škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Elektromanyetik (Deliksiz) Park Sensörü montajı...

atilla · 94 · 55382

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Daha önce İrfan Hoca'nın açtığı bir başlıkta, uzun uzun konuyla ilgili detayları falan konuşmuştuk. Bu mesajı oraya yazmıştım ama orada sayfalarca tartışma vardı, kolay bulunsun diye ayrı bir başlıkta da paylaşayım istedim.

Uygulama öncesi tartışmaları ve yorumları incelemek isteyenler http://www.skodaturkey.com/showthread.php?t=448 adresinden ulaşabilirler...

Bu mesaj ve sonrasında da montaj sonrası tecrübelerimizi ve görüşlerimizi paylaşırsak forumu takip edenler için daha faydalı olur sanırım...
----------------------------------------------------------

Evet sevgili arkadaşlarım, sensörümü taktım, köyden döndüm, artık laptopum ve internetim var, demekki uygulama fotolarını paylaşabilirim :)

Cihazla ilgili bölük pörçük bazı bilgiler verdim konu içerisinde ama kısaca toparlayayım öncelikle...

Cihazımız bumper guard marka elektromanyetik park sensörü. Çin'den dhgate.com sitesinden sipariş verdim geldi. Cihaz çok basit. Bir kontrol modülü, bir buzzer ve anten vazifesi gören alüminyum bir bant ile bağlantı kablolarından oluşuyor...

Cihazın özelliği tamponu delmeden monte ediliyor, ultrasonik sensörlerde olduğu gibi sensörlerin arıza yapması, yerinden çıkması, görüş açısı problemleri vb. sıkıntıları yok. Bilinen dezavantajları ise; algılama mesafesinin ultrasonik sensörlere göre biraz daha kısa olması (90cm.den yakın deniliyor, benim testlerimde 50cm.civarı), ve çok yoğun yağmur altında algılama problemi yaratması...
Fiyatları kargo dahil 40-50TL.civarında bir rakama maloluyor.

Cihazın montajı oldukça basit. Antene bağlı bir soket ve buzzera bağlı bir başka soket var. Bunların kontrol modülünde yuvaları mevcut, birbirinden farklı soketler olduğu için, yanlış montaj şansı yok.

Gelelim araç montajına:

Araca montaj için, hangi tampona bağlayacaksanız (ön/arka) o tamponu sökmeniz gerekiyor. Benim aracımda tamponun altında bir sürü plastik koruma vb. bağlı olduğu için, tamponu sökmeden içine ulaşma şansım yok, bu yüzden tamponu sökmem gerekiyordu. Sizin aracınızda eğer tamponu sökmeden, alttan içine erişme ve alüminyum anteni yapıştırma şansınız varsa sökme işlemine gerek kalmıyor.

Montajda en çok zaman alan kısım tampon sökme/takma işlemi. Sensörün montajı ise 15.dk.yı geçmiyor...

Resimlerle adım adım açıklamaya çalışayım kendi montajımı. Aracım Toyota Corolla 2003 E12 kasa. Dolayısıyla burada anlatacaklarım benim araç için geçerli. Farklı araçlarda işlemler farklı olacaktır muhakkak ama üç aşağı beş yukarı aynı işi yapacaksınız.

Evet, tamponu sökmeye başlıyoruz. Önce sağ ve sol yanlardaki bağlantı vida ve klipsleri sökülüyor:

Uploaded with ImageShack.us

Daha sonra bagaj eşiğindeki plastik kapağın klipslerini söküp çıkarıyorum ve tampon somunlarını söküyorum:

Sonra hooopp tamponu dışarı alıveriyoruz. Tamponun altına bir halı vb. sererseniz, çizilmeleri vb. önlersiniz.

Sonra tamponun iç kısmını sabunla suyla bir güzel yıkayıp pırıl pırıl yapıyoruz.. Bantın iyi yapışması için ne kadar toz toprak pislik varsa temizlemek lazım. Bantı yapıştırırken ipa da sıkacağız...

Geliyoruz anten bantını yapıştırma aşamasına... Öncelikle bantı sökmeden bir deneme yapıp tampon boyu ile anten boyunu ayarlamak lazım. Eğer bant çok uzun geliyorsa makasla kesebilirsiniz. (Kablosuz ucunu tabii ki) Bantın bir ucunda kablolu soket var. diğer ucu boş. Bantı sadece tamponun dış yüzeyine yapıştırmayıp, mümkün olduğunca yan yüzeylere, tekerleklere doğru da dönerek yapıştırın, yani eğer mümkünse tüm tamponu boydan boya dolaşın.

