škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Muhtemel Amortisör sorunu

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
2005 model skoda fabia'nın arka sol tarafından gacır gucur sesler geliyor.Pek fazla bir bilgim yok bu konuda.Acaba amaortisörde mi sorun var yoksa başka bir noktada mı?Fiyatı tahminen ne kadar tutabilir?Şimdiden teşekkürler.

Çevrimdışı Akif Hoca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Amortisörden önce arabayı lift e kaldırıp takoz ve lastikleri yağlamanızı öneririm. Sorun amortisör olmayabilir.

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
bagajda yangın söndürücü gibi oynayan birşey var mı ? onların sesi de olabilir.

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: YEKE;406439
bagajda yangın söndürücü gibi oynayan birşey var mı ? onların sesi de olabilir.

Bagajda oynayan herhangi bir eşya yok.Ses aynı noktada kasistlerden geçerken artıyor.

Çevrimdışı hakantuna

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
lifte kaldırılıp bakılması lazım. özellikle arkadan ses gelmesi zor. arkada ses yapacak frenlerin bağlı oldığı  bir aprat var. arkada yük varken daha arka lastiklerin freninin daha fazla sıkmasını sağlayan parça yağsızlıktan gıcırtı yapabilir. yada şöyle yapabilirsin. sessiz bi ortamda arabayı sallayın. diğer bir kişide sesin geldiği yeri dinlesin^^.

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: hakantuna;406663
lifte kaldırılıp bakılması lazım. özellikle arkadan ses gelmesi zor. arkada ses yapacak frenlerin bağlı oldığı  bir aprat var. arkada yük varken daha arka lastiklerin freninin daha fazla sıkmasını sağlayan parça yağsızlıktan gıcırtı yapabilir. yada şöyle yapabilirsin. sessiz bi ortamda arabayı sallayın. diğer bir kişide sesin geldiği yeri dinlesin^^.

Son zamanlarda ses daha fazla arttı.Arabaya binerken bile o hafif sallantıda bile gacır gucur ses geliyor.Neden olduğunu bir türlü anlayamadım.Acaba yağlama işi mi yoksa sıkma gerdirme işi mi yapılmalı?Yoksa amortisör hidroliği mi nasıl olduğunu bilmiyorum değiştirilmeli ?Maliyeti ne kadar olur ?

Ugur A.

• Ziyaretçi
Egsoz askısında falan bir sıkıntı olmadığına emin misiniz? Zira amortisör veya süspansiyon sorunu gibi görünüp bu tarz bir sıkıntı olduğuna da çokça şahit olmuşumdur.

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;406673
Egsoz askısında falan bir sıkıntı olmadığına emin misiniz? Zira amortisör veya süspansiyon sorunu gibi görünüp bu tarz bir sıkıntı olduğuna da çokça şahit olmuşumdur.

nasıl anlayacağım peki,egzoz askısının durumunu?Araba hakkında bilgi sahibi değilim .Arabayı alalı 4 ay oldu.Bir sıkıntım yoktu ama son günlerde bu rahatsız edici ses ortaya çıktı.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@blackemre,
Çok büyük ihtimalle aşağıda malzeme kod' unu verdiğim arka amortisör lastik takozu kurumuş ve hatta ufalanarak parçalanmıştır. Skodanın malesef 2000 model dahil ve daha yeni modellerde kullanılan tüm lastik aksama verdiği garanti süresi 5 yıldır. Bu zaten bakım kitaplarında da açıkça belirtilmiş. Aynı nedenle bende ön düzende bulunan tüm lastik aksamı amortisörlerle birlikte tam 5. yıl sonunda değiştirmek zorunda kaldım. Şİmdilerde bendede arka taraflarda hafif hafif tıkırtılar başladı. Herhalde bizimde önümüzdeki 1 yıl içinde elimiz cebimize girecek.
Bunu kolayca anlayabilirsiniz. Sol arka amortisör hizasından kaportadan 2 elinizle birlikte aşağıya doğru hızla bastırın. Eğer takırtı ve boşluk hissederseniz sıkıntı takozdadır. Sesle birlikte araç beşik gibi aşağı-yukarı hareket ediyorsa amortisör ve/veya birlikte amortisörde gitmiştir.
Bu arada ister takoz ister amortisör olsun tek olarak değiştirilmez sağ-sol birlikte değiştirilir.Aksi halde aracın dengesi bozulur.
ORJ MALZEME KOD NO: 1J0 513 353 C ARKA AMORTİSÖR TAKOZU

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Bu sabah Ankara Şaşmaz'a arabayı götürdüm ve ustaya gösterdim.Usta arabayı salladı ve altına da baktı.Sesin tabla fişeklerinden geldiğini söyledi ve şimdilik değiştirmeye gerek görmedi.Yağlama yaptı ve şimdilik ses olayı kayboldu.Muhtemelen yazın önce tabla fişeklerini sonra  lastikleri değiştireceğim .

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
@blackemre,
Sorunun daha basit çözüldüğüne memnun oldum.:ok:

Çevrimdışı blackemre

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Picasso;408092
@blackemre,
Sorunun daha basit çözüldüğüne memnun oldum.:ok:

sağolasın,ama sorunu yine de yaza ertelemiş oldum.Yazın periyodik bakıma ilaveten bu parça değişimini de yaptıracağım artık.

Çevrimdışı Picasso

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: blackemre;408151
sağolasın,ama sorunu yine de yaza ertelemiş oldum.Yazın periyodik bakıma ilaveten bu parça değişimini de yaptıracağım artık.
Fişeklik dedikleri bu lastikler pahalı parçalar değil. değişim sırasında arka her 2 amortisöründe fişekliklerinin tamamını değiştirin. Zaten bir adette olsa 10 adette aynı işçiliği alacaklar. Ön düzende bulunan bu lastikleride kontrol ettirin.Boşluk varsa ses yapmasa bile araç gezmeye-dalmaya başlar azar azar. Malesef Vos-vos grubunun bu 5 yıl sıkıntısı var 1999 Feliciamı sattığımda 6 yıllıktı ön düzene el değmemiş, araç 125.000 km.deydi Şimdi 200.000 ni devirmiş.Alan kişi elletmemiş bile.