škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Otomobille Avrupa turu yapmak için önerileriniz

rayen · 34 · 12607

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rayen

• Seyirci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar temmuz ayında Belçika/Ghent'te bulunacağım. Dönüşte trenle Amsterdam, Paris, Köln, Viyana, Roma, Venedik gibi şehirleri gezerek geleyim diye düşünmüştüm. Ancak, trenle dolanmak biraz rezillik, biraz da pahalı (2 yetişkin, 1 öğrenci 2600 Tl+yaklaşık 600 Tl uçak bileti tutuyor) olacak gibi geldi. Ve niye aracımla gitmeyeyim diye düşünmeye başladım. En fazla 2000 Tl yakıt harcarım.
Kısa bir araştırma yaptım ve yaklaşık gidiş dönüş 8 bin km yol yapacağım.
Araştırdım ehliyetimi schengen üyesi ülkelerde kullanabiliyorum. Ama Prag'a uğramak istediğimde Çek Cumhuriyeti'nde kullanıp kullanmayacağım hakkında net bir bilgi edinemedim. Diyeceksiniz ki, daha 5 ay var bu acele ne? :)
Ben bu tür işleri son güne bırakan bir adam değilim, şimdiden kalacağım otelleri belirlemeye başladım. Bir aksilik olmazsa bu programımı uygulayacağım.
Şimdi hem araçla ilgili, sigorta vs. gibi yapmam gerekenler, hem de seyahat sırasında dikkat etmem gerekenler hakkında bana neler önerirsiniz? Mutlaka görmem gereken şehirler önerir misiniz?

Çevrimdışı Salih28

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız bol neşeli yolculuklar dilerim :) geçen sene dayım 12 bin km yapmıştı avrupada. hatırladığım bazı detayları anlatayım.öncelikle rotanızı iyi belirleyin yunan kapısından mı bulgar kapısından mı çıkacağınıza karar verin.türklere en çok zorluk çıkarılan yer bulgar kapısı hava parası almak için yapmadıkları şey yoktur ve dikkat edin olası durumlarda türkçe küfür etmeyin çünkü çoğu türkçeyi çok iyi biliyolar :) yabancı dil durumunuz nedir bilmiyorum ama en azından ingilizce bilseniz çok iyi olur.ehliyet konusunda emin değilim ama sanki dayım uluslararası bi ehliyet belgesi çıkarmıştı.arabayada sigorta gerekiyor.birde yanılmıyorsam schengen ülkeleri arasında bulgaristan yok onun için transit geçiş vizesi almanız gerekebilir.eğer yunanistandan gidersenizde gemiyle italyaya geçebilirsiniz gemi seyahatini seviyorsanız oda güzel olur.şimdilik aklıma bunlar geliyor :)

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hayırlı yolculuklar bol kareler bekleriz.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Sertan_c

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hayırlısı olsun. araç için sigorta şart, kalacağınız süre kadar sigortalı olmalı, çok yüksek fiyat tutmaz sigorta. benim tavsiyem de gidip görmek istediğiniz her yeri navigasyona yükleyin şimdiden, uygun haritaları da yükleyin, oralarda sora sora zor olur, her ülke insanı türkler gibi yardımsever değildir.. :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
Rasim Abi, oralara sık sık gitmiş biri olarak araç kiralamanı öneririm, daha temiz ve sorunsuz olabilir, alternatif hani  :)

Yazdığın şehirler zaten bomba, yollar da harikadır

Çevrimdışı mygokhan

• ŠKODA
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Off off tam hayalim be :)

Şöyle oturakli bir araba ile be güzel gidilir yahu!
2004 Skoda Fabia 1.2 HTP
2007 Skoda Roomster 1.2 HTP
2011 Skoda Fabia II 1.2 HTP  
2012 Fiat Doblo Cargo maxi 1.3 Mjet
2015 Ford Courier Van 1.5 TDCI

Çevrimdışı rayen

• Seyirci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Hadi gel beraber gidelim Gökhan diyicem ama, sen şimdi izin alamazsın ki evden. :++:

Çevrimdışı rayen

• Seyirci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Salih28;325266
öncelikle hayırlı olsun kazasız belasız bol neşeli yolculuklar dilerim :) geçen sene dayım 12 bin km yapmıştı avrupada. hatırladığım bazı detayları anlatayım.öncelikle rotanızı iyi belirleyin yunan kapısından mı bulgar kapısından mı çıkacağınıza karar verin.türklere en çok zorluk çıkarılan yer bulgar kapısı hava parası almak için yapmadıkları şey yoktur ve dikkat edin olası durumlarda türkçe küfür etmeyin çünkü çoğu türkçeyi çok iyi biliyolar :) yabancı dil durumunuz nedir bilmiyorum ama en azından ingilizce bilseniz çok iyi olur.ehliyet konusunda emin değilim ama sanki dayım uluslararası bi ehliyet belgesi çıkarmıştı.arabayada sigorta gerekiyor.birde yanılmıyorsam schengen ülkeleri arasında bulgaristan yok onun için transit geçiş vizesi almanız gerekebilir.eğer yunanistandan gidersenizde gemiyle italyaya geçebilirsiniz gemi seyahatini seviyorsanız oda güzel olur.şimdilik aklıma bunlar geliyor :)
Teşekkürler. Yabancı dil derdimi anlatacak kadar yeter, zaten oğlum yanımda olduğundan iletişim sorunu yaşamayız. Bulgaristan 2 marttan 2012 sonra yeşil pasaport sahiplerinden vize istemeyecek. Sigorta şart olduğuna göre sigortacımla bir görüşeyim. 1 aylık yaptırsam yeterli olur.

Çevrimdışı rayen

• Seyirci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
İrfan ben bir arkadaşımın aracını bile kullanamayan bir tipim. Emanet eşeğin kuskunu yarı yolda kırılır lafına çok inanırım.:)
Yorgunluk açısından zor olur gibi görünüyor ama, araçta 3 kişinin ehliyeti var. Bir zahmet onlar da kullanıversinler aracı. :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rayen;325318
Bulgaristan 2 marttan 2012 sonra yeşil pasaport sahiplerinden vize istemeyecek.

Bak bu haber iyi oldu, Yunanistan da açmıştı yeşile kapılarını, yollar açıldı yeşillere  :)

Çevrimdışı rayen

• Seyirci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Sertan_c;325285
hayırlısı olsun. araç için sigorta şart, kalacağınız süre kadar sigortalı olmalı, çok yüksek fiyat tutmaz sigorta. benim tavsiyem de gidip görmek istediğiniz her yeri navigasyona yükleyin şimdiden, uygun haritaları da yükleyin, oralarda sora sora zor olur, her ülke insanı türkler gibi yardımsever değildir.. :)
Teşekkürler. Yola çıkarken nextten 30 dolara 1 aylık Avrupa haritası kiralayacağım. :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rayen;325321
İrfan ben bir arkadaşımın aracını bile kullanamayan bir tipim. Emanet eşeğin kuskunu yarı yolda kırılır lafına çok inanırım.:)
Yorgunluk açısından zor olur gibi görünüyor ama, araçta 3 kişinin ehliyeti var. Bir zahmet onlar da kullanıversinler aracı. :)

Özellikle hala Balkanlarda dolandırma işleri devam ediyor. Polis bile bunu yapıyor, rüşvet istiyorlar.

Örneğin 90'la giden enişteme 160 km hıza çıktı diye para cezası itelemeye çalışmışlar, allem-kallem 100 Euroya fit olmuşlar, hapise gidersin diye tehdit etmişler.Son zamanlarda Bari'den Çeşme'ye ferri ile geliyor. Bana da alkol muayenesi yaptılar, bozuk makineyle, 0.6 (60) promil alkol gösterdiler, hayatımda içki sürmedim ağzıma, hastaneye gidelim dedim, caydılar.

Pompacılarda da eğer dikkatli olmazsan sıfırlamadan, bir öncekinin üzerine doluma devam ediyor, 200 Euro'ya depo fullüyorsun :D

Dikkatli olmak lazım, en az 20 kez Almanya-İst maceram vardır arabayla, muhtelif hikayelerle dolu :)

Bir kere Bulgaria'da mola yerinde çete gibi kılıksız tipler bize doğru geliyordu yürüyerek, otoyola geri vitesle tersten geri kaçtık :D

Çevrimdışı rayen

• Seyirci
  • Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
O zaman Yunanistan üzerinden gitmek daha mantıklı. Ama Yunanistan'da ehliyet ile ilgili bir sıkıntı var diye biliyorum. Uluslararası sürücü belgesi almak gerekir mi acaba?

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: rayen;325329
O zaman Yunanistan üzerinden gitmek daha mantıklı. Ama Yunanistan'da ehliyet ile ilgili bir sıkıntı var diye biliyorum. Uluslararası sürücü belgesi almak gerekir mi acaba?

Çeşme'den Bari'ye ferri de olabilir.

Gözünü korkutmak istemem ama sürprizlere hazırlıklı olmak lazım balkanlarda

Çevrimdışı kaptan52

• Benz
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Bulgaristana Özellikle Dikkat Edin , Hırsız ,Serseri Kaynıyor.