škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Tempra,skoda fabia karşılaştırması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ssayin72

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
İş yerinden bir abim Tempranın,beni Fabia 101 bden daha lüks ve daha iyi olduğunu iddia ediyor..Karşilaştırmaları nedir ? Merak ettim. Bana göre karşılaştırma bile yapılamayacak farklar var ama sizin yorumlarınızıda alayım dedim. Halada tempra iyi diye iddia ediyor.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2009, 17:28:25 Gönderen: ssayin72 »
2004 Fabia 1.4 16V 101 Bg

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63
bencede karşılaştırılamaz bile ama illa karşılaştırıyorsa ve dedigin gibi nasıl karşılaştırabildigini merak ediyorsan önce ona sor hangi kriterlerde karşılaştırıpta temprayı üstün bulmuş?ondan sonra bizlere sor bu böyle üstünmüş dogru mudur diye.?bence her açıdan ama her açıdan fabia daha iyidir mukayese edenin araba bilgisinden şüphe duyarım
2006 GOLF PLUS

www.hobi.forummum.com

Çevrimdışı ssayin72

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: mesdi;30198
bencede karşılaştırılamaz bile ama illa karşılaştırıyorsa ve dedigin gibi nasıl karşılaştırabildigini merak ediyorsan önce ona sor hangi kriterlerde karşılaştırıpta temprayı üstün bulmuş?ondan sonra bizlere sor bu böyle üstünmüş dogru mudur diye.?bence her açıdan ama her açıdan fabia daha iyidir mukayese edenin araba bilgisinden şüphe duyarım

Hangi konularda mukayese ediyor; donanım ve teknik özellikleri önemli değilmiş, arabanın kg olarak ağırlığı,uzun yol sürüşü,yetkili servisinin gösterdiği yakınlık  tabi skoda servisini görmüşmü bilmiyorum. Arabaya 650 kg.yük attığını söylüyor(ben buna inanmadım tabi) ve uzun yolda vites 3 den aşağı düşmüyormuş.Sınıf olarak fabiadan üst sınıfmış. Aslında kendide konuştuğu şeylerin mantıksız olduğunun farkında sonradan düşündüğümde boşuna bir tartışma olduğunun farkına vardım. Forum yöneticisinden bu konuyu silmesini rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler. Konu kirliliği yüzünden kusuruma bakmayın.
« Son Düzenleme: 17 Ağustos 2009, 18:26:40 Gönderen: ssayin72 »
2004 Fabia 1.4 16V 101 Bg

octaviaman

• Ziyaretçi
Ben de söz konusu iki aracı karşılaştırmanın yanlış olduğu kanaatindeyim.Fakat şu söylenebilir.Tempra zamanının güzel bir arabasıydı.Şu an içinse, birçok sorunla ve sanayilerle uğraşmak isteyenler için ideal olabilir.

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sınıf farkı var birkere :)

Biri eski model, diğeri yeni model...

Gereksiz bir polemik olur kanımca :)
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: octaviaman;30204
Ben de söz konusu iki aracı karşılaştırmanın yanlış olduğu kanaatindeyim.Fakat şu söylenebilir.Tempra zamanının güzel bir arabasıydı.Şu an içinse, birçok sorunla ve sanayilerle uğraşmak isteyenler için ideal olabilir.
:ok::+1:bittecrübe sabittir.tempra sxak 92 model tempram vardı süspansiyonu güzeldi hakkını yememeklazım amma velakin sanayide bir tamirciyle akraba olduk tempra yüzünden octi alaldan bu yana bana çok kızıyor neden uğramıyorsun tamam tamire gelme ama hiç olmazsa çay içmeye gel diyor.Bende yağ değişiminde gelirim dedim.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı 06navy

• Black Eagle
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tipo ile karşılaştırmaya kalksa bir yere kadar diycem ama Tempra benim en ayar olduğum araçlar sıralamasında başlarda yer alıyor zaten.

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: ssayin72;30197
İş yerinden bir abim Tempranın,beni Fabia 101 bden daha lüks ve daha iyi olduğunu iddia ediyor..Karşilaştırmaları nedir ? Merak ettim. Bana göre karşılaştırma bile yapılamayacak farklar var ama sizin yorumlarınızıda alayım dedim. Halada tempra iyi diye iddia ediyor.

İş yerinizdeki abinizle bütün ilişkilerinizi BAŞTAN gözden geçirmenizi tavsiye ederim :kiki:

Ruh hastası olabilir :hanz::hanz:

Şaka bir yana, Tempra gerçekten uzun yol aracı. Hatta bu konuda fabiadan bile daha iyi olabilir. Ancak, yıllardır üretilmeyen bir araç sonuçta. Fabia nın iç dizaynı en başta daha yeni. 650 kg yükü tempra 2.0 çekebilir belki ama 1.0 ın çekebileceğini pek tahmin etmiyorum. Römork olarak bağlanırsa çeker ama. Şahinle çekiyorduk da :hanz:

octaviaman

• Ziyaretçi
Hocam temprayı alırsın.Çekersin boyacıya ,yanlarına araba boyunda Tempra sxak yazdın mı tadından yenmez,başka sorun kalmaz zaten:hanz:

Çevrimdışı seyyah

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Abimde SX-A var ama kendisi oto elektrikçi. 93 model. Zamanına göre düşünürsek çok güzel bir araç. Torosa yada kuşlara binmektense mantıklı.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Zamanın iyi arabasıydı Tempra, ama kaporta çöp, 3 yılda korozyon yapmıştı, Fabia'da 10 yıl garanti var.

