škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yardım!! Arabamı değiştireceğim (mi) ?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Sevgili arkadaşlar,
2003 Model Toyota Corolla Terra sahibiyim. 100.000 olmak üzere. Aracı sıfır aldım,  benden başka kimseyi bindirmedim (Servis vs. hariç). Ufak tefek otopark veya sokak arası küçük kazalar dışında, kazası vs.yok aracın. Ufak tefek kazalarda da gidip yetkili serviste, her bir şeyini değiştiriyorum, özellikle kaportada boya-tamir olayını sevmem. Örneğin çamurluğa ufak bir darbe aldıysa, tamir-boya gerektirecekse gidip onu komple değiştiririm... Böyle değiştirdiğim birkaç parçası var, onun dışında, öyle lokal boyalı, tamir görmüş vb. yeri yok...

Araçta teknik hiçbir sorun yok. (Motor meslek lisesi ve makina müh. olduğum için iyi anlar ve iyi bakarım arabaya). Bakımlarını düzenli yapar, ne gerekiyorsa hemen değiştiririm...

Bugüne kadar arabayla ilgili yaşadığım ve beni en çok sıkıntıya sokan olay, uzun yolda giderken aniden kornasının bozulması olmuştu:)

Arabaya çok emek harcadım, bakımına çok özen gösterdim. Bu yüzden benim 3.çocuğum gibi oldu:)

Şimdi ne dediğinizi duyar gibiyim : "Eee kardeşim o zaman niye kaşınıyorsun, niye değiştireyim diyorsun?" Aslında ben de aynı şeyi söylüyorum kendime

Şöyle ki: Biraz daha güncel bir modele geçsem mi diye düşünüyorum, sebebi bu!

Değiştirmeye karar verirsem, bütçe limiti yok ama, yine C sınıfı bir araç düşüneceğim. D, E segmenti düşünmüyorum. Sonra biri çizerse içim cızlar, adam vurabilirim bu yüzden:) Dedim ya arabam bizim 3. çocuk:)

Yeni araçtan çok özel beklentilerim yok. Mümkün olduğunca kronik problemi olmayan, ikide bir yolda bırakmayacak birşey olması temel beklentim. Benzin/dizel olabilir, sıfır/ikinci el olabilir, gri/pembe olabilir:)

Çok fazla elektronik oyuncağı olması önemli değil. Hatta az olması tercihim.

Performans benim için biraz önemli sanki, çok zayıf motorlu bir araba kullanamam sanırım. 4 kişilik bir ailem var, azıcık bagaj vs. olsa iyi olur. Arabayı iş için de kullanıyorum genelde, bu yüzden azıcık ta makam arabası havası olsun:) Yolda giderken ayakkabılarımı da boyasa fena olmaz:)

Özet olarak arkadaşlar; ben ne yapayım? Lütfen beni arabamı değiştirmeye veya değiştirmemeye ikna edin :)
Değiştir derseniz, önereceğiniz modelleri, kısaca sebepleriyle birlikte yazarsanız çok sevinirim.

Çevrimdışı sleep_r

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Atilla Bey, teşbihte hata olmaz derler; araba çocuğunuz gibi değilde sevgiliniz gibidir biraz. Ayrılmak zor gelir ancak başka birisi çıkınca dünya daha farklıymış dedirtir :) ben arabalarımın hepsini çok sevmiştim ama yenisi gelince eskilerini unuttum. Filozofik benzetmelerim haricinde; neticede kul yapısı olan şeyler. Mekanik-fiziksel olarak belli bir yaşı geçen tüm alet-edevat-makine yıpranıyor. Tercih etceğiniz herhangi yeni model bir otomobil sizi konfor performans vs olarak tatmin edecektir.

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
O konuda haklısın kesinlikle...
Benim sevgim özellikle Toyota için değil, tarihi eser her yeri dökülen bir arabam olsa da aynı şekilde severim. Dolayısıyla ayrılamamak gibi bir dert değil benimkisi, daha çok şöyle bir şey: Bu arabanın her vidasını tanıyorum, yolda nasıl gider, frene basınca nasıl durur, hangi durumda ne tepki verir vb.vb.

Değiştirim, o problem yaratmaz, ama yeni bir şey aldığımda, "Keşke değiştirmeseymişim, fıstık gibi arabaymış aslında toyo" demek istemiyorum.

Bu arada, Corollanın güncel kasalarında çok abuk subuk problemler olması nedeniyle, güncel kasa ile yenilemeyi pek düşünmeyeceğim sanırım... Bu kasalar çıkınca bizimkiler kıymete bindi...

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı Hacı Köksal

• Bosch + Karcher
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
aklına gelmişse artık değiştirmekte fayda var bence atilla abi. sedan alırsın sanırım malum aile aracı. c segmentinde hoşuma giden sedan honda civic ve ford focus var. lpg li kullanır mısın bilmem ama honda motorları lpg de uzun km lerde subap mı bozuyormuş bi arıza veriyormuş diye duymuştum.

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;374595
Etraflıca düşünüp bolca araba test etmek lazım :)

Hah işte İrfan Hocam, forumdaki arkadaşlara fikir danışmam da bu yüzden. Etraflıca düşüneyim diye...

Genellikle test sürüşlerinde aracı ancak %10 falan tanıyabiliyorsunuz. Uzun vadede karşınıza ne çıkacağını, kronik problemler olup olmayacağını vb. kullanan kişilerden dinlemek lazım. O da ancak bol bol forum dolaşmakla ve arkadaşlara sormakla oluyor...

