škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Araç Muayenesi ve Ek-1 Belgesi hakkında

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bir ay içerisinde aracımı muayeneye götüreceğim, fakat bazı soru işaretleri var. Konuya hakim olan arkadaşlar bir el atarsa çok sevinirim ...

Durum şu:
Ruhsatımda muayene için onay kısmı bitti, dolayısıyla yenilenecek. Eskiden şoförler odasından Ek-1 Belgesi alınıp TUV'e gidiliyordu, muayeneden sonra bu belgeyle Trafik Tescile gidilip ruhsat değişiyordu. Fakat son dedikodulara göre Ek-1 belgesi kalkmış !

TUV'un web sitesine baktım, sık sorulan sorular bölümünde Ek-1 belgesi lazım deniyor, (http://www.tuvturk.com.tr/sikca-sorulan-sorular.aspx)
Ama duyurular bölümündeki EGM Genelgesinde gerek yoktur diyor. (http://www.tuvturk.com.tr/userfiles/document/tespit_muayeneleri.pdf)
Hangisine inanayım?

Diyeceksiniz ki, TUVTURK'e sorsana o zaman. Tabiiki sordum, hala cevap gelecek, bekliyoruz :)

Ruhsat falan da değişeceği için, yıllar önce kullandığım krediden kaynaklanan banka rehinini de kaldırayım diyorum.

Hadi biraz daha karıştırayım, plakalarım bayağı eskidi, çizikler vb. var. Onları da değiştireyim istiyorum..

Yani; muayene işlemi, rehin kaldırma ve yeni plaka. Bu üç işlemi, memleketim bürokrasisinde sinir sistemimi yıpratmadan en kısa şekilde halletmem için hangi sırayla nereye gideyim, nasıl bir yol izleyeyim?

Bilgisini paylaşanlara şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: 08 Haziran 2012, 09:01:38 Gönderen: atilla »

Çevrimdışı agasarca

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
En doğru bilgi Trafik Şubeden alınabilir. Ek.1 belgesi araç bilgilerinde tereddüt olursa gerekir diye biliyorum. Renk değişimi, vb. gibi.  Bence önce Trafiğe uğrayın.

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Ruhsattaki muayene alanı dolu ise Ek-1 belgesi gerekmiyor arkadaşlar. TUVTURK'ten gelen bilgi şu şekilde :

"Bizimle paylaştığınız e-mail için teşekkür ederiz.

Aracınızın muayene onay sayfası dolu ise istasyonumuza gittiğinizde sistemden online olarak tespit raporu oluşturularak muayeneniz yapılacaktır. Genelge detayları için http://www.tuvturk.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımızla,
TÜVTURK A.Ş."

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ben en son bu geçtiğimiz aralıkta girdim muayeneye, benimde son bölüm doldu bundan sonrakine yeniden ruhsat yenilemem gerekiyor, oradaki görevliye sordum o da bana abi ek1 al gel sadece, muayeneyi yapıp üzerine onay vuracağız sonra onunla tescile gidip yeni ruhsatı çıkartacaksın demişti. Fakat bu angarya kalktıysa süper bir durum olmuş, bence de dolan insana oradan bir kart versinler egzoz pulu gibi onu taşısın artık, ne yeniden ruhsat çıkartıyorsun ki. Eskiden ne güzeldi sayfa sayfaydı ruhsatlar 10'larca yıl kullanırdın :D

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;366749
Ben en son bu geçtiğimiz aralıkta girdim muayeneye, benimde son bölüm doldu bundan sonrakine yeniden ruhsat yenilemem gerekiyor, oradaki görevliye sordum o da bana abi ek1 al gel sadece, muayeneyi yapıp üzerine onay vuracağız sonra onunla tescile gidip yeni ruhsatı çıkartacaksın demişti. Fakat bu angarya kalktıysa süper bir durum olmuş, bence de dolan insana oradan bir kart versinler egzoz pulu gibi onu taşısın artık, ne yeniden ruhsat çıkartıyorsun ki. Eskiden ne güzeldi sayfa sayfaydı ruhsatlar 10'larca yıl kullanırdın :D

Evet eskiden öyleydi. 12 Mart 2012 tarihinde yayınlanmış genelge. Yani bu tarihten sonra ek-1 kullanılmıyor olması lazım. Tabi farklı şehirlerde uygulamaya geçiş tarihleri farklı olmuştur mutlaka..

