škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yokuş Aşağı Sıfır Tüketim

Ziyaretçi · 9 · 7870

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ugur A.

• Ziyaretçi
Passat yokuş aşağı inerken 0 litre tüketir mi?

1998 model Passat 1.8 aracımız var. Genel olarak aracımızdan çok memnunuz ancak aracı kullanırken aklımıza takılan ve gerçekten öğrenmek istediğimiz bir sorumuz var. Aracımızda bildiğiniz gibi bir yol bilgisayarı var. Bu cihaz mesela rampa aşağı giderken vites küçülttüğümüzde ‘’Anlık Yakıt Tüketimi’’ni 0.0 litre gibi enteresan bir değer olarak belirtiyor. Acaba bu doğru mudur?

Yol bilgisayarları, emme manifoldunun içinde oluşan vakum değerlerini baz alarak bilgisayara yolladığı verileri değerlendirerek fonksiyon eder. Yokuş aşağı gaza basılmadan dekompresyon şartlarında ise tüketim Cut-Off sisteminin de varlığı ile 1400 devirler sınırlarına kadar yaklaşık sıfır değerlerde olduğundan doğal olarak bilgisayarda tüketimi sıfırlar. Sonradan tekrar gaza basıldığında ise genel değerlendirmeyi ortalama olarak hesaplar.

Alıntı : Auto Show dergisinin ‘’Onno Usta’ ya Mektuplar’’ ismi altında vermiş olduğu ekten aldım. VW ile ilgili sorular bölümünde, 199. sayfadadır.

Çevrimdışı emrtkn

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.etaelektromarket.com.tr
Bayır aşağıya vitesi boşa atmak hem tehlikeli,hemde benzin tüketimi açısından zararlı ..
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı seyyah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yanlış hatırlamıyorsam "cut off" denen bir sistem vardı. Fabiada da yokuş aşağı yakıt tüketimi "0" gözüküyor.

Çevrimdışı crash

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yeni araçların çoğunda var bu sistem.Araç vitesteyken yokuş aşağı gidildiğinde tüketim sıfırdır.Ama boşa aldığınızda tüketim artar.
YAŞASIN PEUGEOT-SKODA KARDEŞLİĞİ...

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aynen benim octidede olduğu gibi
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
bunu artık bir çogumuz biliyor ama bilmeyenler boşa atıyor hem tehlikeli hemde daha fazla yakıyor
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

gogo969

• Ziyaretçi
benim octide boşta 1.6 ile 2.4 arasında tüketim değişiyor,viteste ise tüketim sıfır......

hakanerdogan

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: gogo969;4635
benim octide boşta 1.6 ile 2.4 arasında tüketim değişiyor,viteste ise tüketim sıfır......

hızınla alakalıdır, boşta hızın ne kadar yüksekse o kadar az gösterir, kat ettiğin zaman ile ölçer.

hatta durduğunda rölantide l/100 km değilde, litre/saat yapar, sen 100 km ile gider iken, boşta anlık tüketimin araç dururkenki litre/saat ile aynı olacaktır.

her ikisindede geçen süre 1 saat üzerinden değerlendirileceği için :)

octaviaman

• Ziyaretçi
Yokuş aşağı gaz pedalına dokunmadıktan sonra anlık tüketim 0 lt gözüküyor bilgisayarda.Zaten en güzelide aracı inişlerde uygun vites de (çıktığınız vites)rahat bırakmak galiba.Boşa atmak ise en tehlikeli sürüş tarzlarından birisidir.Hatta sürüş tarzı demek de yanlış.Aracın motorunun stop edip bağlı olarak direksiyon ve fren sistemlerinin çalışmaması riski var.Yakıt tasarrufu yaptığımızı zannederken sakata gelmeyelim.kazasız sürüşler.