škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Genel Fotoğrafçılık Sohbet Başlığı

kadir_ · 147 · 30821

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı e.g.uysal

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ben de yaz başında 550D ve 18-135 ile başladım. Tam 50mm ve CPL alacaktım araba aldık. Para kalmadı tabi. Beklemedeyim şu an:)

Çevrimdışı takara34

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
şu sıralar babamın kredi kartına salça olma durumlarına başladım   nikon 50 mm 1 18 lens için. bakalım beni kırmazsa yakında taksitle alacağm o lensi.

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bu arada 50mm lens, makinada fokal çarpan olmaz ise gözün gördüğü açıya sahiptir. Birde 50mm genelde portre çekimleri için kullanılan bir lenstir.
Zoom imkanı olmadığındanda, makinada takılı olduğu durumlarda zoom vazifesini siz görürsünüz :D
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Alıntı yapılan: SubaruOutback;384321
Bu arada 50mm lens, makinada fokal çarpan olmaz ise gözün gördüğü açıya sahiptir. Birde 50mm genelde portre çekimleri için kullanılan bir lenstir.
Zoom imkanı olmadığındanda, makinada takılı olduğu durumlarda zoom vazifesini siz görürsünüz :D

Kızımın öyle fotolarını çektim ki, görenler reklam afişi veya kartpostal sanıyor. Öte yandan çoook düşük ışıkta bile harikadır, bebeklere zararlı olan flaşı zaten kullanmamak lazım ;)

Çevrimdışı SubaruOutback

• Nano Ürün Uzmanı
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;384322
Kızımın öyle fotolarını çektim ki, görenler reklam afişi veya kartpostal sanıyor. Öte yandan çoook düşük ışıkta bile harikadır, bebeklere zararlı olan flaşı zaten kullanmamak lazım ;)

Ama abicim sende işi bilenlerdensin onunda katkısı olmuştur :)
Birde ufaklığında maşallahı var o da ayrı nokta :)
[SIGPIC]http://img442.imageshack.us/i/chemicalguyslogo.jpg/[/SIGPIC] Toritsuka Reta

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Baktım olacak gibi değil biraz paraya kıymam lazım anlaşıldı :)

Şu tripod nasıl?

http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=2401

Tripod konusunda herkes birşey söylüyor tavsiye edilen model yok anlamadım gitti :D

Çevrimdışı Argyll

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;384931
Baktım olacak gibi değil biraz paraya kıymam lazım anlaşıldı :)

Şu tripod nasıl?

http://www.fotozeynep.com.tr/?do=shop&show=viewproduct&productid=2401

Tripod konusunda herkes birşey söylüyor tavsiye edilen model yok anlamadım gitti :D

Ama bu sizin makinanız ve onu kullanım tarzınıza bağlı olarak değişecek birşeydir.. Eğer makinanız dslr ise (öyle olduğunu tahmin ediyorum) body olarak  minimum 0.7-0.8 kg ağırlığı olacaktır. Sizin buna ekleyeceğiniz lens çok önemli burada. Misal 70-200 mm lik bir canavar yaklaşık 1.5 kg dir ve toplamda size yaklaşık 2.3 ya da kafadan 2.5 kg ağırlık eder toplamda. Uzaktan kumanda kullanmadığınızı varsayarsak birde sizin ağırlığınız etki etse maksimum 3 kg taşıyabilen bir tripod için bence riskli olur.

Siz genel nerede kullanacaksınız, kullanacağınız lenslerin ağırlığıklarıyla beraber ona göre bir hesap yapabilirsiniz bence. Ayrıca tripod un ayaklarının malzemesini gidip bir ellemenizi, size sağlamlık hissi vermiyorsa hiç almamanızı tavsiye ederim. Gözle görmeden alınacak bir şey değil bence tripod..

Ayrıca bu tripodların kafa kısımları akıcı olarak dönüş yapabilmeli ki fotograf makinenizi kamera olarak kullandığınızda rahat geçişler yapabilin. Bazı tripodlarda kafa takılma yapıyor bu yüzden dönerken çekilen videoda atlama şeklinde gözüküyor geçişler..

Eğer dslr makinanız yoksa, bence hangisini alırsanız alın bir problem yaratmayacaktır size.. hatta öyle bir durumda ufak tripodlar daha çok işinizi görecektir..

Kısacası elinizdeki ve almayı düşündüğünüz ekipmana göre, yapılan malzemenin sağlam olup olmadığına göre karar vermeniz sizin için daha kalıcı bir seçim yapmanızda etkili olacaktır.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bayramdan sonra hayyama uğrayıp inceleyeceğim.İncelerken bu yazdıklarınız dışında nelere dikkat etmeliyim?

Çevrimdışı Colt54

• MIVEC Owner!
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mitsubishiclubtr.com
Polarize filtre konusu geçmişti hatırlarsınız. Ben de geçen gün şöyle bir deney yaptım. Polarize filtre çıkartılmadan çevirerek kapatılabiliyor. İşte temiz bir aracın üzerindeki yansımlara etkisi :)

Detailer düşmanı desek yeridir.