Tempra'yı niye crash teste sokmazlar acaba?

Çevrimdışı ero__

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: lrfan;30259
Zamanın iyi arabasıydı Tempra, ama kaporta çöp, 3 yılda korozyon yapmıştı, Fabia'da 10 yıl garanti var.

Tempra'yı niye crash teste sokmazlar acaba?

Manken katliamına göz yumuyorsun yani? Toplu ölüm olur yauv :kiki::hanz:

Çevrimdışı turker

• TDI
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.ilkerturker.com
Alıntı yapılan: ssayin72;30199
Hangi konularda mukayese ediyor; donanım ve teknik özellikleri önemli değilmiş, arabanın kg olarak ağırlığı,uzun yol sürüşü,yetkili servisinin gösterdiği yakınlık  tabi skoda servisini görmüşmü bilmiyorum. Arabaya 650 kg.yük attığını söylüyor(ben buna inanmadım tabi) ve uzun yolda vites 3 den aşağı düşmüyormuş.Sınıf olarak fabiadan üst sınıfmış. Aslında kendide konuştuğu şeylerin mantıksız olduğunun farkında sonradan düşündüğümde boşuna bir tartışma olduğunun farkına vardım. Forum yöneticisinden bu konuyu silmesini rica ediyorum.Şimdiden teşekkürler. Konu kirliliği yüzünden kusuruma bakmayın.

Tempraya 1 sene 30 bin km, Fabia 1.2'ye 2 sene 68 bin km bindim.

Temprayı değil 101 HP ile, 1.2 64 HP ile bile karşılaştıramazsınız. Aynı yolda ikisini de kullandım, örneğin Gerede-Ankara otoyolunda Tempra ile 3'e bile düşersiniz, Fabia 1.2 ile 5'ten aşağı düşmezsiniz eğer acemi değilseniz. Bir gün Taunus'u olan bi arkadaşla Ankara'ya gitmiştik, "abi sen hep 5'te mi gidiyon" diye hayret etmişti.

Ayrıca Samsun yolunda özellikle Çakallı rampasını, Kızılcahamam-Gerede arasında eski yoldaki azap deresi rampalarını (10 km) full 5 ile çıkabiliyor 1.2 HTP. Yani motor konusunda Tempra ile Fabia 101 HP'nin işi olmaz.

Ayrıca Tempra il virajlara hız kesmeden girerseniz ciddi ciddi çapraz salınımlara başlıyor, yol tutuş berbat. Fabia + Cordoba şu ana kadarki en iyi yol tutan arabalarım idi.

Ayrıca Tempra=Sanayi... 30 bin km kullandım ama 2 defa devri daim pompası değiştim. Hararetten üst kapak çatlattım. Şusu busu derken arabanın fiyatının yarısı kadar masraf yaptım 1 senede.

Tek avantajı arka koltuklarda 3 kişiyi rahat ettirebilmesi. Bagajı ise sedan Fabia'dan büyük değildir herhalde.

Çevrimdışı SEAHAWK

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Yorumlarınız için teşekkürler.:ok:

Biz de birkaç yıl Tempra SX-A kullandık. Bagaj hacmi olacak Fabia Sedan da dahil olmak üzere pek çok araçtan üstün. 500 litrelik, geniş ağızlı, verimli bir bagajı var.

Ayrıca bu aracın hayret verici donanımı bugün bile çok fazla araçta yok. O yüzden sınıfını bugün bile bilemediğim bir araçtır. (D değil tabii ki, ama insan şüphe etmeden de geçemiyor:kiki:)

Performans için bir şey diyemeyeceğim; çok eski yıllardı, araç kullanmayı bilmiyordum.:hanz:

Yalnız elektroniğinden hiç memnun değildik. Bir keresinde aracın tüm elektrik donanımının göçtüğü bir arıza yaşamıştık. (korna ve gösterge tablosu dahil çalışmıyordu; motor stop etse o dağın başında bir daha çalışmayacaktı üstelik)

Ayrıca süspansiyonu çok hassastır. Özellikle ön takımlar yurdumuz koşullarında çok kolay boşluk, ses vb. yapar. Dikkatli kullanmak gerekir.

======================================

Bir de hayret verici bir bilgi ekleyeyim;

Bu araçta bugün bile çok az aracın ulaştığı 0.28'lik hava direnç katsayısı mevcuttur. 20 yıllık bir tasarım için inanılmaz ötesi bir başarıdır.:ok:
SEAT CORDOBA 1.4 TDI 80HP
[SIGPIC][/SIGPIC]

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Tempra zamanında gerçekten süper görkemli genç arabasıydı,gerçi bu taraflarda nedenini anlayamadığım bu araca p...nk arabası diyorlar söz sct den dışarı.Ama söylendiği gibi tempra=sanayi demek aynen katılıyorum.Viraj hakimiyeti hak getire,korkutelinde antalya'ya giderken yolda resmen kaydı ve çok riskli bir tehlikeye teğet geçtik.Ama Fabia ile kıyaslamak da abesle iştigaldir.bu gün donanım açısından kendi sınıfındaki bir çok araçlara göre donanımlıdır.Ama kaporta diye bişi yoktUR.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