Yıkayıp kuruladığımız tamponu bir güzel ipa ile temizliyoruz ve iyice kurutuyoruz. Yapışma zemininde yağ pislik vb. olmaması lazım. Bantın yapıştırdıktan sonra yerden yaklaşık 50 cm. yüksekte olması gerekiyor, ayrıca bantı yapıştıracağınız noktanın tamponun en dış kısmı olması lazım. (Yani arkadaki cisime temas ettiğinizde ilk temas edecek nokta/yüzey) Böylece sensörün en doğru sonucu vermesini sağlayabileceğiz.

Yine yapıştırırken dikkat edeceğiniz bir husus, bantı düz bir şekilde yapıştırmak. Bir uçtan yapıştırmaya başladığınızda, eğer düzgün ayarlama yapmadıysanız, tamponun öbür ucuna geldiğinizde bantın eğri yapıştığını göreceksiniz. Gerçi sökerek düzeltme şansınız var ama, mümkünse tek seferde dümdüz yapıştırın.

Yine önemli bir nokta; bantı yapıştırırken, iyi yapışmasını sağlayın, altında hava kabarcıkları kalırsa elinizle bunları giderin. Aksi taktirde zamanla buradan girecek toz ve su bantın açılmasına sebebiyet verecektir.

Ben her ihtimale karşı bantı yapıştırdıktan sonra, üzerine şeffaf silikon ile bir tabaka sürdüm ve bantı koruma altına aldım. Siz de böyle yapabilirsiniz...

Şimdi tamponu kuruması için bir kenara bırakın, diğer işlerimize geçelim:

Şimdi bagajı açıp kontrol modülünü yerleştirecek uygun bir nokta bulmamız lazım. (Eğer ön tampona takıyorsanız bagajda değil şoför/yolcu kısmında bir yer tabiiki). Ayrıca bagajdan tampon boşluğuna açılan bir delik de bulmanız gerekli. Çünkü modülden antene giden kabloyu buradan çıkaracaksınız. Modülden çıkan kablonun antene kadar uzanması gerekli, bu yüzden antenin soketli ucuna mümkün olduğunca yakın bir nokta olması lazım. Yoksa kablonuzun boyu yetmeyebilir.

Ben bantın kablolu ucunu aracın sağ tarafına verdiğim için, modülü de bagajın sağ tarafında bir yere yerleştirmeyi uygun gördüm. Bunun için sağ stop lambasının altında bir boşluk buldum. Bu nokta iyi idi, çünkü gerek bagajdaki eşyalardan gerekse dış ortamdan korunaklı bir nokta idi. Modülden antene gidecek kabloyu da, arka çamurluk üzerinde, tamponun altında kalan ve gözükmeyen havalandırma kanalından dışarıya aldım.

Çamurluktaki havalandırma kanalından modülden gelen kabloyu dışarıya alıyoruz.

Bu da modülü yerleştirdiğim yer: Sağ arka stop lambasının altı. (Modülün üzerinde çift taraflı bant var, bununla yapıştıracağız. Ama şimdi yapıştırmayın, tüm iş bitince yapıştıracağız.)Modülde, bir de buzzerı takacağımız bir soket var. Yapıştırmadan önce bu soketi de takın.

Böylece şu anda, modülün anten kablosununun ucunu dışarıya vermiş, buzzer soketini takmış durumdasınız...

Şimdi de son olarak, modülün elektrik bağlantısını yapacağız. Bunun için geri vites lambanızı bulun ve buna giden kabloların +ve- uçlarını tespit edin. Bunun için bir ölçü aleti kullanabilirsiniz.

Bu kablolar üzerinde yaklaşık 1'er cm. kabloyu sıyırın, bunu yaparken geri vites lambanız yanar durumda olmasın, hatta kontağı kapatın ki pense ile sıyırırken kısa devre yaptırmayın.

Şimdi, kontrol modülü üzerinde iki tane kablo göreceksiniz. Biri düz kırmızı, diğeri siyah çizgili. Düz kırmızı olan +, siyah çizgili olan - uç. (Bendeki böyle idi, sizdeki farklı olabilir) Bu uçları da soyun ve geri vites lambası kabloları üzerindeki sıyırdığınız noktalardan + ve - uçları birbirine bağlayın. (İlk etap çok sıkı bağlamayın, kontrol edeceğiz.) Bunu yaptıktan sonra, aracınızı yarım kontak yapıp geri vitese alın, geri vites lambanız yanar durumda iken , biraz önce havalandırma kanalından dışarıya aldığımız antene bağlanacak soketin ucuna eliniz yaklaştırın. Eğer uçları doğru bağladıysanız buzzer ötecektir. Eğer ötmüyorsa bağlantılarınızı kontrol edin.

