece tşk ediyorum... :D

Gayet iyi bilirim :) Ama buradaki sorun o değil,orjinalliği hiç önemli değil. Önemli olan sis farları yalnızca sisli havalarda farkedilebilmek içindir ve xenon ampuller sisle bir araya geldiğinde aracın önünde ışıktan bir perde oluşturup yarardan çok zarara neden olur. Sis farı aslında eskiden kullanılan Hella vs gibi sapsarı yanan lambalardır. Yumurta kasa Accentlerde vardı mesela,sis farlarını sisli havada yaktığınızda farkedilmemek mümkün değildi. Ama sonradan sanırım modernleşmek adına renk değişimi oldu firmalarda.
Her neyse,merceksiz fara ya da sis farına xenon takmak hem sizi hem karşınızdakini tehlikeye atar,ayrıca bolca kötü söz işitirsiniz. Bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet ederken forum üyelerimizin bunu yapması üzücü..

Kazasız belasız yolculuklar..

Çevrimdışı Semih KÖYMEN

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
sizin dediklerinizi çok iyi anlıyorum

ben Adana'da yaşıyorum bu aracı da sadece adana içi kullanıyorum.

buralarda sis li hava görmeniz nerdeyse imkansız...

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
semih bey söyleyeceklerim size tepki olarak değil. konu açılınca söylemek istedim. vatandaşımız emniyet kemeri takmıyor araca ilk bindiğinde. kontaga basıp sisleri yakıyor.  sis yokken bile sis farı  ve uzun farlarla gezenleri biliyorum hatta hergün trafikte karşılaşıyorum. merceksiz fardaki zenonlar trafikte cinayetten başka bişey değil. karşıdan gelen insanların gözleri oyuyor bunlar. kendisine bişey olmaz gibi ama karşıdaki vatandaşa günah değil mi. lütfen alınmayın konuyu görünce belirtmek istedim

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Sis farı ışığı toplu vermez, dağıtacak şekilde dizayn edilmiştir ki siste toplu hüzme tünel etkisi yapmasın. O yüzden sis farına xenon çok göz alır

Çevrimdışı GNC75

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben bu zenonu icad edeninin gelmişini geçmişini.!!!!
:cnv:

Çevrimdışı Engin E

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Hakikaten ya, xenonun fabrikasyon olanına bakıyorum, aslında öyle ahım, şahım bir aydınlatma farkı göremiyorum, merceğinin -genelde- 1-2 sene içinde tozlanıp, kararması da cabası...bununla beraber karşı tarafın gözünü almayı engelleyen otomatik seviye sistemi  ise o kadar da etkili değil, gözümüzü aslında alıyor ama etki alanı klasik reflektif far takılan xenon  kadar değil tabii...
''Bakımlı ve temiz tutulan reflektif far+ standart halogen ampulün'' ihtiyacı fazlasıyla karşılayacağını; dahasını isteyene ise yeni teknoloji içeren ama öngörülen güç değerini aşmayan (55-65lık sarı, mavi, cool blue, all season, night breaker, vs...) ampul versiyonlarını öneririm.
Dünyalılardan tiskiniyorum.(G.O.R.A.)

Çevrimdışı Can

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Kaliteli bir mecekli fara uygulanan xenon (Valeo,Hella vs ) asla merceksiz bir halojen kadar göz almaz. Merceksiz farda halojen ampuller bile gözü kör edebiliyor. Gece yolculuklarında karşıdan gelen araçlara dikkatli bakın,haojenlerin ne kadar göz aldığını göreceksiniz. Birde merceksiz fara xenon uygulanınca iyice zıvanadan çıkıyor iş malesef.
Xenon kötü bir sistem değildir doğru uygulandığında. Ancak,4300 K dışındaki tüm xenon çeşitleri aydınlatmadan uzak ve sadece şekil amaçlıdır. Ben 4300 K xenonları 3 yıla yakındır Valeo mercekli farlarımda kullanıyorum ve sarımtrak bir rengi var. AYnı renk BMW,Mercedes,Audi gibi markalardada var ve öz xenon rengi 4300K dır. Bu güne kadar bir Allahın kulu selektör yapmadı ya da durup uyarmadı çünkü karşıdan kesinlikle göz almıyor. Hele merceksiz bir halojene ya da xenona göre hiç göz almıyor.
Gönül isterdi ki her firma mercekli farı standart sunsaydı..

Alıntı yapılan: hetepe;417264
Hakikaten ya, xenonun fabrikasyon olanına bakıyorum, aslında öyle ahım, şahım bir aydınlatma farkı göremiyorum, merceğinin -genelde- 1-2 sene içinde tozlanıp, kararması da cabası...bununla beraber karşı tarafın gözünü almayı engelleyen otomatik seviye sistemi  ise o kadar da etkili değil, gözümüzü aslında alıyor ama etki alanı klasik reflektif far takılan xenon  kadar değil tabii...
''Bakımlı ve temiz tutulan reflektif far+ standart halogen ampulün'' ihtiyacı fazlasıyla karşılayacağını; dahasını isteyene ise yeni teknoloji içeren ama öngörülen güç değerini aşmayan (55-65lık sarı, mavi, cool blue, all season, night breaker, vs...) ampul versiyonlarını öneririm.

Dışardan bakıldığında bir fark gözükmeyebilir ama aracın içindeyken farkın ne kadar büyk olduğunu,halojen farlarla aslında kör gibi gezdiğinizi çok iyi anlıyorsunuz. Zaten dışardan bakıldığında fark anlaşılmaması aslında farın amacına uygun olarak dışardan göz almadan içerden sağlıklı bir görüş sağladığını kanıtlıyor :)

Ayrıca halojen kullanıp aydınlatmasından memnun olmayanlara BOSCH PLUS 90 ı kesinlikle tavsiye ederim. Sercan Jettada kullanıyor bu ampulleri ve sıradan halojene göre gerçekten çok iyi..

Çevrimdışı Semih KÖYMEN

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
yorumlarınız için teşekkürler... xenon'u hemen hemen her aracımda kullandım vede

hiçbir şikayet kötü yorum almadım. ben xenonu taktırdıgım gün ayar yaptırrım göz almasın diye.

eğerki karşımdakinin gözünü oyarsa söker atarım o kadarda iddalıyım adanalı arkadaşlar varsa deneyebiliriz... buyrun herkezi bekliyorum..

Adana^lı arkadaşlarım
varsa açık adres verim gelsin test edelim alırsa gözünün önünde direk söküp

atacam. mademki 2 resme göre yorum atıyorsunuz buyrun hodri meydan bekliyorum.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle