škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Fabiam Beni Utandırdı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bulicuk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar.. Başlıkta yazdığım gibi çok sevdiğim fabiam beni utandırdı. Paylaşmak istedim.

İlk defa gittiğim bir köy yolunda dik bir yokuşu tırmanırken önümdeki Peugeot Partner iyice yavaşladı. Peugeot tin tin giderken malum bizim "dragtör" şanzıman nedeniyle hemen devirden düştük tabi. Ve yokuşun belinde öylece kaldım. Arabada 5 kişiydik. Bir kişiyi indirdim. Bağırta bağırta arabayı zar zor kaldırdım. Az sonra yukarıdan bi araba geldiği için yine yavaşlamak zorunda kaldım. Bu sefer kalkamadım. Düze kadar geri çıkmak zorunda kaldım. İşte tam o anda ilk defa arabamı satıp kurtulmak istedim. Gerçi şimdi öyle düşünmüyorum, affettim fabişimi :)

Yokuşta devir düştümü gaz pedalını yere yapıştırsanda gitmiyor araba. 2000 civarında ise sanki arkadan başka bi araba itmeye başlıyor. Tabi maksimum torku burda vermeye başlıyor diceksiniz ama bu kadarda olmazki kardeşim

Şanzımanı değiştiremeyeceğimize göre şu arabanın düşük devirde biraz daha yüksek tork üretmesi için chip falan bişey yapılamaz mı acaba?

Çevrimdışı dgn

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Araç dizel sanırım.Bizim araçta 80lik TDI.5kişi binildiği oldu ama hiç böyle bir problem yaşamadık.Kalkışta gazı biraz fazla verirseniz bir sorun yoksa rahatlıkla kalkarsınız bence:)

opel33

• Ziyaretçi
Olur öyle arada :)
Bizim 1.3 Cdti da bazen pek sevmiyor araç çok dolu ve çok dik rampalarda beni bırakın siz gidin der gibi oluyor ama yined yarı yolda bırakmıyor :) :++:

Fabiş biraz daha ilgi istemiş naz yapmış naz :++::++:

Çevrimdışı arabasevdasi

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Gaz pedalı tepkilerini hızlandıran bazı ürünler mevcut. Örneğin  sprintbooster. Ama en azından el freni ile kalkış yapmanızı tavsiye  ederim. yarım debriyajla devri 2000 civarina getirip freni indirirsiniz.

06lkn66

• Ziyaretçi
benim arabamda dizel 75 beygirlik bugüne kadar ne rampalara ne yüklerle çıktı hiç öyle bi sorunum olmadı keçiörende halamın evine giderken bi rampa var araba kullanmaya yeni başladığımda bile sorunsuz çıktım çocuklarla birlikte 7 kişiydi araba yolda çukur var durup tekrar yavaşça kalkmak gerekiyo öyle durumlarda gaza basmaktan çekinmemek lazım yarım debriyajla başa çıkmayacağı yol yok tdi nin

Çevrimdışı Birkan

• German Engineering
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
ufak dizellerin malesef böyle dezavantajı var...

dik yokuşlarda kalkarken el freniyle beraber birazcık debriyajdan yemek gerekiyor.. sebebi yanılmıyorsam 'turbo lag' turbo boşluğundan dolayı.

\'10 Skoda Fabia

1.2 HTP 70 Classic Plus Candy White

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com

Çevrimdışı bulicuk

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Motoru yazmadım haklısınız.. Araba 2004 model 1,4 TDI 75 hp

Baskı balata olabilir bak. Baskı balatayı yeni değiştirdim ama bu olaydan öncemi yoksa sonramı hatırlamıyorum.