Yansıma olmayanlar polarize filtre açık olarak çekilmiştir. Bu arada arabam pırıl pırıl değil diyordum meğer güneş gözlüklerindenmiş :) Onlar da polarize :D

« Son Düzenleme: 11 Ağustos 2012, 22:28:20 Gönderen: Colt54 »

Çevrimdışı sleep_r

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı Colt54

• MIVEC Owner!
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.mitsubishiclubtr.com
Alıntı yapılan: sleep_r;386852
Doğan, manzara örneklerin var mı?Gökyüzü özellikle

Evet var akşam safranbolu saat kulesinin çekmiştim onu koyarım. Özellikle bulutlu havada gökyüzü masmavi çıkıyor.

Yukarıdaki resimlerde arkadaki yeşil ağaçlara da dikkat ederseniz. Polarize olanlarda ağaçlar çok daha yeşil ve kontrast daha iyi.

Çevrimdışı ST-max

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
450D+18-55(VR) 55-250 +10-60 olarak bende varım sizler kadar iyi olmasamda. :)

abimde 5d markII var ona el sürmeme izin vermiyor borcu bitmedi daha :D

Çevrimdışı Argyll

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kadir_;385226
Bayramdan sonra hayyama uğrayıp inceleyeceğim.İncelerken bu yazdıklarınız dışında nelere dikkat etmeliyim?

Bu aralar pek giremedim foruma, yazdıklarınıza o yüzden ancak cevap verebiliyorum, umarım işinize yarar..

Siz tripodu genel olarak ne amaçlı ve nerede kullanacaksınız ? Kullanacağınız ekipman neler olacak ? Bunlar önemli..

Dslr kullanacaksınız değil mi ? Aksi taktirde orta derecede mesela 50 tl lik bir tripod bile işinizi pekala görecektir.
Tele lens mi düşünüyorsunuz ? Eğer zoom lens alacaksanız titreşim sizin içi çok büyük bir dezavantaj olacaktır. Tripodun ağırlığı burada sizin lehinize olacaktır. Ayrıca tele lens ile kullanacaksanız makinayı alt kısmındaki yiv den değil lensin kendisine monte edilen bir halka aracılığıyla tripoda bağlamanız gerekecek. Eğer bağlantı kafası tripodtan ayrılıyorsa böyle bir durumda bu size kolaylık sağlayacaktır.
Kullacağınız lens(ler)i kabaca söyleyebilirseniz sanırım daha güzel bi öneride bulunabilirim.

Sanırım çekim yapılacak mekan ve ayrılabilecek bütçe en önemli iki kıstas bu konuda..
Örneğin doğa fotografları ağırlıkta olacaksa, zemine oturan ayakları çivili olan modeller var, onlar dağ taş çamur demeden zemini tutar, kaymaz. Açık havada çekecekseniz, makinanız ve tripodun rüzgara dayanması lazım çünkü rüzgara açık hedef olacaklar. Ağırlık öncelikli olmalı, gerekirse ayakların birleştiği yerde merkezi denge sistemi olmalı, ekstra ağırlık asma çengeli - aparatı olmalı. Su terazisi artık genelinde var zaten..
Mekan - video - portre - pan çekim için ball head denilen mekanizma çok önemli !  Kalitesiz ucuz tripodlarda makinanızı bu aparata taktığınızda ağırlığı taşıyamadığı için makina aşağı doğru kayacaktır. Siz mükemmel bir şekilde yatay düzlemde hareket etseniz bile eğer tripod makinayı kaldıramıyorsa eğiminiz aşağı doğru olacaktır. Siz hareket ettirdiğinizde tüy gibi olmalı, durdurduğunuzda hareketi kesmeli.

Bunları aklınızda tutmanız ve seçenekleri buna göre elemeniz gerekliliğiyle, tripod seçiminde makinanızı alıp mağazada kendiniz denemenizi öneririm. Ürünün malzemesine bakın, sertliği kalitesi sizi cezbetmiyorsa baştan eleyin.
Bütçenizde önemli. Sonuçta bu işten para kazanmayacaksanız bence kalkıpta orta üst model manfretto bakmanın pek alemi yok.
Şimdiden hayırlı olsun, güle güle kullanın.

Çevrimdışı Argyll

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ST-max;386861
450D+18-55(VR) 55-250 +10-60 olarak bende varım sizler kadar iyi olmasamda. :)

abimde 5d markII var ona el sürmeme izin vermiyor borcu bitmedi daha :D

Valla bende de 5d mark II olsa bende kimseye dokundurtmam.. :)
Şaka bir yana, sizin makinanız oldukça güzel bir makina, 5d ye nazaran eksileri olduğu kadar artıları da olan bir makina..  55-250 zaten canon un herhalde en çok sattığı ve f/p olarak en yüksek orana sahip lensidir sanırım..

Ama 10-60 mm yi çıkaramadım.. :confused:    zuiko mu o ?

Çevrimdışı ST-max

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Argyll;387328
Valla bende de 5d mark II olsa bende kimseye dokundurtmam.. :)
Şaka bir yana, sizin makinanız oldukça güzel bir makina, 5d ye nazaran eksileri olduğu kadar artıları da olan bir makina..  55-250 zaten canon un herhalde en çok sattığı ve f/p olarak en yüksek orana sahip lensidir sanırım..

Ama 10-60 mm yi çıkaramadım.. :confused:    zuiko mu o ?
Valla yalvar yakar istiyorum izin vermiyor yinede :D
10-60 abimden hediye oranından tam emin değilim şu anda şehir dışındayım eve dönünce bakarım ama 10-xx'li birşey olduğuna eminim.