škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Yeni alınan aracın Plaka, Ruhsat, Vize İşlemleri

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı umut_seker

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Herkese Selamlar,
Elimde sadece tescil belgesi olan aracımın;
a) Plaka değişimi
b) Yeni ruhsat işlemi
c) Vize işlemlerini
yaptımak istiyorum.
Hangi sıra ile bu işlemleri yaptırmalıyım?

Çevrimdışı Hacı Köksal

• Bosch + Karcher
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
önce vize, sigorta, sonra plaka ve ruhsat aynı anda çıkıyor zaten.

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
şoförler odasından dosyayı alıyorsunuz. içinde ek-1 belgesi mevcut. o belge dolduruluyor. (aracılar yapıyor) sonrasında vize harcınızı da ödeyip muayenenizi yaptırıyorsunuz.
trafik şube müdürlüğüne gidip başvuru yapıyorsunuz. ruhsatlarınız yazılıyor ve size plaka basımı için bir evrak veriliyor. o belge ile plakanızı yine şofr. od. dan bastırıp geliyorsunuz. ruhsatınız da mühürlenip size teslim ediliyor işlem tamam. eskiden basılan plakalar trafikte 2. mühür vuruluyordu. artık kalkmış tüm yeni plakalar tek mühürlü.

Çevrimdışı gokhan41

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
arabayı alırken 34 plakaydı şimdi 41 e çevirmek istiyorum neler yapmam gerek bunu yaparken aynı zamanda tüpe de geçmek istiyorum ikisini aynı anda yapabilir miyim?

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: gokhan41;341081
arabayı alırken 34 plakaydı şimdi 41 e çevirmek istiyorum neler yapmam gerek bunu yaparken aynı zamanda tüpe de geçmek istiyorum ikisini aynı anda yapabilir miyim?

alırken plakayı değiştireceğini beyan ettin mi? ve bu süre 30 günden az mı? aracı aldığın tarih yani?

Çevrimdışı Hacı Köksal

• Bosch + Karcher
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ben aldığımda benzinliydi önce lpg taktırdım sonra muayene sonra trafikte 1 taşla 2 kuş ;)

Çevrimdışı umut_seker

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Hacı Köksal;341048
önce vize, sigorta, sonra plaka ve ruhsat aynı anda çıkıyor zaten.

Teşekkürler,

Alıntı yapılan: SekoLive;341052
araç sıfırmı 2. el mi?

Araç 2. el

Alıntı yapılan: tabteam;341053
şoförler odasından dosyayı alıyorsunuz. içinde ek-1 belgesi mevcut. o belge dolduruluyor. (aracılar yapıyor) sonrasında vize harcınızı da ödeyip muayenenizi yaptırıyorsunuz.
trafik şube müdürlüğüne gidip başvuru yapıyorsunuz. ruhsatlarınız yazılıyor ve size plaka basımı için bir evrak veriliyor. o belge ile plakanızı yine şofr. od. dan bastırıp geliyorsunuz. ruhsatınız da mühürlenip size teslim ediliyor işlem tamam. eskiden basılan plakalar trafikte 2. mühür vuruluyordu. artık kalkmış tüm yeni plakalar tek mühürlü.

Teşekkürler.

Böylelikle sırayı öğrenmiş olduk. Çok sağolun.
Bundan sonrası için;

Sigorta yaptırdım.
Şu an aklıma takılan soru şu;
Vize işlemleri Cumartesi de yapılabiliyor. Ben vize işlemlerini Cumartesi yapsam kalan işlemleri bir sonraki haftaiçi yapsam olur mu acaba? Yani aslında sormak istediğim Ek-1 belgesini alacağım Şöförler Odası da Cumartesi açık mı? Açıksa vize işlemlerini Cmts halledeyim plaka ve ruhsatı da hafta içi işten yarım gün izin alıp yaptırayım diyorum.

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle

Çevrimdışı umut_seker

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Son durum;
Oda cumartesileri kapalıymış. Haftaiçi siz veya başka birisi belgeyi alıp işlemlerini yapabilir dendi. Yalnız belgenin daktilo ile doldurulması gerekiyormuş bu yüzden dediğiniz gibi aracılar bu işi hallediyorlar.
Ek-1 belgesini alırken yanımızda bulundurmamız gereken evraklar;
1) Ruhsat(veya tescil belgesi)
2) Trafik Sigortası
3) TC.Kimlik Belgesi

Bundan sonrası muayene(vize) sonrasında da ruhsat ve plaka işlemleri.