Doğru bir şekilde bağlantıları yaptıktan sonra, izole bant kullanarak elektrik kablolarını bir güzel bantlayın, hem sıkı olsun hem de açıkta tel parçası vb. kalmasın... Bunu yaptıktan sonra artık kontrol modülünüzün yapışkan bantını çıkarın ve daha önceden tespit ettiğiniz noktaya güzelce yapıştırın. Kablo fazlalıkları varsa bunları toplayıp bantlayın, oradan buradan gereksiz sarkan kablolar kalmasın...

Bu işlemleri yaparken tamponunuzdaki silikonlar vb. kurumuştur. Şimdi söktüğünüz gibi tamponu yerine takın.
(Takmadan önce anten bantın soketi ile modülden gelen soketi bağlamayı unutmayın!!! Soketi taktıktan sonra, bunun üzerini de izole bant veya silikonla güzelce kaplarsanız, zaman içerisinde  sudan ve çamurdan dolayı temassızlık vb. problemler yaşamazsınız)

Tamponu taktıktan sonra son bir kontrol yapın, muhtemelen birkaç vida arttırmış olabilirsiniz, onları da yerine takın:)

Son olarak da buzzerı monte edecek uygun bir yer bulun. Sesi güçlü bagajdan bile duyulabiliyor ama siz kendinize göre test edin, bagajda veya araç içinde uygun bulduğunuz noktaya çekin. Kablosu uzun olduğundan istediğiniz yere kolayca ulaşacaktır. Buzzerı da üzerindeki çift taraflı bantla monte ettikten sonra, kablolarını iyice gizleyin, sarkan fazlalıkları toplayıp sabitleyin...

Geçmiş olsun!! Hepsi bu kadar :) Yazması, montajından daha uzun sürdü :)

Tüm işlemler tamamlandıktan sonra, artık kontrol ve test zamanı:
Test etmek için araçla geri geri gitmeyin, olur ya bir problem varsa çarpabilirsiniz. Bunun yerine aracı yarım kontak yapıp geri vitese alın, test edeceğiniz cisimleri tampona yaklaştırın... Yanınızda bir kişi daha varsa çok iyi olur. Ben tek başımaydım, bu yüzden testi bu şekilde yaptım...

Test sırasında sensörün ne tür cisimlerde, kaç cm. uzaklıkta, hangi seviyede ötmeye başladığını iyice belirleyin, ezberleyin, gerekirse not alın...

Yine test sırasında sensör güvenilirliğini de test edin. Aynı cisimi aynı noktadan tampona yaklaştırın, bakın bakalım hep aynı mesafede ötüyor mu?

Şimdi bir kaç tane de video ekleyeyim, umarım faydası olur...

Modülden gelen, havalandırmadan dışarı aldığımız ve antene bağlayacağımız kabloyu test ediyoruz.
http://www.dailymotion.com/video/xsbme2_mvi-4907_auto

Montaj bittikten sonra farklı cisimlerle test edip hangi mesafede öttüğünü belirliyoruz... Yarım kontak açılı ve araç geri viteste...
http://www.dailymotion.com/video/xsbna9_mvi-4920_auto

Alttaki videoda, anten soketine bir kablo bağlayıp uzatma yaptım, ve bunu bulabildiğim ilk metal cisime (testere:) bağladım. Artık testere de sensör oldu:) Bu, şu anlama geliyor, bu ek kabloyu ön tampona kadar uzatabilir, yapı marketten alacağınız bir alüminyum bant ile ön tampona da bir switch/röle aracılığı ile bağlayabilir, aynı modülü hem arka hem de ön park sensörü olarak kullanabilirsiniz... Elektrik/elektronikten anlayan arkadaşlar hemen anlamıştır meseleyi zaten:) Böylece bir fiyatına iki park sensörünüz olacak...

http://www.dailymotion.com/video/xsbnaf_mvi-4921_auto

Hepsi bu kadar!
Umarım herşeyi eksiksiz unutmadan yazmışımdır. Eksik veya anlaşılmayan bir nokta varsa, yardımcı olurum, eksikleri gideririm.

