škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Superb TSI 20km'yi gecince Pop/Pat sesi

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı onurokyay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhabalar,

2011 model 1.4TSI Superb kullaniyorum. Bir kac aydir ilk kalkista tam 20km'yi gecer gecmez, egzoz'dan ya da turbo'dan oldugunu tahmin ettigim ufak bir pop/pat  sesi geliyor.

Patlama sesinden hemen sonra da iceriden bir röle sesi duyuyorum. Yani aslinda alet 20'yi gecince birsey yapiyor ve bu da bir patlama sesine neden oluyor. Sanki bir kapak aciliyor.

Bu ses sadece ilk yola cikinca bir kere oluyor ama hep oluyor. Boyle bir sorun yasayaniniz var mi?

Tesekkurler,

Onur

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.skodaturkey.com
20 km hızda kapıların otomatik kilitlenmesi işi var, acaba orada mı bir sorun var?

Çevrimdışı onurokyay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Hayir, Kapilarim otomatik kilitlenmiyor. Bu ozelligi satin aldigim yer acmamis. Ilk serviste actiracagim.

Sesi yaziyla anlatmak cok zor ama hava dolu bir kese kagidinin patlamasi gibi bir ses. :)

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Turboyla ilgili olması muhtemel, az değil TSI dertlisi  :)

Arıza arattın mı araçta, yazılımla?

Çevrimdışı onurokyay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Daha hic servise gitmedim. Bu yakinlarda ilk seneyi dolduruyorum. Bir iki haftaya gidecegim. Gitmeden once buradaki insanlarin goruslerini almak istedim.

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hıc duymadım oyle bır ses.turbodan fln gelebılmesı ıhtımalı var bencede.çekıste fln bı problem yok ama varmı ?

Çevrimdışı onurokyay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Arabanin cekisi ve genel gidisiyle ilgili hic bir sorunum yok. Ne zaman gaza yuklensem ESPyi calistirabiliyorum :)

Serviste birsey bulurlarsa buraya yazarim artik.

Db1

• Ziyaretçi
yav ayni ses gecen gun bende de oldu. araci calistirdim, el frenini indirip vitese taktim, daha gaza basmadan zaten kendi devriyle kalkarken pot diye ses cikti. hatta otoparki temizleyenler tirsti. bu ses ford fusionda da vardi. onda da geri geri giderken bikac kere geldi. simdi octi dizel, ford ise benzinliydi. octi dsg, ford manuel. burdan biseyler cikaririz gibime geliyor :)

Çevrimdışı superbdolar

• Tam Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: onurokyay;285749
Arabanin cekisi ve genel gidisiyle ilgili hic bir sorunum yok. Ne zaman gaza yuklensem ESPyi calistirabiliyorum :)

ewet bende gaza yüklendmmi esp hemen devreye giriyo ve beni korkutuyor aracta sıkıntımı var neden esp hemen devreye giriyo diye.eğer normal birşeyse bu sekilde gaza köklenipte mercedes bmw audidede  aynı sekilde devreye giriyormu.

Çevrimdışı lrfan

• Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

ASR olmasın?  ;)

octaviaman

• Ziyaretçi
Pop/pat güzel tanımlama.Ben de stop ettikten sonra oluyor.

Çevrimdışı onurokyay

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Gaza duz yolda yuklenirsen ASR olur, ama benim gibi virajda abanirsan ESPyi sonuna kadar hissedersin :)

Konuya geri donecek olursak; Ben bu sesin turbo ile ilgili oldugunu dusunuyorum. Arac ilk 20km/s hiza ulastiginda turbo konusunda teknik olarak ne degisiyor, bi kapak falan mi aciliyor, ya da turbo gercekten devreye mi giriyor, bilen var mi?

Db1

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: onurokyay;286524
Gaza duz yolda yuklenirsen ASR olur, ama benim gibi virajda abanirsan ESPyi sonuna kadar hissedersin :)

Konuya geri donecek olursak; Ben bu sesin turbo ile ilgili oldugunu dusunuyorum. Arac ilk 20km/s hiza ulastiginda turbo konusunda teknik olarak ne degisiyor, bi kapak falan mi aciliyor, ya da turbo gercekten devreye mi giriyor, bilen var mi?

Ilk 20 de degil aslinda. Benim kalkista oldu. 0-5 arasi diyelim.

Çevrimdışı fenomen

• OCTAVİA 1.6 FSİ 115 PS
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle

süperbII tsi de esp aktif/pasif konumuna geitiren tuş yokmu yoksa bu özellik kendiliğinden mi devreye giriyor,benimkinde sürekli devrede ama sadece kontağı çevirdiğimde esp tuşu yanıp sönüyor.Birde benim octi de patinaja geç başlıyor hemen aktive olmuyor yani en az bir-3 tur yaptıktan sonra aktivasyon moduna giriyor.Bu diğer vag grubu araçlarında varmı  acaba,yeni yeti alan arkadaşımda öyle diyor passat ile kıyasladığında daha geç devreye giriyor diyor.
2005 OCTAVİA A5 ELEGANS 1.6 FSİ

Çevrimdışı Burakurt1992

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Db1;286530
Ilk 20 de degil aslinda. Benim kalkista oldu. 0-5 arasi diyelim.

1.6 TDI superb var aynı ses 0-5 km arası geri giderken pop pat diye bir ses oluyor sanki bir kese kağıdı patlar gibi bu konuda bir sonuca varabildiniz mi ?