Birkaç ayla kaçırmışsın ek1'siz muayeneyi :)
(Gerçi ek1 siz olunca üzerine kuş da konduracaklarmı, bakalım göreceğiz)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: atilla;366754
Evet eskiden öyleydi. 12 Mart 2012 tarihinde yayınlanmış genelge. Yani bu tarihten sonra ek-1 kullanılmıyor olması lazım. Tabi farklı şehirlerde uygulamaya geçiş tarihleri farklı olmuştur mutlaka..

Birkaç ayla kaçırmışsın ek1'siz muayeneyi :)
(Gerçi ek1 siz olunca üzerine kuş da konduracaklarmı, bakalım göreceğiz)

İşte bundan 5 ay öncesine kadar böyle diyorlardı, umarım değişmiştir, valla şimdiden gözümde büyüyor yoksa :D

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bugun muayene işini hallettim.
Okullar kapaninca çocukları alıp köye gelmiştim. Tekirdağ 'daki amcami ziyarete gittim bugün. Kendisi emekli polis. Aklıma geldi ona sordum Trafik subede tanıdık varmı diye. Bilgi alacağım, muayene yaklaşıyor dedim. Ek1 lazım, ruhsat değişecek, plakaları değiştirmek istiyorum vb. vb. dedim.

Arastiracagina yap bitsin dedi. Dedimki randevu, kalabalık, sıra mıra?? Hadi yürü dedi atladık arabaya 5dk. sonra Emniyet Müdürlüğündeyiz. Hemen sorduk Ek1 olayını, kalkmış. Muayeneden sonra TUV yazı verecekmis, o yazıyla emniyete gidilip ruhsat değişiyormus. Neyse, dedim bir ara vakti gelince hallederim. Amcam hazır gelmişken hadi hemen gidip halledelim, Istanbul 'da uğraşma dedi. 5dk. sonra TUV deydik, ne randevu var ne bir sey:)

Orada görevliler çok iyi karşıladı, randevu yok dedim hemen hallettiler. (Bir İstanbul'lu olarak çok şaşırdım ilgiye, alışkın değiliz :)
1,5 saat sonra işimiz bitti, çıktık.

Hazırlıksız gitmiştim ama arabam sıfır kusur geçti muayeneden. :)

Yarın sabah ruhsat değişikligini yapıp, yeni plakaları bastiracagim. Ruhsat işi 10dk., plaka işi de 0.5 saat sürermis...

Biraz şoktayim, bu iş gözümde büyüyordu İstanbul için. Ama Tekirdağ'da muayenesi, ruhsatı plakası hepsi toplasan 3 saatte rahat bitiyor.

Kıssadan hisseler :
# Eğer mümkün ise bu tür işler için küçük şehirleri tercih edin. Emniyette 4 banko, 6 görevli polis vardı, sırada sadece 2 kişi :) TUV de de 6-7 kişi vardı sırada. :)

Trafik& muayene işlemleri için bulunduğunuz şehirde yaptırma zorunluluğu yok. Baska bir şehirde de yaptırabilirsiniz. Örneğin benim gibi tatildeyken bile:)

#Ruhsatinda muayene alanı bitenler ek 1 belgesi almıyor artık, değişmiş. Direk gidip muayene yaptırıyorsunuz, TUV yazınızi falan hemen veriyor, bu yazıyı Trafik Şubeye götürüp ruhsatinizi yeniliyorsunuz.

# Bizi tersleyen, yardımcı olmayan görevlileri buralarda yerden yere vuruyoruz haklı olarak. Ama tersi de olabiliyormus. E o zaman onlara da teşekkür etmek lazım. Tekirdağ Trafik Şube memurları ve TUV çalışanları hem güleryüzlü, hem nazik, hem de çok yardımcı oldular. Hepsine çoook teşekkürler.