Şu an herşey oturmuş durumda. Teşekkürler.

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Kolay gelsin. Ama ben yaptırırken sorduğumda elle de doldurulabilir ama okunaklı olması gerekli demişlerdi. Yine de form biraz karışık göründüğünden aracıya hallettirdim doldurma işini. form doldurma, vize sonrası emniyete müracaat(imza için sizin de mutlaka birlikte gitmeniz şart), ruhsatın teslim alınması plakayı bastırmak için aracıya 20 tl emek parası ödedim.

Çevrimdışı umut_seker

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: tabteam;341375
Kolay gelsin. Ama ben yaptırırken sorduğumda elle de doldurulabilir ama okunaklı olması gerekli demişlerdi. Yine de form biraz karışık göründüğünden aracıya hallettirdim doldurma işini. form doldurma, vize sonrası emniyete müracaat(imza için sizin de mutlaka birlikte gitmeniz şart), ruhsatın teslim alınması plakayı bastırmak için aracıya 20 tl emek parası ödedim.

Evet aynı işlemleri benim de yaptırmam gerekiyor.
Şimdi bir sorun daha çıktı. Bunu da sizlere sormak istiyorum. Haftaiçi Ek-1 Belgesini başka birisi aracılığıyla doldurtacağım. Fakat şimdi Cumartesi için TÜV 'un sitesinden randevu almaya kaldınca;

"T.C. Maliye Bakanlığı sisteminden yapılan sorgulamada bugün itibariyle aracınıza ait vergi borcu, ödenmemiş trafik cezası veya OGS,KGS geçiş cezası BULUNMAKTADIR. Borcunuzun detayları ve ödeme işlemleri için  www.gib.gov.tr internet adresini ziyaret edebilirsiniz."

yazısı ile karşılaştım. Sonrasında https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp adresinden;""Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme" sayfasından verileri (araç plakası, kendi TC Kimlik Numaram, son tescil tarihi) girince;
"Girdiğiniz bilgilere sahip araç bulunamadı" hatası almaktayım.
Eski sahibinin Kimlik bilgilerini ve eski tescil belge numarasını bilmiyorum. Bulmam da çok zor.
Ne yapacağım bilmiyorum. Fikri olan, yardımcı olabilecek var mı?

Çevrimdışı tabteam

• The Chırak
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: umut_seker;341385
Evet aynı işlemleri benim de yaptırmam gerekiyor.
Şimdi bir sorun daha çıktı. Bunu da sizlere sormak istiyorum. Haftaiçi Ek-1 Belgesini başka birisi aracılığıyla doldurtacağım. Fakat şimdi Cumartesi için TÜV 'un sitesinden randevu almaya kaldınca;

"T.C. Maliye Bakanlığı sisteminden yapılan sorgulamada bugün itibariyle aracınıza ait vergi borcu, ödenmemiş trafik cezası veya OGS,KGS geçiş cezası BULUNMAKTADIR. Borcunuzun detayları ve ödeme işlemleri için  www.gib.gov.tr internet adresini ziyaret edebilirsiniz."

yazısı ile karşılaştım. Sonrasında https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/index.jsp adresinden;""Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme" sayfasından verileri (araç plakası, kendi TC Kimlik Numaram, son tescil tarihi) girince;
"Girdiğiniz bilgilere sahip araç bulunamadı" hatası almaktayım.
Eski sahibinin Kimlik bilgilerini ve eski tescil belge numarasını bilmiyorum. Bulmam da çok zor.
Ne yapacağım bilmiyorum. Fikri olan, yardımcı olabilecek var mı?

Ouww sert. Çok Sert.
Burda ben de tıkanırım işte. :fiuv::hmm:

Çevrimdışı umut_seker

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hatta İvana Sert çünkü 3 saattir uğraşıyorum çözüm bulamadım.
Gelir İdaresi Başkanlığını aradım. Borcun önceki sahibine ait olduğunu söylendi. Bunun için beni Nakil Araçlar Takip'e yönlendirdi. Buradan vize işlemlerini gerçekleştiren yere faks gönderilmesi gerek dedi. Burada kaybedilen 1 saatin ardından Şube Müdürü ile görüştüm. Kendisi İl/İlçe Taşıt Vergi Dairesi ile irtibata geçmemi söyledi buradan konuyu çözerler dedi. Bakalım bundan sonra ne olcak. Telefondan pek birşey çözemeyeceğim gibi geliyor. Hayırlısı.

Çevrimdışı baduruk

• etobur
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle