škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Octinin Yıllık Bakımını Yaptırdım..Motor yağıyla ilgili bir sorum var!

cnydn · 21 · 7208

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cnydn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Evet bugün 1.4 TSI aracımı bakıma götürdüm..

Yağ,hava,polen filtreleri , motor temizlik spreyi, motor yağı + işçilik olarak iskontosu ile birlkte 348 TL tuttu.

En büyük pay motor yağında.. 5 lt yağ 182 tl olarak faturalandırıldı..

4.5 lt kadarını araca doldurup, kalanı bagaja koydular..

Ancak birşey dikkatimi çekti yağ ile ilgili..

4 lt lik bir bidon yağ ile 1 lt lik bir bidon yağ hazırlamışlardı. Baktım 4lt olan Shell Helix Ultra nın 5w-40 ı... 1 lt olan da Shell Helix Ultra 5w-30 AV-L..

Neden böyle diye sorduğumda.. 5w-30 yağ kalmadı o yüzden böyle yapıyoruz gibi bir cevap verdi.. Ee dedim nasıl olacak. 4 lt hepsini koyacağız, 1 lt lik olanı da üzerine ekleyeceğiz..

Shell Helix Ultra Extra 5w-30 normalde bu TSI motorların yağı diye biliyorum. VW nin 504.00-507.00 standartlarını karşılayan yağ..

Öteki 5w-40 at-l yazan yağa baktım şimdi.. Yanlış görmediysem fiat araçlar için diyor..(Belki de AT-L olanı değildi. Emin değilim. Keşke fotosunu çekseydim. Ama 5w-40 idi )

Sonuç olarak bana birşey olmaz denilerek bunlar karıştırıldı ve dolduruldu.

Her sene bu yağ olayı sıkıntı oluyor. İlk sene 10w-40 koymuşlar.. Geçen sene 5w-30.. Bu sene karışık doldurdular..

Ama faturada 5w-30 doldurmuşlar gibi görünüyor.

Bu işlerden de pek anlamam.. Sıkıntı yaratmaz değil mi bu motor yağı?
« Son Düzenleme: 16 Kasım 2012, 11:25:11 Gönderen: cnydn »

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Farklı türden iki yağ karıştırılmaz diye biliyorum... Farklı markalarda aynı tür yağda sıkıntı olmaz ama bu şekilde uzun vadede(1 sene) yağ bozulabilir..

Çevrimdışı cnydn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
1 seneden fazla kullanmıyorum zaten ancak bu şekilde elimizde bu var deyip doldurmaları da sinir bozucu. Gerçekten o esnada ellerinde ne varsa onu koyuyorlar. Çoğu insan servise aracını bırakıp gittiği/izlemediği için zaten bunları da kimse farketmiyor. Israrla gidip izleyince, soru sorunca cevaplıyorlar ancak

Aracın uzatılmış garantisi de bittikten sonra malzemeleri dışarıdan temin edip özel servislere götüreceğim. En azından içime siner..

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En kaliteli parça ve yağ ile bu yaptırdıklarınız dışarıda en fazla 200 tl tutar :) Ben sizin yerinizde olsaydım koydurtmazdım gerekirse gidip dışarıdan alıp gelselerdi sonuçta para veriyorsunuz.. O 182 tl lik yağ faturasıda ultra pahalı olmuş..

Çevrimdışı cnydn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ozghcttpli;409357
can hocam nerede yaptırdınız bakımı ?

And'da..

Çevrimdışı Özgür Şahin

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mesutozil.com
bugün and'a uğradım (çakmak soketim sıkışmıştı) kapıda bir tane octoviayaya bakım yapılmıştı üstünde bir de fatura, 15bin bakımı yazıyordu, hafif kusurlu yazmışlar ve 370 tl de fatura vardı. Arabam daha 7bin'de ama şimdiden araştırmaya başladım.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
İlk bakımı serviste 2.yıllık bakımı dışarıda yaptırırdım sizin yerinizde olsam :)

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
yağların ikiside fullsentetik ise sorun olmaz sanırım.ama elimizde yok şundan dökelim mantığı servise yakıştıramadım

Çevrimdışı cnydn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İkisi de full sentetikti..
İnsanın zoruna giden şey şu ki..
İyi ve kaliteli iş olsun, en iyi malzeme olsun diye düşünüp dünyanın parasını veriyoruz..

Vakit bulduğumda Yüce Oto'ya bunu yazmayı düşünüyorum. Bakalım ne cevap verecekler..

Çevrimdışı fmaka

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: cnydn;409400
İkisi de full sentetikti..
İnsanın zoruna giden şey şu ki..
İyi ve kaliteli iş olsun, en iyi malzeme olsun diye düşünüp dünyanın parasını veriyoruz..

Vakit bulduğumda Yüce Oto'ya bunu yazmayı düşünüyorum. Bakalım ne cevap verecekler..

ben özel servisete mobil1 040 koydurttum. 4 lt ve 1 lt koydular. ellerinde yok ama aldık :)
yetkilide bulmamak gibi bişeye takıldım neyse takılmamak gerek.bu sene geçti ama seneye yağı alıp bakıma gideceğim sadece filtreler ve gerekli parçaları değiştireceğim...

Çevrimdışı cnydn

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Sayın fmaka,

Şimdi aklıma birşey daha takıldı. Bu konuda da görüşünüzü rica ediyorum.
Sizin aracınızın motorunu bilmiyorum. TDI, TSI?
1.4 TSI için kullanım kılavuzuna bakıldığında, 3.6 lt diyor, yağ kapasitesine.
Bundan önceki senelerde de 4 lt yağ faturalandırmışlar..

Neden 4 lt üzerinde hatta 4.5 lt yakın yağ koydular benim araca bu da ayrıca kafamı kurcalamaya başladı..
Çocuk doldurduktan sonra kontrol etti yağ çubuğunu ama... Yarın motoru çalıştırmadan ben de bir bakayım hangi hizada..

Siz de 4 lt + 1 lt demişsiniz. Aracınızın motoru nedir?
« Son Düzenleme: 15 Kasım 2012, 23:09:49 Gönderen: cnydn »

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
3.6 litre eğer yağ haznesi kapasitesiyse, filtre içini de dolduracak yağa ihtiyaç oluyor ekstradan, o nedenle biraz daha fazla gidiyor. fmaka arkadaşımızın motor hacmi 1.6 diye hatırlıyorum

Çevrimdışı GNC75

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
servis kitapcığında çeşitli yağları birbiriyle karıştırabilirsiniz diye bir yazı var.yani sıkıntı olmaz.

İ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]lave yaparken çeşitli yağları kendi aralarında karıştırabilirsiniz. Bu durum esnek servis
aral[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]ıkları (QG1) olan araçlar için geçerli değildir.