Çevrimdışı Mesdi

• ST Aile Ferdi
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.seatclubturkey.com/plaka/plaka_olustur.php?text=34+UDD+63

Çevrimdışı YEKE

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: atilla;368915
Okullar kapaninca çocukları alıp köye gelmiştim. Tekirdağ 'daki amcami ziyarete gittim bugün. Kendisi emekli polis. Aklıma geldi ona sordum Trafik subede tanıdık varmı diye. Bilgi alacağım, muayene yaklaşıyor dedim. Ek1 lazım, ruhsat değişecek, plakaları değiştirmek istiyorum vb. vb. dedim.

Arastiracagina yap bitsin dedi. Dedimki randevu, kalabalık, sıra mıra?? Hadi yürü dedi atladık arabaya 5dk. sonra Emniyet Müdürlüğündeyiz. Hemen sorduk Ek1 olayını, kalkmış. Muayeneden sonra TUV yazı verecekmis, o yazıyla emniyete gidilip ruhsat değişiyormus. Neyse, dedim bir ara vakti gelince hallederim. Amcam hazır gelmişken hadi hemen gidip halledelim, Istanbul 'da uğraşma dedi. 5dk. sonra TUV deydik, ne randevu var ne bir sey:)

Orada görevliler çok iyi karşıladı, randevu yok dedim hemen hallettiler. (Bir İstanbul'lu olarak çok şaşırdım ilgiye, alışkın değiliz :)

Yarın sabah ruhsat değişikligini yapıp, yeni plakaları bastiracagim. Ruhsat işi 10dk., plaka işi de 0.5 saat sürermis...

Biraz şoktayim, bu iş gözümde büyüyordu İstanbul için. Ama Tekirdağ'da muayenesi, ruhsatı plakası hepsi toplasan 3 saatte rahat bitiyor.

Kıssadan hisseler :
# Eğer mümkün ise bu tür işler için küçük şehirleri tercih edin. Emniyette 4 banko, 6 görevli polis vardı, sırada sadece 2 kişi :) TUV de de 6-7 kişi vardı sırada. :)

Trafik& muayene işlemleri için bulunduğunuz şehirde yaptırma zorunluluğu yok. Baska bir şehirde de yaptırabilirsiniz. Örneğin benim gibi tatildeyken bile:)

#Ruhsatinda muayene alanı bitenler ek 1 belgesi almıyor artık, değişmiş. Direk gidip muayene yaptırıyorsunuz, TUV yazınızi falan hemen veriyor, bu yazıyı Trafik Şubeye götürüp ruhsatinizi yeniliyorsunuz.

# Bizi tersleyen, yardımcı olmayan görevlileri buralarda yerden yere vuruyoruz haklı olarak. Ama tersi de olabiliyormus. E o zaman onlara da teşekkür etmek lazım. Tekirdağ Trafik Şube memurları ve TUV çalışanları hem güleryüzlü, hem nazik, hem de çok yardımcı oldular. Hepsine çoook teşekkürler.

verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. ve belirttiğiniz gibi muayeneyi istediğiniz herhangi bir yerde yapmak mümkün.

ben ek olarak ankaradaki arkadaşlar için yada ankaraya yolu düşenler için bilgi vereyim. normalde muayene için internetten randevu alınması gerekiyor bununla uğraşmak istemeyen arkadaşlar için tuv'un akyurt taki şubesinden randevu alınmadan iş hallediliyor; bu birtek bu şubede geçerli. havaalanı yolu çankırı sapağından yaklaşık 6-7 km sonra akyurta varmadan sol kanatta. öğleden sonra 1 gibi giderseniz. biraz daha az beklersiniz.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: atilla;368915

Kıssadan hisseler :

Evet küçük yerlerde hemen hemen her işlem hem kolay hemde çok hızlı oluyor, muayene işide bayağı rahat oluyor, üstelik daha az kasıyorlar işleri :) Çok sevindim, hadi hayırlı olsun bakalım :):ok: Araba değişmezse benimde doldu muayene yeri, bir dahakine direk gidip girerim artık, ek1'siz daha kolay işlem :) Üstelik ek1'i elle doldurmayı kabul etmiyorladı bazen, illa matbuu şekilde olacak diyorlardı :) illa kasacaklar angarya çıkartacaklar ya :) sanırım artık her trafik şubesinden de alabiliyoruz, daha evvelinden kayıtlı olduğumuz yer mecburiyeti vardı, onuda değiştirdiler :)

