škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Toyota Corolla 100.000km. yaş günü :)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
09.07.2003 tarihinde 0km. olarak aldığım Toyota Corolla Terra 1.6 VVTI benzinli aracım dün itibariyle 100000km. yi devirdi.

Ben de 9 küsür yıllık deneyimlerimi aktarayim dedim:)

Araç E12 kasa. Teknik özelliklerini, ilgilenenler biliyor zaten. Aracı benzinli kullandım, hiç LPG takmadim.

Bu 9 yıl içinde cok ciddi problemler veya arızalar yaşamadım. Bir kez kışın karda kayıp küçük bir kaza yaptim, bir kez de bizim komşu parktan çıkarken surttu, kaportada tamiri sevmediğim icin, bu ufak kazalarda hasar gören panelleri yetkili serviste orjinal olarak degistirdim.

Aracta kronik problem olarak sayılabilecek bazı problemler oldu. Ama bunlar eften puften şeylerdi. Mesela; tavanda antenin alt plastik parcasi eskidi ve kırıldı, göğüs ile teyp arasında boşluk olustu, göğüs yumusak poliüretan olduğu icin vb. vb. Bu tip seylerin dışında motor, mekanik vb fonksiyonel problemleri yok aracin.

Fonksiyonel hiçbir modifikasyon yapmadım, araçlara zarar veriyor, görüntü olarak da orjinalden uzaklasmadim, sadece krom kapı kolu ve cam çıtası ekledim.

Fonksiyonel bazi ufak değişiklikler uyguladim. Deliksiz park sensörü, otomatik far sensörü taktim, bagaj lambasini manuel anahtarli yaptim.

Kaporta boyayi saymıyorum bile, bu foruma takilanlar gibi ben de duzenli bakimini boya korumami yaptım.

Araci 80000 km. ye kadar sürekli yetkili servise yolladım bakim icin, fakat 80000 bakımından sonra tepemi attirdilar, ondan sonra kendim el attim konuya, motor meslek lisesi mezunu, makina mühendisi oldugum ve tamir bakim konusunda da fazlasiyla deneyimli oldugum icin kolayca hallettim. Ozel alet ekipman gereken işlemler icin de sanayide iyi bir ustam var.

Su an araç cok iyi durumda, motor ve yürüyen aksam tas gibi, asinan yıpranmış parcalari da daha arıza ortaya cikmadan değiştirme huyum oldugu icin hic sorun yaşamadım. Bu kapsamda porya rulmanlarimi, v kayisimi, baski balatayi, ve on iki amortisoru degistirdim, bu tip guvenlik ve performans ile ilgili tum parcalarda servisten orjinal ürün alip taktim.

Aracin yol/motor performansı cok iyi, hizlanmalar, son hız vb. tatmin edici, frende kendinizi guvende hissediyorsunuz, arac sacmalamiyor.

Benzinle yakit tüketimi ortalama 7.2-7. 4 civarlarinda şehiriçi yoğun trafikte, sehir dışı yolculukta 100-120km civarindaki hizlarda 6 lt. nin biraz altina düşüyor.

Sonuç olarak bu araci aldığım için pişman olmadım, iyi bir tercih yaptığımi gordum. Aracla ilgili değil ama Toyota servis ve müşteri hizmetleri kalitesinin özellikle son yıllarda düştüğünü soyleyebilirim. Yetkili servis ve musteri hizmetleri ile iliskimi 80000'den sonra tamamen keserek bu problemi kökten çözdüm, artık yetkili servis ve mh. konusunda kendimden hizmet alıyorum, memnunum:)

Çeşitli zamanlarda satıp model yenilemeyi düşündüm, ama sonra vazgectim. Yeni kasalari beğenmedim, başka markaya çok cesaret edemedim, bir problem olursa kafayi duvara vururmuyum dedim:) Araç tamamen problemsiz olduğu icin de aynen binmeye devam ediyorum.

İkinci el araç almayi düşünenler icin, bu kasayı şiddetle tavsiye ederim (guncel 2007-2012kasayi degil ama). Temiz bakilmis bir araç size kesinlikle yillarca sorunsuz hizmet eder. 2.el fiyatlari olarak diğer markalardan biraz daha pahali, ama deger.

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
nice yüzbinlere ve bizim dikkatimizi çeken uygulamalara atilla abi.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Toyota güzel makinedir ve artık neredeyse yurdumun yerlisi oldu bu marka.Tipsiz aracı yok meganII gibi clıo gibi.Ağız tadıyle binin inş.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı CC03

• detaiLove
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Nice binlerce km lere, Markalar gittikce kaliteyi düsürüyor sanırım, Sizin kasaya iyi diyorlar, bir önceki kasayada güzel diyorlar, Fakat su anki kasaya sizde dahil iyi yorumlar almıyoruz,
Sizin aracın aynısından sizin gibi ilk sahibi kullanan bi arkadasım var, sadece kabine gelen sesin arttıgından sikayetci,

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
2007'de yeni kasalar çıktıktan sonra model yükselteyim diye düşündüm. Gittim bayiye test sürüşü yaptım, bir arkadaş almıştı, normal yol şartlarında biraz kullandım. Üyesi olduğum toyota forumundan da takip ediyorum. O kadar çok problem ve memnuniyetsizlik vardı ki, vazgeçtim...

Mesela ses izolasyonu kötü diyorlar, davlumbaz ve izolasyon keçelerine falan baktım. Benim kasada (Terra modeli olmasına rağmen) keçe davlumbazlar ve arabanın her tarafında keçe dolu. Ses konusunda bizim kasalar daha iyi. Malzemeden çalmışlar yani biraz.

Dizellerde sürekli yağ yakma problemi oldu, turbo ve vakum pompası değişimi gerektirdi. Hatta bir arkadaşın daha 50bin olmamış aracına yetkili servis piston sekman değişimi önermiş...

Bizim kasada göğüs poliüretan yumuşak, yeni kasada sert plastik, gıcırtı ve tıkırtılardan çok şikayetçi millet...

Ne bileyim bunun gibi birçok problem var...

Bir sebebi de tasarımı hoşuma gitmedi, tasarımını beğenseydim, bu tip problemlerine bakmadan alabilirdim belki...

Sonuç olarak genel görüş, her yeni kasada donanım konusunda bazı artışlar oluyor ama, malzeme kalitesi düşüyor şeklinde.. Bizim kasalar kıymete bindi, bizden daha önce o 90'lı yılların efsane kasaları hala 18-20 bin TL.den satılıyor...

Kısmetse 2013'te yeni kasa bekleniyor, bakalım o iyi olursa onunla değişirim belki, olmazsa, iyicene eskitene kadar bunu kullanırım (gerçi eskimiyor bir türlü alet:) ) ondan sonra elveda Toyota, gelsin başka markalar...

Ciddi ciddi skoda düşünmeye başladım, marka imajı falan filan daha zayıf toyotaya göre, tamam, kabul, ama ürün kalitesi ile desteklenmedikten sonra marka imajı falan hikaye sonuçta...

Orada da yazmıştım, bundan 10 sene önce toyota skodadan 2-3 gömlek üstündü her açıdan, bugün kafa kafaya bence, toyota bu kafayla giderse, 5-10yıl sonra roller tamamen değişecek gibime geliyor...