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Hacı Köksal;374597
aklına gelmişse artık değiştirmekte fayda var bence atilla abi. sedan alırsın sanırım malum aile aracı. c segmentinde hoşuma giden sedan honda civic ve ford focus var. lpg li kullanır mısın bilmem ama honda motorları lpg de uzun km lerde subap mı bozuyormuş bi arıza veriyormuş diye duymuştum.

Köksalcım evet C Sedan olacak. Civic'te focus'ta hiç fena değil. Hatta civic lansmanı yapıldığında gidip bakmıştım araca, bir kaç ufak kusur dışında kesinlikle alınabilirliği yüksek bir araç. O anda alıyordum ama başka bir sebepten satıcıya kızdım almadan çıktım:) Bir kaç teknik soru sordum, bilmiyordu, kafadan attı, kibarca düzelteyim dedim, ukalalık yaptı, ben de eyvallah dedim..

LPG hiç bir aracıma takmadım, takmayı da düşünmem özel durumlar dışında.

Çevrimdışı hititman

• para koleksiyoneri
  • Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Abi yeni megane sport tourer de baya güzel araç 1.6 dizel motor 130bg 320nm bir sürü yeni özelliklerle beraber.

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
mazda3 veya lancer kullanan var mı forumda?

İkinci eli ölüdür biliyorum, ama beni ilgilendirmiyor, alıp en az 5 yıl, toyota gibi memnun olursam daha uzun bineceğim...

Edit:
Yalnız, Octavianın tipi acayip hoşuma gidiyor, 5-10 yıl sorunsuz binilir mi octiye?
« Son Düzenleme: 30 Haziran 2012, 15:32:20 Gönderen: atilla »

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: atilla;374619
mazda3 veya lancer kullanan var mı forumda?

İkinci eli ölüdür biliyorum, ama beni ilgilendirmiyor, alıp en az 5 yıl, toyota gibi memnun olursam daha uzun bineceğim...

Edit:
Yalnız, Octavianın tipi acayip hoşuma gidiyor, 5-10 yıl sorunsuz binilir mi octiye?

Octavia her zaman güven vermiştir..Skodanin en fazla önem verdigi model bana göre..Sorunsuzca binilir..
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
E120 kasa kullanıyorsunuz sanırım, kullanışlık olarak en başarılı Corolla kasalarından biridir. Belli bir sınıfta kalacaksanız eğer ve haklı olarak motor/mekanik sorunu pek yaşamak istemiyorsanız uzakdoğulu markalara önceliği verin derim. Yazmanızdan aslında bir memnuniyet sezdim, haklısınızda Toyota, Honda v.s markalar motor ve mekanik olarak çok can sıkmazlar çünkü. Valla madem sıfır aldınız, siz herşeyini biliyorsunuz, sorun yaşatmıyorsa daha gidin derim, 100 bin düşünüldüğünde km sayılmaz aslında. Ama arzu ediyorsanız yeni bir arabaya elbette tabi. Lakin bu zamanda belli bir sınıf aralığında sıfır araba almak gerçekten çile, fiyatı uysa araba uymuyor araba uysa fiyat uymuyor, optimum noktayı yakalamak çok güç oluyor. Fiyatlar uçtu gitti çünkü :(
İstediğiniz sınıfa hitap eden belli markaların modellerini tek tek gezin, dolaşın, inceleyin derim. Motorda ve mekanikte sıfıra yakın sorun olsun, sadece yağını, suyunu, tuzunu koyup gideyim istiyorsam ben Honda bakarım ama sanırım.(mevcut sınıflar içinde) Skoda'da size hitap edecek model Octavia, kendini ispatlamış bir arabadır, onada bir bakabilirsiniz.

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Evet memnuniyet var kullandığım kasadan. Zaten problem orada çıkıyor. En ufak bir memnuniyetsizlik olsa, anında değiştireceğim:)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: atilla;374645
Evet memnuniyet var kullandığım kasadan. Zaten problem orada çıkıyor. En ufak bir memnuniyetsizlik olsa, anında değiştireceğim:)

Hah işte, bende hiç yerinden kımıldama demek istiyorum :) sorun yok, memnunsun, her yerini biliyorsun, ilk sahibisin :) daha ne olsun, sür git daha keyifle derim :) ha yok sınıf yükseltecem bilmem kaç binlik TL'lik araba deseydin elbette bunu demezdim :) en iyi araba sorunsuz, bildiğin bindiğin arabadır :ok:

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;374646
Hah işte, bende hiç yerinden kımıldama demek istiyorum :) sorun yok, memnunsun, her yerini biliyorsun, ilk sahibisin :) daha ne olsun, sür git daha keyifle derim :) ha yok sınıf yükseltecem bilmem kaç binlik TL'lik araba deseydin elbette bunu demezdim :) en iyi araba sorunsuz, bildiğin bindiğin arabadır :ok:

Düşüncelerime tercüman oldun valla:) Bir ara D sınıfı birşey alayım dedim, avensislere, mondeolara falan baktım. Ama kocaman arabalar, uzun yolda güzel de, İstanbul'da zor. E sınıfına bakayım dedim, gereksiz pahalı, o arabayı bir yere park edip gidemezsin, çizseler dokunsalar için gider... Ne bileyim işte benimki biraz da değişiklik olsun gibi bir psikoloji herhalde, rahat batıyor:)

Çevrimdışı ugurcnplt

• eskici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
abi arabadan sıkıldıysan bence biraz değişiklik yap daha kmsinde hiç birşey yokmuş arabanın.bundan yaklaşık bir ay önce bende senin gibi düşünüyordum bizimde 5 yıl doldu octavia ama değiştirince üştüne 5-6 binlira ekleyerek araba bulamadım(araba cokta liftback bagajın verdiği rahat
elegance=ugurcnplt