škodaturkey.com
Biz bir aileyiz...

Skoda Superb Sevenleri Ve Sahipleri Kulubü

Cuneyt · 891 · 362728

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
    • http://www.medyaurfa.com
Alıntı yapılan: ifeka;230457
İtinayla tamamlanmak üzere olan bir rodaj süresi..tebrikler...ben henüz 950 deyim...120 yi hiç geçmedim, şehir dışına hiç çıkmadım...hep kısa mesafelerle geldi geçti...arabamdan çok memnunum, beni yanıltmadı..performans, konfor, dizayn çok güzel..iyiki almışım diyorum..

:ok::ok: teşekkür ederim...Uzun yolda olsaydınız 120 ile 140 ile gitmeye zor dayanırdınız bu araçta ve 2.0 TDİ'de...:)
Görüşlerinize aynen katılıyorum..iyiki almışız...
Araç 5000 den sonra bence daha az yakacaktır ve yine 2000 bin km ye kadar bence çok sıkıştırılmamalı araç...belkide yanılıyorumdur...
« Son Düzenleme: 13 Mayıs 2011, 23:36:14 Gönderen: baba63 »

Çevrimdışı toxemia07

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Kitapçığa göre söylüyorum ilk 1500 km için araç devir saati her vites için devir saatinin toplamının 3 te 2 sini geçmemeliymiş. 1500km den sonra 5000 e kadar olan sürüş şekli aracın sürüş karakterini belirlermiş. Yani 1500 kmden sonra aracı biraz sıkıştırmak gerekiyo sanırsam.

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
hocam bende bunu okudum fakat 3'te 2 si tam olarak kaç bin devir ediyor yani kaç bin deviri geçmemeli...bunu çözemedim...

Katalogda yazan:

Yeni motor
[/B][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT]
İ[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]lk 1.500 kilometrede motor mutlaka alıştırılmalıdır.
[/I][/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
1.000 kilometreye kadar
[/B][/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
– Tak[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]ılmış olan vitese ait azami hızın 3/4'ünden daha hızlı gitmeyiniz,
yani izin verilen azami motor devrinin 3/4'üne kadar.
– Tam gaz vermeyiniz.
– Yüksek motor devirlerinden kaç
ınınız.
– Arac
ı römork ile birlikte kullanmayınız.
[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]
1 000 ile 1 500 kilometre aras[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]ı
– Sürü[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]ş gücünü takılmış olan vitesin tam hızına kadar yavaş yavaş
yükseltiniz, yani izin verilen en yüksek devir say[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]ısına kadar.
Motor, e[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]ğer tüm hareketli parçalar birbirine alıştıysa, ilk kullanım saatlerinde daha
sonraya nazaran daha fazla sürtünme gösterir.
İlk 1.500 kilometredeki sürüş tarzı
bu al[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]ıştırma işleminin kalitesini belirler.
Al
ıştırma süresinden sonra da aracı hiç bir zaman gereksiz yüksek motor devirlerinde
sürmemelisiniz. [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]İzin verilen azami motor devri kilometre saatinin
skalas
ındaki kırmızı bölgenin başlangıcı ile işaretlenmiştir. Düz şanzımanlı
araçlarda en geç k[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]ırmızı bölgeye ulaşınca bir üst vitese geçiniz. Aşırı [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]yüksek motor
devirleri ayr
ıca otomatik olarak kontrollü şekilde düşürülür.
Düz
şanzımanlı araçlar için diğer taraftan şu da geçerlidir: Aracınızı çok düşük [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]devir
say[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT]ısı ile sürmeyiniz. Motor artık düzgün dönmüyorsa, vitesi küçültünüz.

Çevrimdışı toxemia07

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
3/2 si 6000 devir olduğuna göre 4000 deviri geçmeyin diyo heralde her vites için :) 1500 den sonra değilmiş bu alıştırma işi ayrıca yanlış hatırlamışım. 1000 le 1500 arasında zorlamak gerekiyomuş :)
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2011, 16:12:44 Gönderen: toxemia07 »

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Rodajın ne anlamı kalıyor o zaman :)

Araç zaten 4 bin devirde 220 ile gidiyor...

Aslında tam olarak kaç bin devrin geçilmeyeceğini katalogta belirteseler daha iyi olurdu...

