škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Castrol Edge 5*40 Turbo dizel motor yağı 65 TL...

puZZle · 27 · 26778

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı puZZle

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar benim 1.4 dizel fabianın 90.000 bakımı geldi. Ankara şaşmaz oto sanayinden parçaları temin ettim bugün. Triger seti 290 TL tuttu full set. Ben pek fiyatları takip etmem ama Castrol Edge 5*40 motor yağı 65 TL ye çok uygun gibi geldi bana. Carrefourda 118 TL etiket fiyatını gördükten sonra 65 TL bedavaymış gibi geliyor insana.

Şaşmaz oto sanayi güven otoda. Aracınızın bakımı gelmemiş olsa dahi alın kenarda bulunsun vakti gelince kullanırsınız...

06lkn66

• Ziyaretçi
bizim arabanında yağı değiştireli 4600 km olmuş yaza ben gelmeye 6000 falan olur o zaman değiştirecem mobil 1 5.30 kullanıyoruz babam tuzlu oluyo deyip duruyodu güven otoda mobilide ucuza bulmak mümkünmüdür

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: puZZle;221703
...Castrol Edge 5*40 motor yağı...Carrefourda 118 TL etiket fiyatını gördükten sonra 65 TL bedavaymış gibi geliyor...
Bir aralar Bulgar malı (!) Castrol dolaşıyor piyasada diye sıkça duyuyordum.:wnk:

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Peki uğur abi 5 yıldır 10*40 kullanılan Caddy'de 5*30 tam sentetiğe dönsek birşey olur mu?
Ustam çok yağ yakmaya başlarsın bu sefer motor alışır inceye kalına dönsende kurtaramazsın dedi..

Ugur A.

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: a_tansel;221726
Peki uğur abi 5 yıldır 10*40 kullanılan Caddy'de 5*30 tam sentetiğe dönsek birşey olur mu?
Ustam çok yağ yakmaya başlarsın bu sefer motor alışır inceye kalına dönsende kurtaramazsın dedi..
1- Yağ işini çok da iyi bilmiyorum ama 5-30 diğerine göre biraz daha ince ve ister istemez segmanları aşınmış motora daha ince yağ seçildiğinde yağ yakması kuvvetle muhtemel.
2- Ustaların da bu "araba alışır" laflarına tilt olurum arkadaş ya! Sanki canlı organizma da alışacak. Alışmayla olsaydı benim Favorit mazotla yol alıyordu bugün.
3- Serkan Usta' ya danışmanı şiddetle tavsiye ederim.

Çevrimdışı FF

• Y A R D I R K I N G
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: a_tansel;221726

Çok daha sık takip etmeniz gerekir. Hergün değil tabi ama en azından ayda 1-2 defa kesinlikle yağ çubuğundan seviyeyi kontrol etmeniz gerekir. Motorlar zaten yağ yakar doğası gereği, lakin ince yağda bu daha kolay gerçekleşiyor. Yağlama çok daha randımanlı oluyor belki ama bu şekilde bir handikapıda bulunuyor. Ben ilk geçişimde çok sık takip edememiştim, birazda alışkanlık tabi, 10-40'da falan hiç gerek olmuyordu ama tam sentetik ince yağda yağ uyarısını yaktı araba, eksilme yapan motor birde ince olunca benzin gibi harcamış yağı. Takip ederim gerekirse ekleme yaparım derseniz geçebilirsiniz tabi, çok yüksek km motorlar dışında sıkıntı yaratmaz.

Çevrimdışı mustisahin

• T U R B O T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
birde bildigim kadarıyla yag model numara degisikliginde ilk defada eksiltme ihtimali yüksek, birkac yag degisiminden sonra randımanlı oluyor,
yani 10-40 dan 5-30 a gecince eksiltme ihtimali yüksek, 2-3 degisimden sonra randıman alınıyormus,
fakat yag isinde usta gercekten cok önemli, motor tipine göre, yasına göre, özellikle KM sine göre yag tavsiyesi almak gerekiyor,
yani herkes elinde olan kendi markasını satmak istemeyebilir,

Çevrimdışı puZZle

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: 06lkn66;221707
bizim arabanında yağı değiştireli 4600 km olmuş yaza ben gelmeye 6000 falan olur o zaman değiştirecem mobil 1 5.30 kullanıyoruz babam tuzlu oluyo deyip duruyodu güven otoda mobilide ucuza bulmak mümkünmüdür
Mobil satmıyorlar.

Çevrimdışı puZZle

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: Uğur@k@r;221713
Bir aralar Bulgar malı (!) Castrol dolaşıyor piyasada diye sıkça duyuyordum.:wnk:
Bir tarafta 118 TL diğer tarafta 65 TL olunca insan ister istemez şüpheleniyor. bende arada bukadar fiyat farkı olmasının nedenini sorduğumda kira, çalışanların ücreti vs. sabit giderleri bulunmadığından ayrıca kar marjınıda düşük tuttuklarından bu fiyata satabildiklerini sözlediler. Tabi sizleride yanıltmak istemem çünkü ilk defa alışveriş yaptım güven otodan.