Hepinize kolay gelsin, bol ötmeli günler dilerim:)

Çevrimdışı CC03

• detaiLove
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ellerinize sağlık hocam. Her ince ayrıntısına kadar anlatamışsınız :ok:

Hayırlı olsun :D

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
vay be çok hoşuma gitti bende bu ilkbaharda normal park sensörü takmıştım keşke böyle birşey olduğunu bilseydim.tahminime göre benim tampon falan sökmemede gerek yok.benim gibi tamponu çıtalı olanlar çıtanın altına yerleştirebilir galiba.bende ön taampona düşünüyüm bundan.
işte çıtalı tampon ve çıtanın altı

skodacılar daha şanslı bu konuda

atilla abi senin arabanın rengide güzelmiş.
elegance=ugurcnplt

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: CC03;380709
Ellerinize sağlık hocam. Her ince ayrıntısına kadar anlatamışsınız :ok:

Hayırlı olsun :D

Teşekkürler :ok:

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Uğur, evet tamponda çıta falan varsa tamponu sökmeden bu çıta altına montaj düşünülebilir. Gerçi çıtadaki tırnaklar, delikler vb. anteni kesintiye uğratır mı, bakmak lazım ama, olursa daha iyi olur tabi.

Bazı arabaların tampon içinde veya alt kısmında koruma falan olmuyor, aracın altına yatınca direk tamponun içini görebiliyorsun. Bu tip araçlarda da sökmeden montaj yapılabilir.

Bizim Japon öyle bir yapmış, her tarafını koruma vb. ile doldurmuş ki, sökmeden mümkün değil içine erişmek... Bir taraftan şikayet ediyorum ama, bizim kasa Corolla'larda  adamlar malzemeden falan hiç kaçmamışlar, her tarafında plastik korumalar, her panelin içinde ses yalıtım süngerleri falan... Yeni kasalarda çoğu yok bunların... 9 senedir biniyorum, bir derdim olmadı, tık demedi araç,

Rengini de beğenerek almıştım, bayinin elinde yoktu başka bir yerden getirttiler... Granit gri diye geçiyor. Koyu renk seviyorum, ama siyahın tozu çiziği dertli diye de yanaşmak istemedim, bu renk tam bana göre oldu :)

Çevrimdışı Ümit

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hayırlı uğurlu olsun Atilla abi, güzel bir çalışma gerçekleştirmişsiniz. :ok:
Diğer park sensörlerle karşılaştırıldığı zaman hem fiyatı uygun hemde deliksiz olması daha albenlik ediyor, sanırım bu cihaz her araca takılıyor ama takalabilen usta lazım :)

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ümit teşekkürler...

Evet her araca takılabilir, el arabasına bile :) Montajı çok kolay, ama yukarıda da bahsettiğim gibi esas olay tamponu söküp takma işi, gerisinde birşey yok...

Ustadan senin neyin eksik, hadi kap anahtarı yat tamponun altına, en kötü ihtimal birkaç vida arttırırsın :)

NOT: Benim bagajda yıllar öncesinden bir vidam var böyle, ne zaman nereden arttırdım bilmiyorum ama bir yerlerden artmış, demek ki fazla koymuşlar :)

Çevrimdışı B.fabia

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: bahtsız fabia;380747
ELİNİZE SAGLIK HOCAM. testere testi harikaydı.

Hehe, tam Türk işi değil mi ? :)

Ne yapayım, metal bir levha bulmam lazımdı denemek için, bahçeye şöyle bir baktım gözüme ilk o çarptı :)

Çevrimdışı CC03

• detaiLove
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: atilla;380745

NOT: Benim bagajda yıllar öncesinden bir vidam var böyle, ne zaman nereden arttırdım bilmiyorum ama bir yerlerden artmış, demek ki fazla koymuşlar :)

Öyle bir vida benim arabamda da vardı. Bir türlü bulamadım nereye ait olduğunu. Bagaj paspasını tutturmak için üç yuva gördüm, oraya soktum en sonunda :D

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: CC03;380758
Öyle bir vida benim arabamda da vardı. Bir türlü bulamadım nereye ait olduğunu. Bagaj paspasını tutturmak için üç yuva gördüm, oraya soktum en sonunda :D

Stepne o vida stepne :++::++:

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Üreticinin kendisi bu kadar kullanma talimatı hazırlamamıştır :D valla ellerine sağlık :ok:

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bende 2 dobloya taktım biraz önce.Ancak Cok yakinlasinca ötuyor.Yaklasik 4 parmak kalınca kesintisiz ötuyor.risk yani..:) Benim cihaz ekranlilardan.
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Benim sensor sapitti.Surekli biplliyor.Ekran da ilk anda gösterip sonra gidiyor. Moralim bozuldu yav :(
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı Hacı Köksal

• Bosch + Karcher
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
gördüğü açı da bi sıkıntı olmasın dicem ama ekran gitmiş :(