škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Volkicar

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SUMA:)

• Seyirci
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

Ülkemizin yetiştirdiği önemli ralli pilotlarından biri olan ve sadece yarışmak yerine, ralli tutkunlarının eğitimlerinde de önemli bir rol oynayan Volkan Işık, sonunda bombayı patlattı. “En büyük hayalim’” dediği ve üzerinde iki yıldır çalıştığı Volkicar projesini günışığına çıkaran Volkan Işık, motor sporları adına çok önemli bir adım atmış oldu. Projesi, geliştirme çalışmaları ve üretimi Volkan Işık tarafından gerçekleştirilen safkan yarış otomobili Volkicar, küçük yapısına rağmen güçlü motoruyla yüksek performansı garanti eden bir araç.

Volkicar adını taşıyan yarış otomobili, tamamen Türk mühendisliğiyle tasarlanırken, geliştirme çalışmaları Volkan Işık ve ekibi tarafından yapıldı. İlk taslaklarından üretim aşamasına kadar yaklaşık 2 yıllık bir çalışmayla ortaya çıkarılan aracın ilk versiyonu V1 logosunu taşıyor. Volkicar’ın tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Volkan Işık, otomotiv sektörünün ayrılmaz bir parçası olan motor sporlarının Türkiye’de otomotiv endüstrisiyle benzer ivmeyle gelişemediğinin altını çizdi. Motorsporlarının gelişmiş ülkelerde ekonomik ve sosyal anlamda önemli bir sektör olduğunu söyleyen Volkan Işık, Volkicar ile motor sporlarında bir Türk markası yaratmayı hedeflediğini belirtti.

Motor sporlarının gerçek bir sektör haline gelebilmesi için öncelikle sporun tabana yayılması gerektiğini ve makul bütçelerle yarışma imkanı sunulması gerektiğini anlatan Volkan Işık, “Yarış pisti sıkıntısı çeken Türkiye’nin ihtiyacı, küçük alanlarda bile yarışabilecek boyutlarda, seyir zevki ve mücadele olarak üst düzeyde yeteneklere sahip yarış otomobilleridir” dedi. Işık, bunun yansımasının da VOLKICAR olduğunu sözlerine ekledi. Volkan Işık, 2008 yılının Aralık ayında start verdiği Volkicar projesini ilk olarak Halid Avdagiç ile paylaştığını ve daha sonra Enes Elver’in de projeye dahil olduğunu söyledi. Işık bu süreci “Bugüne kadar kullandığım bütün yarış otomobillerinden edindiğim tecrübeleri yorumlayarak hedeflediğimiz otomobili 5 ay içinde tamamladık. Bu süreç çok heyecan vericiydi. Gece gündüz heyecanla çalıştık. İlk prototipi başarıyla tamamladıktan sonra geçen sürenin de ardından Volkicar üretilecek konuma geldi” dedi. FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) kurallarına uygun olarak hazırlanan Volkicar’ın 42 mm ve 32 mm çelik çekme borudan imal edilen güvenlik kafesi, sürücünün güvenliğini en üst düzeyde tutuyor. Alt gövde ve üst gövdesi kompozit plastikten üretilen Volkicar, 115 HP güç üreten Yamaha motosiklet motoru ile son derece performanslı bir araç. Volkan Işık yaptığı açıklamada, yarışlar için yılda 60 adet Volkicar üretmeyi hedeflediğini dile getirdi.

Volkicar’ın özellikleri

Motor 1251 cc, sıralı 4 silindirli, benzinli, DOHC, hava soğutmalı, 115 HP, Şanzıman 5 ileri vitesli (sıralı tip, manuel), elektrikli geri vites, Aktarma Yüzde 100 kilitli diferansiyel, arkadan itiş, Ağırlık 530 kg, Ağırlık/Güç oranı 4.6 kg/HP, Dingil mesafesi 1915 mm, Süspansiyon Orijinal tasarım, önde çift salıncaklı bağım sız, arkada rijid aks, ayarlanabilir amortisörler Frenler Önde disk, arkada kampana, Lastikler 205/60 1

Autoshow alıntı.

06lkn66

• Ziyaretçi
ankara draglarında gösterisi yaptılar yakından inceleme fırsatı bulmuştum kasa fiorinonun aynısı ölçüleri biraz ufaltılmış :D sesi fenaa :D

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ralli pilotları yarıştı bunlarla Burak çukurovada vardı ikinci olmuştu sanırım.Arkasındada burcu çetinkaya :D
-------------------------------------------------

Çevrimdışı SUMA:)

• Seyirci
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
(Burcu Çetinkaya)Bizim kız buraya da el atmış.Bende şimdi gördüm.Sadece araba kullansın.:) http://www.youtube.com/watch?v=XRroWAFgVCg