Acaba özelliklemi 1000 kmden sonra açılması için son devir sayısına kadar ulaşın diyor...
« Son Düzenleme: 14 Mayıs 2011, 16:18:03 Gönderen: baba63 »

Çevrimdışı toxemia07

• Yeni Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Yani 1000 den 1500 e kadar çok önemli bi aralık demekki. Sürüş karakterini belirliyecek dediğine göre... Kırmızıya kadar zorlamaya başladım ben ve daha atak olduğunu hissediyorum bu alıştırmalardan sonra.

Çevrimdışı kerem61

• Twincharged Stratified in
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
gecılmemesı gereken devrı adam zaten kırmızıya boyamıs orda.ama bence o devırlere cıkmak pek dogru degıl.

bizim tsı 4000 devırde 200 nm tork 5000 devırde 125 hp uretıyor.6bınden sonrası redlıne zaten.5500 de vıtes degıssen 4000-5000 arasında bı devıre duser.buda bana en yuksek performansı sağlar.
ama 6 bınde degısırsem vıtesı 4500 cıvarına gelır ozamn da 5500 de vites degısmek sacma olur mecbur gene 6000 lere cıkmak gerekır zaten ben vıtes degısene kadar epey zaman kaybı olur.
en ıyısı 6000  e cıkmamak dıye dusunuyorum. tdı araclar ıcınde zaten 4500 son 4000 ideal..

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: kerem61;230764
gecılmemesı gereken devrı adam zaten kırmızıya boyamıs orda.ama bence o devırlere cıkmak pek dogru degıl.

bizim tsı 4000 devırde 200 nm tork 5000 devırde 125 hp uretıyor.6bınden sonrası redlıne zaten.5500 de vıtes degıssen 4000-5000 arasında bı devıre duser.buda bana en yuksek performansı sağlar.
ama 6 bınde degısırsem vıtesı 4500 cıvarına gelır ozamn da 5500 de vites degısmek sacma olur mecbur gene 6000 lere cıkmak gerekır zaten ben vıtes degısene kadar epey zaman kaybı olur.
en ıyısı 6000 e cıkmamak dıye dusunuyorum. tdı araclar ıcınde zaten 4500 son 4000 ideal..

:ok::ok:

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Cüneyt Bey beni de ekleyebilirsiniz.. 1.4TSI Elegance-Siyah..
Bu aralar her ne kadar diğer forumda da sık yazamasam da müsait olduğum zamanlarda buraya da yazacağım..
Hep bi F.D. kafasındaki kişi...

Çevrimdışı baba63

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;236109
Uzun süredir bakımsız kalan aracıma haftasonu Meguiar's Ankara'da boya koruma+detaylı iç temizlik ve koruma+ses yalıtımı yaptırdım.

Maşallah çok güzel olmuş hocam Allah nazardan saklasın...
Ses Yalıtımı nerelere uygulandı ve ne kadar fark ettirdi ?

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Teşekkürler nedim Bey...
Yalıtım genel olarak davlumbazlara ve aracın altına uygulandı. Her gün kullandığım güzergahı kullanmadığım için tam bir kanaate varamadım henüz..

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: enoktakenokta;236107
Cüneyt Bey beni de ekleyebilirsiniz.. 1.4TSI Elegance-Siyah..
Bu aralar her ne kadar diğer forumda da sık yazamasam da müsait olduğum zamanlarda buraya da yazacağım..

Memnuniyet duyarız Ender Bey,

Çok yoğun dönem geçiriyorum bu dönemlerde iş açısından, forumda faal değilim.

Ancak foruma yazamasam da fırsat buldukça takip etmeye çalışıyorum.

Çevrimdışı Cuneyt

• Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Ender Bey,

Sizin aracınızdaki sıkıntılar giderildi mi, yoksa yine aynı mı ?

Katılımınız iyi oldu.

Sizin değerli bilgilerinizin ve paylaşımlarınızın Skoda Turkey forumunda olması güzel.

Çevrimdışı enoktakenokta

• Site Sorumlusu
  • Yönetici
  • Kahraman Üye
    • Profili Görüntüle
Alıntı yapılan: akbilge;238377
Ender Bey,

Sizin aracınızdaki sıkıntılar giderildi mi, yoksa yine aynı mı ?

Katılımınız iyi oldu.

Sizin değerli bilgilerinizin ve paylaşımlarınızın Skoda Turkey forumunda olması güzel.
Maalesef.. Çıtırtı sorunu devam ediyor.. Bu ara ne uğraşacak vaktim ne de takatim olduğu için bu sorunu erteledim açıkçası..