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Dün sabah diğer işleri de hallettim. TUV den verilen yazıyı Emniyete götürdüm. Bir dilekçe ve kimlik fotokopisi istediler. Plaka değişikliği de istediğimi söyledim, onu da dilekceye eklettiler. Dolan ruhsat sayfami ve eski plakaları aldılar. Yeni ruhsat sayfami ve plaka değişim formunu verdiler. işim 5dk. sürdü :)

Sonra verilen formla Şoförler odasına gittim. Çift plaka için ücret 27TL. ödedim. Yarım saat sonra gel dediler.

Çıktım bir yerde oturup 2-3 cay ictik, onada 2.5TL. odedik:)

Yarım saat sonra gittim, plakalar da hazır, onlari alip arabaya taktim, işlem tamam:)

Oh be, Tekirdağ'ın gözünü seveyim. İstanbul da nasıl yaparım diye gözümde büyüyen işler, burada sorunsuz, hızlı ve basit bir şekilde tamamlandı. Hem de her gittiğim yerde gorevlilerden ilgi, guleryuz, ve nezaket gördüm. Hepsine teşekkürler.

İstanbulda yaşayanlara tavsiye ;hiç uğraşmanıza gerek yok, atlayıp arabaniza Tekirdağa gidin, 1.5 saatte engec oradasiniz. Stressiz bir şekilde tüm işlerinizi hızlıca yapın, biraz gezin, köftenizi yiyin. Hem işlerinizi halletmis hem de güzel bir gün geçirmiş olursunuz:)

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: atilla;369493
Dün sabah diğer işleri de hallettim. TUV den verilen yazıyı Emniyete götürdüm. Bir dilekçe ve kimlik fotokopisi istediler. Plaka değişikliği de istediğimi söyledim, onu da dilekceye eklettiler. Dolan ruhsat sayfami ve eski plakaları aldılar. Yeni ruhsat sayfami ve plaka değişim formunu verdiler. işim 5dk. sürdü :)

Sonra verilen formla Şoförler odasına gittim. Çift plaka için ücret 27TL. ödedim. Yarım saat sonra gel dediler.

Çıktım bir yerde oturup 2-3 cay ictik, onada 2.5TL. odedik:)

Yarım saat sonra gittim, plakalar da hazır, onlari alip arabaya taktim, işlem tamam:)

Oh be, Tekirdağ'ın gözünü seveyim. İstanbul da nasıl yaparım diye gözümde büyüyen işler, burada sorunsuz, hızlı ve basit bir şekilde tamamlandı. Hem de her gittiğim yerde gorevlilerden ilgi, guleryuz, ve nezaket gördüm. Hepsine teşekkürler.

İstanbulda yaşayanlara tavsiye ;hiç uğraşmanıza gerek yok, atlayıp arabaniza Tekirdağa gidin, 1.5 saatte engec oradasiniz. Stressiz bir şekilde tüm işlerinizi hızlıca yapın, biraz gezin, köftenizi yiyin. Hem işlerinizi halletmis hem de güzel bir gün geçirmiş olursunuz:)

Yeni ruhsat sayfası için ücret ne kadar olmuş?

Çevrimdışı atilla

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: FF;369570
Yeni ruhsat sayfası için ücret ne kadar olmuş?

78TL. idi yanlış hatırlamıyorsam. Emniyet Müdürlükleri web sitelerinde tüm işlemler için güncel harç ve ücretler yayinlaniyor...

Çevrimdışı mdindas

• hürgeneral
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
evet aynısını bi arkadaşın aracı için yaptık salı günü çamurluktaki sinyal yanmadığından ağır kusurlu çıktı. gidip yeni takdırdık. sonra geçti ek1 belgesi ile etimesgut trafik tescile gittik ordada 2 dakka sürdü ancak sistem yok dediler. ertesi gün aldık yeni ruhsatı.