Çevrimdışı s.alkan

• Servis Müdürü
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.sahkanotomotiv.com
5/40-5/30-5/60 kullana bilirsiniz.sorun olmaz
---------------1.4 TSI 180 HP-------------------------

fabialife

• Ziyaretçi
Alıntı yapılan: puZZle;221814
Bir tarafta 118 TL diğer tarafta 65 TL olunca insan ister istemez şüpheleniyor. bende arada bukadar fiyat farkı olmasının nedenini sorduğumda kira, çalışanların ücreti vs. sabit giderleri bulunmadığından ayrıca kar marjınıda düşük tuttuklarından bu fiyata satabildiklerini sözlediler. Tabi sizleride yanıltmak istemem çünkü ilk defa alışveriş yaptım güven otodan.

bu tür yağların fiyatları internet sitelerinde ve gross marketlerde haddinden fazla yüksek. ben Mobil 0-40 yağ kullanıyorum, en son yağ aldığımda baktım. internette ve gross marketlerde 115-125 lira iken sanayide yağcıda 70 lira idi. ikiside orjinal 4 lt. Mobil-1 0-40 tam sentetik yağ.

Çevrimdışı G.Antep Şubesi

• Kötü Caddy
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
cevaplar için teşekkürler arkadaşlar, bu durumda ustayı sallayıp 5/30 mobil1 e geçiyorum :)

Çevrimdışı psonmez

• Acemi Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
@a_tansel,
Yağ seçimi Ustanın yada başkalarının söylemleri ile seçilmez. Marka olayı hariç ki o sponsorluk anlaşma vs. işin içine girer, Motorun yapısı(her şey etkiler)  hatta  motorda bulunan yağ devridaim pompasının özellikleriylede değişir. Ana faktör aracın kullanıldığı ısı ortamı ve motorun eriştiğ max devir ve ısısıdır. Örneğin Kars Artvin hatta Erzurum gibi yerlerle Antalya ve Adana vb. benzeri yerlerde kullanılan yağ fark eder.

Vizkosite ve Motor Yağları:

Vizkosite,          yağların akıcılığa karşı direncini belirten bir terimdir. Bütün motor          yağları S.A.E seri numarasıyla sınıflandırılır. S.A.E rumuzu Birleşik          Amerika Devletleri'nde motorlu araçlar mühendisleri birliğinin (Society          of Automotive Enginers) baş harflerini ifade eder. Motor yağlarının          S.A.E standardı bu birlik tarafından düzenlenmiştir. S.A.E numarası          küçük olan yağlar daha ince ve akıcı olur. S.A.E numarası büyük olan          yağlar daha kalın ve az akıcı olur. örnek olarak S.A.E 10 numaralı yağ,          S.A.E 30 numaralı yağdan daha ince ve akıcıdır. Motor yağları, benzinli          ve dizel motorları için ayrı özellikte imal edilir. Benzinli          motorlarda; SA, SB, SC, SD gibi S harfi ile başlayan yağlar kullanılır.          Dizel motorlarında; CA, CB, CC, CD gibi C harfi ile başlayan yağlar          kullanılır. Gerek benzin, gerek dizel motor yağları; yazlık, kışlık ve          birleşik yağlar (dört mevsim yağları) olmak üzere üç çeşittir.

a) Yazlık Yağlar: S.A.E10, S.A.E20, S.A.E30, S.A.E40, S.A.E50 numaralı yağlardır.

b) Kışlık Yağlar:          S.A.E5W, S.A.E10W, S.A.E20 W gibi yağlardır. W harfi yağın kışlık          olduğunu belirler, İngilizce’ de kış (Winter) kelimesinin baş harfidir.

c) Birleşik Yağlar (Dört Mevsim Yağları):          Bu tip yağlar her mevsimde kullanılır. Yazın yazlık yağ, kışın kışlık yağ          özelliğini gösterir. Ancak hiçbir zaman ne yazlık yağın ne de kışlık          yağın tam olarak yerini tutamaz. Bunlar, S.A.E 5W - 30 , S.A.E 10W - 30 , S.A.E 20W -          40 , S.A.E 20W – 50 gibi yağlardır. Örneğin; S.A.E 10W-30 numaralı          yağ, kış mevsiminde S.A.E 10W numaralı yağ, yaz mevsiminde S.A.E30          numaralı yağ yerine kullanılır.

Gaziantepte bulunduğunuza göre sizin 5W-30' a geçmeniz aşırı yağ yakmanıza ve extra aşınmaya da neden olacaktır. Sizin için en ideal yağ hangi marka olursa olsun 20W/40 yada 10W/40 tır. Tabiki bu numaraların kalite ile bir ilgisi de yoktur.
Alıntı yapılan: a_tansel;221918
cevaplar için teşekkürler arkadaşlar, bu durumda ustayı sallayıp 5/30 mobil1 e geçiyorum :)

Çevrimdışı Symbol

• M U L T I J E T
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://renault9.wordpress.net
Ben fiat multijette 5-30 mobil1 esp ve super serisi 5-30 kullandım. her iki aracımda 100binin üzerindeydi. Yağ eksiltme problemi yaşamadım. ESP motoru sanki daha da rahatlatmıştı gibi( Belki 90 lira vermenin etkisi:D )

Şuan mobil 5-30 tam sentetk ile yola devam ediyorum. Her hafta motor kaputunu açar kontrollerimi yaparım.

Çevrimdışı kadir_

• Kısa Bir Ara..
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Son 6 aydır yağ fiyatları düştü mobil 0/40 tam sentetik nette 120 tl görünüyor ben 80 tl ye aldım hatta 2 bidon aldım 4+1 alana kadar 4+4 yaptım karlı oldu sanırım :D