Bir de şöyle bir durum var. Benim fabianın üzerinde 185/65/14 lastikler var. Bu ölçüler tavsiye edilen boyutlardan değil.  Benden önceki sahibi araba az yükselsin diye bu lastikleri takmış. Yani lastikler normalden biraz daha büyük. Anormal dişli oranına bir de bu faktör eklenince 1. vitesin gücü azaldı sanırım. Kışlıklarla birlikte 8 tane yarı ömür lastikleri de atamam. Bitene kadar bekleyeceğim mecburen :)

06lkn66

• Ziyaretçi
Lastikler sanmiyorum o kadar etkilesin bizde ayni ebat kullaniyorduk skıntı yasatmaz belki baskı balata kaynakli olabilir ayni model motor araci kullaniyorum böyle durumlarda ya el freni yada yarim debriyaj yapmak gerekiyo

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar benim octi fsi de düz yolda kağnıdan farkı yok düz yolda kalkarken ama aynı octi çok dik bir rampada çıkmaz diye düşünürdüm ama yazın yaylaya gittiğimde anormal bir dik rampa var kayın pederin evinin önüne aşağıdan dipgaz yapıyorum banamısın demiyor belkide gaza düz yolda hafif bastığımdan bana öyle gelmişti.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Sonuçta düşük hacim araçlar bunlar, çok insanlık dışı dik rampalarda birde yüklüyseniz aracın sıfırdan kalkışı toparlaması son derece zordur ilk başta. Ya biraz sararak kalkacak araç ya da debriyajdan biraz yiyerek maalesef. Bunu en asagariye indirmek için mutlaka el freni kullanın, el frenini normal şartlarda bile kullanın hatta, sanılan aksine acemilikle alakası yoktur, aktarma organlarını çok daha az yorarsınız. 1 tondan fazla yükü çekip kaldırmaya çalışıyorsunuz, kolay iş mi.
Bir de her aracın belli bir tırmanma açısı vardır zaten, bizim gibi binek araçlarda belirtmezler bunu pek ama onun mutlaka kayıt altına alınan bir değeri vardır fabrikalarda, o değerin üzerinde helede zaten yüklüyken tırmanması pek beklenemez. Aklınıza ilk gelen bir üreticinin hemen girip SUV modeline bakın, araziye yönelik araçlar olduğu için orada hemen belirtmişlerdir tırmanma açısını mutlaka.

Çevrimdışı gokcen59

• \"Keyif Adamı\"
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Dik rampalarla alıp veremediğim vardır benimde, genelde hep rahatlıkla kalkarım ama nedense favoritten kalma bir korku var, çok dik yerde hep el freni ile kalkarım biraz sardırırım ama üzmez, çünkü el freninin bazı yerlerde faydalı olduğunu bilirim,Baki abi sayesinde, gerci benim araba yeni, motor zaten çok iyi bayırda bıraksın ağzını burnunu kırarım :D
-------------------------------------------------

Çevrimdışı ST-max

• Kıdemli Üye
    • Profili Görüntüle
Bence sorun baskı balatada.Cidden baktırın.bizim burda sucumuz fiorinoda 600 kg su ile ne dik yokuşlarda gazlıyor.

06lkn66

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: gokcen59;286435
Dik rampalarla alıp veremediğim vardır benimde, genelde hep rahatlıkla kalkarım ama nedense favoritten kalma bir korku var, çok dik yerde hep el freni ile kalkarım biraz sardırırım ama üzmez, çünkü el freninin bazı yerlerde faydalı olduğunu bilirim,Baki abi sayesinde, gerci benim araba yeni, motor zaten çok iyi bayırda bıraksın ağzını burnunu kırarım :D

Haddinden fazla dik bi rampada antrasit gri fabia tekmeleyen biri görürseniz gökcen abidir inip tanisin :)

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Normal bir durum benzerini bizde yaşadık 5 kişi bagaj silme dolu ciddi bir rampada durmak zorunda kaldık ama araba bir türlü kalkamadı sürekli lastikler sarıp durudu hatta ilk hamlede geri bile kaçırmıştı o zaman bende şaşırmıştım ama sonra rampaya bir daha bakınca normal olduğunu anladım :D